61

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

U těch mladých výhonků to ještě vylámané není. Pupeny, z kterých vyrostou větve, jsou ještě neznatelné. Teprve začnou růst. Pak se dají vylamovat či ne, záleží na tom, jestli to chce člověk mít husté odspodu, nebo odhalit stébla.

62

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Jak dlouho ti roste tento ph. Spectabilis. Wufeng.

63

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Už tam je 13 let. Není bez dozoru, každoročně z něj beru výhony co rostou okolo.

64 Naposledy upravil: Jirka (30.05.2015 07:16:39)

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Ahoj,
bráníš mu v rozrůstání, jen obrýváním a odkopáváním, nebo i jinak? A pokud jej obrýváš, tak jen na podzim?

65

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Jen odkopnu vždycky nové výhonky. Většinou se na to vrhám v srpnu. Mám na to čas a nové výhony už bývají plně olistěné.

66

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Měl bych dotaz na ty, kteří mají zkušenosti s přesazením velkého trsu. Mám docela vzrostlý cca 4 m vysoký ale vcelku kompaktní trs Phyllostachys arcana Luteosulcata, je moc blízko plotu, leze k sousedovi a tak v rámci dobrých sousedských vztahů bych ho chtěl přesadit na vhodnější stanoviště. Otázka je, kdy je na takovéto přesazení nejvhodnější doba, zda teď nebo až po olistění nových stébel na červenci/srpnu? A zda je nutné po přesazení zredukovat množství listů ze zkušenosti? Zkusím ho vykopat s kompletním kořenovým balem, ale nejsem si jistý, zda se mi nerozpadne při nakládání. Chci ho přesadit na severní stranu, kde slunce svítí pouze ráno, takže spálení listů první týdny nehrozí. Díky předem za zkušenosti.

67

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Doporučil bych počkat. Teď v době růstu nových výhonů je to škoda ho podtrhnout. Počkal bych až se nové výhony olistí a přesadil ho pak. Pokud se bal nerozpadne, tak není potřeba zkracovat stébla, při pravidelné zálivce, by se měl chytit dobře. Případně bych vystříhal tenká a nějak poškozená stébla. Pokud se bal rozpadne, tak by bylo asi rozumnější mu trochu ubrat listové plochy. Zda probrat část stébel, nebo je zakrátit záleží na úvaze, obojí je možné.

Ještě takový postřeh. Pokud se to dá naplánovat, tak bych přesazoval ve dne kdy je pod mrakem, ne když je teplý slunečný den a pere slunce. Dobré je také zalití den předem, aby při přesazování byla půda vlhká. (ne mokrá, ať se to nerozpadá)

Jen tak pro zajímavost, kvete?

68

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Wufeng to popsal přesně. Počkat a pak přesazovat.
Osobně jsem přesazoval 6m Phyll. atrovaginatu a nebyl problém. Jen jsme odkopek nesli 3 a musel jsem do země zarazit kůl a rostlinu k ní přivázat, protože, když se do ní opřel vítr, tak ji vyvracel a pak zalívat a zalívat, ale nepřelít.

69

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Díky moc za radu. Nekvete mi zatím a to je klon od vás. Roste docela bujně, má asi 20-30 stébel a 90% z nich je v kompaktním trsu poloměru asi 0.5 m, přestože tu mám půdu dost jílovitou, tak plno nových oddenků utíká kolem a bohužel i k sousedům, musím ho stále obkopávat. Letos na jaře jsem je musel vytrhávat asi 8 silnejch oddenků pod plotem ze sousedova pozemku, nejsem si jistej, zda příští rok bych ho uhlídal. Radši ho vyměním za nějakou hezkou Fargesii. Co je zajímavý, mám hned vedle 5 metrový trs Phyllostachys parvifolia, roste pěkně  a na rozdíl od Arcana Luteosulcata vůbec neutíka, drží se 4.rokem v prostoru cca 1,2 m x 0.7 m, aniž bych ho nějak významně omezoval.

70

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Tak na Phyll. parvifolii pozor. Prvních pár roků se mi moc nerozrůstala, ale tento rok vyhání stébla až 4m od rostliny.

71

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

zaslal karlos.mexican:

zdar lidi
dnes posílám pár snímků phyllostachys parvifolia. tři sazenice jsem zasadil v půlce srpna 2013. první - sazenice měla jen jedno stéblo max. 7mm a tak přes metr vysoké. druhá - čtyři stébla největší přes 1cm a délka kolem dvou metrů. třetí - dvě stébla to větší 8mm a 1,5m vysoké.
loni jsem si moc od nových stébel nesliboval.  rostliny byly u mě zasazeny teprve osum měsíců. nejsilnější stéblo 1,4cm a přes dva metry vysoké. rostlina si pouze zvykala a chystala se na letošní jaro.
když začaly růst stébla, tak jsem se nestačil divit. krajní rostlina měla i loni nejslabší stébla, letos jich bylo dvacet  z nichž jsem minimálně sedum slabších vylomil a nejsilnější stéblo má přes 2cm. prostřední rostlina měla přes padesát nových výhonů a rovněž jsem vylámal 15 slabších stébel. nejsilnější jsou 2,5cm silné. třetí rostlina měla i loni nejmíń stébel a letos taky. bylo jich dvanáct a čtyři slabší jsem vylomil. nejslabší stéblo má 2cm potom jsou tam kolem 2,5cm,  dvě 2.7cm a jedno 2.9cm. měřeno šuplerou. karlos

Phyllostachys parvifolia 2013

PunBB bbcode test

Phyllostachys parvifolia 2014

PunBB bbcode test

Phyllostachys parvifolia 2015

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

72

Re: Jaro 2015 - nové výhonky

Pěkné.