1

Téma: Fargesia sp. Jiuzhaigou

Ahoj,
nedávno jsem se zamiloval do bambusů, zjistil jsem si nějaké informace a hurá do první sazeničky. Zvolil jsem Fargesii sp. Jiuzhaigou a při výsadbě jsem sazenici rozdělil na dvě samostatné rostliny. Teď nevím, jestli to nebyla chyba. Každá rostlina má jeden letošní výhonek a 2-3 starší. Téměř všem starším výhonkům se nejdříve stočily listy, následně víceméně uschly (ty listy) a některé z těch starších výhonků začínají odspodu žloutnout. Letošní výhonky mají ještě listy zelené a nestočené. Myslíte že se bambus chytí a příští rok rok vyrazí nové výhonky?
J.

2

Re: Fargesia sp. Jiuzhaigou

To je nějaké divné. Letošní výhonky teprve začínají růst, takže listy ještě vůbec nemají. Odkud je sazenice? Tohle vypadá, spíš na nějakou rychlenou ve skleníku, jestli už má nové výhonky olistěné. Tohle dělají sazenice z hobbymarketů. Po výsadbě silně prožloutávají a nerostou jim v prvním roce stébla, protože ta už jsou vyrostlá dříve ze skleníku.


Bylo by dobré foto, pošlete mi ho na wufeng@bambusy.info a já ho sem přidám. Pak snad posoudíme víc.

3

Re: Fargesia sp. Jiuzhaigou

Tak možná jsem ty výhonky popletl a ty co myslím že jsou letošní jsou ve skutečnosti loňské. Ony byly takové zelenější a nezastřižené, tak jsem myslel že jsou letošní.
Sazenice jsou z ekozahradnictvi.cz.

Aktuálně se mi na jedné půlce sazenice zkroutily i poslední zelené listy, na fotce to není bohužel moc dobře vidět, je to ten pravý výhonek:
http://www.imagehosting.cz/images/201505vxv.jpg

Na druhé půlce mají ještě dva výhonky hezké listy, ale žloutnou odspodu:

Ta druhá půlka ještě nemá svoje místo, musím nejdřív dokončit terénní úpravy, proto není v zemi.

Jde mi hlavně o to jestli to rozdělení ty rostlinky přežijí hmm

4 Naposledy upravil: Jarek (23.05.2015 19:42:09)

Re: Fargesia sp. Jiuzhaigou

Tady je ta druhá fotka, nepodařilo se mi vložit do jednoho příspěvku dvě:
http://www.imagehosting.cz/images/201505szs.jpg

5

Re: Fargesia sp. Jiuzhaigou

Vypadají špatně, nedokážu přesně říct, zda přežijí či ne, ale spíš se mi zdá, že to nezvládnou. Ono u takhle malých sazenic dělení není bez rizika. Už ta původní sazenice nebyla moc velká a i to, že byla sestřižena stará stébla, aby se zmenšila listová plocha, ukazuje, že ten kdo jí množil, usoudil, že to potřebuje. U větších, nebo sazenic, které se podaří vzít s balem, redukovat stébla nutné není. Takže tahle sazenice potřebovala být zasazena v celku a nebyl to moc dobrý nápad jí dál množit. Nejlepší by bylo jí na rok dva dát do země a pak teprve jí množit dál.

Nevím, jak bylo dělení provedeno, ale pokud byla pouze rozseknuta na dva kusy mohlo dojít k tomu, že se přesekly podzemní rhizomy a zbývající kousky už nejsou schopny stébla vyživit. Nemám teď fotku rhizomů, ale přidávám jednu z webu. Tam je to docela dobře vidět ikdyž jde pravděpodobně o jiný druh. Malé sazenice je lepší "rozmotat" (pokud to jde) a nesekat. Osvědčilo se mi při množení, když rhizom je delší a má alespoň 2 stébla, případně jedno a na konci krčku už narašené puky. Když se to přesekne a nechá se jen kratší rhizom s jedním stéblem, je velký propad, hodně sazenic hyne a ty, které se chytí mají velmi pomalý nástup růstu.

PunBB bbcode test

Snad jsem to popsal srozumitelně, ale asi nepotěším, mám obavu, že uhynou. Určitě bych je ale zatím nechal být, třeba se zmátoří. Zejména ta v kontejneru má ještě pár zelených lístků, tak šanci má.

