Téma: Mesoclemmys gibba - Phrynops gibbus
Mesoclemmys gibba – Phrynops gibbus
Jedná se o menší druh želv. V dospělosti dorůstají do max. 23cm. Karapax je oválný, velmi tmavý, skoro černý. Plastron je také tmavý, ale některé štítky mají světlé okraje. Mláďata jsou světlejší, časem tmavnou. Hlava je malá, protáhlá, zespodu má dva hmatové vousky.
Obývají menší vodní toky, jezírka, bažiny zejména v původních lesích v částech krytých korunami stromů. V období sucha, při případném vyschnutí, jsou želvy schopné aestivovat v bahně a přečkat tak nepříznivé období. Žijí skrytě, aktivní jsou převážně za soumraku či v noci, ale někdy se přes den sluní. Jde o plachá zvířata, která při ulovení vypouští zapáchající pižmo. Co se týče potravy, jsou všežravé. V přírodě se živý různými vodními bezobratlými, obojživelníky, rybami, měkkýši, nepohrdnou ani mršinou. Také různé druhy vodních rostlin, řasy, trávy, ale i ovoce spadlé do vody s oblibou konzumují. Po úspěšném páření samice kladou do mělkých hnízd 2-4 vejce v průběhu suchého období. Mláďata se klubou po až cca. 200 dnech, kdy přichází období dešťů.
Rozšíření: střední a severovýchodní Peru, východ Ekvádoru, jihovýchodní Kolumbie, Venezuela, Francouzská Guyana, Trinidad, Paraguay, severovýchodní Brazílie.
Mnou chovaný pár pochází z importu. Dospělá zvířata měří - samec 15,5cm a samice 17cm. Jde o naprosto bezproblémové chovance, kteří si ale i po letech zachovávají částečnou plachost jako v přírodě. Je dobré jim vytvořit několik úkrytů, do kterých se mohou při vyrušení schovat. Pokud je klid, prozkoumávají prostor nádrže a hledají potravu. Drží se výhradně ve vodě, na souš leze pouze samice v době kladení vajec. Jsou to klidná, neagresivní zvířata, které je možné chovat s jinými podobně velkými druhy želv. Sám je mnoho let chovám společně s Mesoclemmys raniceps, s kterými se výborně tolerují.
Mesoclemmys gibba samice - samec, female - male
Krmím různorodou masitou potravou. Ač jsou v přírodě všežravci, v zajetí mi zelené krmení neberou a preferují masitou stravu. Jsou to velcí jedlíci, kteří akceptují i plovoucí granule, které s chutí požírají, takže je možné jim tímto způsobem dodat i rostlinou složku. Teplota vody kolem 25°C se mi zdá jako optimální, želvy jsou aktivní a prosperují.
Mesoclemmys gibba samice, female
Mesoclemmys gibba samec, male
Páření probíhá obvykle ve večerních hodinách. Samec obíhá kolem samice, kývá hlavou a snaží se o spojení. Samice klade zejména ve večerních hodinách do zhruba 10 cm hluboké díry 2-3 poměrně velké vejce. Při inkubační teplotě 28-31°C se mladé líhnou po cca 5 měsících. Pravděpodobně zvýšená vlhkost ke konci inkubace provokuje mláďata k proražení skořápky. Není snadné správně odhadnout čas a ne vždy to zabere, takže u několika vajec se mi plně vyvinutá mláďata nedostala z vajec ven a uhynula.
Mesoclemmys gibba - samice - mládě - samec, female - hatchling - male
Pěkně zpracované informace o Mesoclemmys gibba jsou v diplomové práci S. Böhma od strany 13.
Ecology of the chelid turtles Platemys platycephala, Mesoclemmys gibba and Mesoclemmys nasuta in French Guyana. With notes on short term migrations and dietary spectrum of Platemys platycephala in the Nouragues Field Reserve, French Guyana.
http://othes.univie.ac.at/13016/1/2011- … 400219.pdf
Další třeba zde: https://sta.uwi.edu/fst/lifesciences/do … _gibba.pdf