1

Téma: Mesoclemmys raniceps - Batrachemys raniceps

Mesoclemmys raniceps - Batrachemys raniceps

Jedná se o středně velký druh želv obývajících povodí řek Amazonka a Orinoko. Jejich velikost může údajně dosáhnout až 35cm. Sám jsem vždy viděl pouze výrazně menší jedince, moji dospělí chovanci se množí ve velikosti kolem 20 cm. Karapax je oválný, plochý. Barevnost je dost variabilní od světle hnědé, po tmavě hnědou až u některých jedinců po černou. Také v průběhu růstu se někteří jedinci přebarvují a mění zbarvení ze světlé až po velmi tmavou a naopak. Podnětů, které přebarvení způsobí, může být asi více. Jedním z nich může být pravděpodobně dominance jedince, sám jsem ale hlavně pozoroval změnu barvy u některých jedinců při změně barvy dna. Po přestěhování z tmavého podkladu do nového prostoru se světlým dnem i barva některých želv výrazně zesvětlala.
Hlava je mohutná, navrchu hnědá s tmavými tečkami a tmavým proužkem, který jde od nosu přes oko až nazad hlavy. Spodek hlavy je světlý, pod bradou má dva menší vousky. Samci jsou menší, mají delší ocas a štítky do tvaru písmene V. Samice jsou o něco větší, mají ocas kratší a štítky do tvaru písmene U. Velmi se podobají Mesoclemmys nasuta, jsou však výrazně menší.

Mesoclemmys raniceps samec 20cm - samice 21,5cm, male 20cm - female 21,5cm

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Chov není náročný. Teplota vody kolem 25°C, světlo spíše mírnější. V přírodě žijí skrytě, takže ocení vhodné úkryty. Nejsou extra dobrými plavci, takže výška hladiny je vhodná tak vysoko, aby se bez plavání mohly bez problémů nadechnout. Drží se pouze ve vodě, na souš samice leze jen v období snášení vajec. Co se týče agresivity tak moje zkušenosti jsou následující. Skupina několika mláďat z importu z počátku bez problémů spolu žila pohromadě. Po cca. 2-3 letech kdy začalo dospívání se někteří jedinci stali agresivními vůči ostatním a to vyžadovalo držet je odděleně. Když dospěli, opět nebyl problém se společným chovem a vybraná skupina 2 samci a 3 samice spolu spokojeně žila v jenom společném prostoru. Později jsem chov omezil a dohromady už žije jen jeden pár bez jakýchkoli problémů. Společně s nimi mám pár Mesoclemmys gibba a občas i jiné podobně velké želvy a nikdy jsem žádnou agresivitu vůči nim nezaznamenal. Zprávy jiných chovatelů ale hovoří o agresivitě jejich chovaných jedinců, takže je možné, že různá zvířata či zvířata z rozdílných lokalit mají různý stupeň agresivity. Z toho usuzuji, že pokud se vyberou jedinci, kteří si navzájem sedí, společný chov je bezproblémový. 

PunBB bbcode test

Co se týče krmení není u nich žádný problém. Díky tomu, že mají velké hlavy, jsou schopné spolknout i poměrně velká sousta. Potravu nasávají, podobně jako matamata. Předkládám různorodou masitou potravu krájenou na větší kousky, kterou ochotně přijímají. Kromě toho jsou ochotné brát i plovoucí granule z hladiny.

Mesoclemmys raniceps samec, male

PunBB bbcode test

Mesoclemmys raniceps samice, female

PunBB bbcode test

Páření probíhá zejména na podzim. Samice pak klade v zimních měsících většinou ve dvou snůškách kolem šesti vajec. Snáší do písku zejména večer či v noci. Inkubuji při teplotě 28-31°C a úspěšné líhnutí jsem zaznamenal po 5 měsících při zvýšené vlhkosti u konce inkubace. Podobně jako u dalších druhů z rodu Mesoclemmys ne všechna mláďata se vyklubou sama. Mnoho vajec jsem měl oplodněných, s plně vyvinutým mládětem, které se nebylo schopné dostat ven.

Mesoclemmys raniceps samec - mládě - samice, male - hatchling - female

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

užitečné zdroje:

https://www.researchgate.net/publicatio … childkrote

http://www.herpetologynotes.seh-herpeto … 11-214.pdf

2

Re: Mesoclemmys raniceps - Batrachemys raniceps

Mesoclemmys raniceps čerstvé mládě, new born hatchling

PunBB bbcode test

Mesoclemmys raniceps mládě 7 měsíců staré, hatchling 7 months old

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Porovnání mladých Mesoclemmys nasuta a Mesoclemmys raniceps

PunBB bbcode test

3

Re: Mesoclemmys raniceps - Batrachemys raniceps

Mesoclemmys raniceps páření - mating.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test