6

Re: Fargesia sp. Jiuzhaigou

Díky za informace. Píšete, že stébla byla zastřižena aby se zmenšila listová plocha, to je kvůli odparu vody? Protože jinak jsou přece listy rostlinám prospěšné...
Budu to dále sledovat.

7

Re: Fargesia sp. Jiuzhaigou

Ano, jde o vodu a výživu nadzemní části. Když se rostlina nakrájí s balem, dá se nechat nadzemní část celá, kořeny to v pohodě utáhnou. Když se trs roztrhá na jednotlivé kousky, některé mají mnohdy jen pár kořínků, zaleží hodně druh od druhu. Pak je lepší nadzemní část zredukovat. Rostlina snadněji zakoření, když nemusí vyživovat a zásobovat vodou velké množství listové plochy. Mnohdy si sazenice i samy shodí část listí, podle potřeby, takže je lepší nečekat a zakrátit je hned.

8

Re: Fargesia sp. Jiuzhaigou

Druhou část (z kontejneru) jsem posléze zasadil také do země, v domnění že horší to nebude. Po čase ale listy zežloutly i na ní sad
No a včera jsem zjistil zásadní problém. Já jsem ty bambusy obložil posekanou trávou, aby se jim u kořenů držela vlhkost. A oběma se tam nastěhovali slimáci a krtek. Ty krtince přes tu trávu nešly moc vidět, kopeček jsem přisuzoval trávě. Bodejť by se jakékoli rostlině dařilo když má kořeny místo hlíny v tunelech. Stejný problém jsem měl s vrbou, kterou jsem sadil na jiném místě. To mě přesvědčilo, že to asi nebude náhoda a nějak ta tráva (nebo ta vlhkost?) toho krtka přilákala.
Trávu jsem i se slimákama spálil a krtince jsem prolil velkým množstvím vody. Bylo vidět jak ta hlína sedá. Přišlápl jsem hlínu nohou a budu doufat v zázrak. Teoreticky, kdyby to rostlina nezvládla, tak začnou usychat i stébla shora? Ta jsou zatím stále hnědá. Listy jsou žluté, zkroucené, ale neopadaly, znamená to že s nimi rostlina ještě počítá?

9

Re: Fargesia sp. Jiuzhaigou

Co krtek, ale mě systematicky destruuje bambusy hryzec. Už podhryzal Ph. Propinqua - kaput, Ph. Vivax Mc Lure, Nigra, Parvifolia, Spectabilis - kaput, co neuschlo úplně, tak z toho žádné výhonky. Hryzec celý bambus podhryže tak, že v podstatě visí ve vzduchu.

10

Re: Fargesia sp. Jiuzhaigou

Dá se poznat jinak než kontrolou kořenového systému, jestli se jedná o hryzce nebo krtka?

11

Re: Fargesia sp. Jiuzhaigou

Jarek napsal:

Dá se poznat jinak než kontrolou kořenového systému, jestli se jedná o hryzce nebo krtka?

Hryzec nedělá hromádky a má větší díry, mě se do ní vejde ruka. Hryzec mi také překousává stébla nad zemí, takhle mi překousal Pleioblastus, tu a tam fargesii.

12

Re: Fargesia sp. Jiuzhaigou

Jarek napsal:

Teoreticky, kdyby to rostlina nezvládla, tak začnou usychat i stébla shora? Ta jsou zatím stále hnědá. Listy jsou žluté, zkroucené, ale neopadaly, znamená to že s nimi rostlina ještě počítá?

Pokud to nezvládne, uschnou stébla shora dolů celá. Ty listy časem opadají, nemyslím, že by ty hnědé znovu zazelenaly. Ty opadnou a pokud se rostliny vzpamatují z listových pupenů vyrostou listy nové.

Jarek napsal:

Dá se poznat jinak než kontrolou kořenového systému, jestli se jedná o hryzce nebo krtka?

Krtek by to měl jen podrýt, pokud se do toho dá hryzec, ucvakne stébla těsně pod povrchem, takže když se chytnou, dají se snadno vytáhnout a dole vypadají, jako by je někdo ustřih. Jen ty díry o kterých píše wladap mě matou. Já je měl malé, ale možná u mě neškodí tedy hryzec, ale nějakej jinej hlodavec.