37

Re: Juky - moje rostliny

Y. glauca pestujem zo semienok, tak "chvilu" potrva, kym budem mat take pekne exemplare;-)

38

Re: Juky - moje rostliny

dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o informace k pěstování yuky. Dostala jsem 2 ks yuk cca přes 2 m vysoké. Nemám ponětí jak je pěstovat, s původním majitelem nejsem již v kontaktu. Poradili by jste mi, jaké mají nároky na světlo, zalévání, hnojení na půdu? Pokusím se vložit foto. Díky moc za veškeré info, popř. odkaz na internetové stránky.

                                                            Grace

39

Re: Juky - moje rostliny

Grace,
je nutne indeifikovat Yucca, kterou mas. Jestli nemuzes poslat foto na tuto stranku, posli ji na jbelik@houston.rr.com

Jaro

40

Re: Juky - moje rostliny

Fotky od Grace:

http://bambusy.info/img/uploaded/Grace-01.jpg

http://bambusy.info/img/uploaded/Grace-02.jpg

41

Re: Juky - moje rostliny

Od Jaroslava z emailu:

Odpoved for Grace.

Dekuji za e mail a za foto rostliny. Podle meho nazoru to neni Yucca ale
Cordyline z rodiny Agavaceane. Tato rostlina je puvodem z Australie a Noveho
Zelandu. Anglicky se ji nekdy rika beztrnova yucca z cehoz asi vznikl omyl.
Ja mam dve ve sve sbirce zelenou a fialovou ale mam je venku protoze snesou
i -6 C takze si to tady v jiznim Texasu muzu dovolit.
Pokud se tyka pestovani uvnitr je dulezite nedrzet koreny ve velke vlhkosti
aby neuhnily. Dobry zpusob je hodne zalit a nechat vyschnut. To je zpusob
jaky je v prirode. Rostlina ma schopnosti kolektovat vodu a vdobe sucha ji
pouzivat jak potrebuje. Taky se doporucuje drzet rostlinu vice v suchu v
zime. Ja mam velmi dobre zkusenosti pouzivat vlhkomer kterym je mozne merit
vlhkost v hloubce kvetinace, doufam ze je mozne ho CR koupit.
Cordyline roste v podobnych podminkach jako Dracena ktere se v CR taky rika
Juka a je jeji pestovani v interieru beznejsi. Mozna zkusenosti s pestovanim
Draceny je mozne aplikovat na Cordyline.

prikladam foto me Cordyline

Jaroslav

42

Re: Juky - moje rostliny

Fotky od Jaroslava:

http://bambusy.info/img/uploaded/CORDYLINE.jpg

http://bambusy.info/img/uploaded/CORDYLINE%20BAUERY.jpg

43

Re: Juky - moje rostliny

Kluci, tak ja fakt nevim, ale...

1. na fotkach od Grace je podla mna Yucca (mozno recurvifolia). C. australis ma tensie a dlhsie listy, ktore maju zlatisty/cerveny/oranzovy "mid rib" (neviem jak sa to povie cesky/slovensky) a kmen je tiez iny - hladky, nie "supinaty" ako je tomu na obrazku.

2. C. australis miluje vodu a vysoku vzdusnu vlhkost a preto sa im najlepsie dari v climatoch ako Novy Zeland, Irsko nebo Anglie, kde dosahuju obrovskych rozmerov - vid tento exemplar, ktory rastie v juhovychodnom Irsku (frost free and VERY VERY wet). samozrejme dobra drainage je potrebna aby nehlili koreny. Inak moja C. australis rastie najlepsie na jesen, ked sa teplota pohybuje medzi 10a 20C a je vlhko.

http://ct.pbase.com/o5/76/396076/1/68773731.0ibjMieo.Rosslarecordy.jpg

Inak podla najnovsich vyskumov patria Kordilinky medzi Laxmanniaceae a nie Agavaceae aj ked to asi nie je definitvne a este ich vedci zopar krat preradia ;-)

Jaroslav, super fotky (ako vzdy). Co je to za Aloe pod zelenou formou C. australis?

Jan

44

Re: Juky - moje rostliny

Není to moc dobře vidět,ale taky si myslím,že to není Cordyline.
Vypadá to na juku recurvifolia nebo gloriosa nebo dosti se vyskytující jejich kříženec.
Dle velikosti kmene a zřejmě pěstování v interieru je to už asi velmi starý jedinec.

45

Re: Juky - moje rostliny

Suhlasim s Josefom. Gloriosa by to mohla byt tiez.

46

Re: Juky - moje rostliny

Muj nazor: duvod proc jsem zavrhl Gloriosu je ten ze zdrava gloriosa nema schliple listy, duvod proc jsem zavrhl Recurvifolii je ten ze ma trny. Na obrazku se me zda ze Grace rostlina trny nema, taky si myslim ze Recurvifolia v te vysce ma silnejsi kmen. Nemam zkusenosti jak by poustni rostliny jako je Gloriosa a Recurvifolia prezily bez slunce a vyrostly do takove vysky. Naproti tomu Cordyline je prodavana jako interiova rostlina.
Netvrdim ze mam pravdu.
Jan, Aloe na kterou se ptas je Aloe saponaria. Me tady roste jako plevel uz ji nekdy musim vyhodit i kdyz to nerad delam. Mam ji rad pro odolnost a ted v zime zacinaji kvest, poslu fotku. Skoda ze nejste bliz, mam hodne rostlin pro ktere nemam misto rad bych je nekomu daroval. Nechci je vyhodit ale zabiraji me misto, takze nemohu rozsirovat svou sbirku o nove druhy. Ted navazuju spolupraci s botanickou zahradou tady v Houston a nabidl jsem jim asi 15 vzrostlych rostlin abych ziskal misto.

Ted jsme Grace dokonale zmatli ale u techto rostlin je to bezne, nektere obchody prodavaji nektere rostliny s otaznikem.

Jaroslav

47

Re: Juky - moje rostliny

Ted jsme Grace dokonale zmatli ale u techto rostlin je to bezne

Jaroslav, to mas 100% pravdu.

Grace, skus odfotit detail listu, nech sa na to pozrieme zblizka. Je ta mala rastlina v kvetinaci odnoz z tej velkej (meterskej) rastliny?

Az ked si napisal Aloe saponaria, tak som si vsimol biele bodky/tecky na listoch, ktore zanikaju v slnecnom svite na fotke ;-) Skoda, ze nejsme bliz.

Jan

48

Re: Juky - moje rostliny

Pro Jaroslav

Jaké máš na mysli trny ?? Recurvifolia žádné trny nemá .

Josef