1

Téma: Phyllostachys Heteroclada semenáčky

Zdravím , mám dotaz ohledně přezimování semenáčků Phyllostachys Heteroclada . Semenáčky jsou cca 3/4 roku staré a mají 6-7 tyček a výšku 65-75cm . Mám je v 3l kontejnerech na balkóně a dnes jsem si všiml , že jim začínají žloutnout listy . Zálivky mají dostatek , je tedy možné že by je poškodila zima okolo 0C ? Je rozumné nechávat tyto rostlinky na balkóně přes zimu ? Kontejnery mám obalené tepelně izolační folií a bublinkatou folií . Stačí tato ochrana aby přežily zimu ? Díky za rady

2

Re: Phyllostachys Heteroclada semenáčky

To je máte pěkně velké, na to že jsou jen 3/4 roku staré. To vám vyrostly hodně. Předpokládám, že mají ale dost tenká stébla. Já bych neriskoval a zimoval je někde uvnitř. Takhle mladé nebudou mít vyzrálá pletiva a zkosí je i slabší mráz.

Doporučil bych nějaký světlý chladný sklep, nevytápěný skleník, nebo chodbu s oknem.

To, že teď žloutnou, je normání. Před zimou vždy částečně schodí listy. Většina mých semenáčů v kontejnerech dělá to samé.

Odkud máte semena? Heteroclada je perspektivní druh, takže by mě lákalo jí taky zkusit.

3

Re: Phyllostachys Heteroclada semenáčky

Děkuji za odpoveď , pokusím se jim nalézt nějaké pěkné místo na přezimování . Semena jsem kupoval přes Ebay viz link . Klíčivost je i v současné době solidní nechal jsem si 10 semen , která jsem nechal klíčit před měsícem a 5 jich roste .
http://www.ebay.co.uk/itm/WATER-BAMBOO- … 20ece47d57

4

Re: Phyllostachys Heteroclada semenáčky

Díky za link. Jen by mě zajímalo, zda jde opravdu o Phyllostachys heteroclada. Sice je nabízí i renomovaný obchod ze semeny rarepalmseeds, ale zprávy o jeho kvetení nikde nejsou, což je divné.

5

Re: Phyllostachys Heteroclada semenáčky

Taktéž by mě zajímalo zda je to skutečně to co jsem koupil , tvar semen odpovídá obrázkům na internetu . Tvarem se liší od ostatních Phyllostachysů co jsem zkoušel . Dá se nějakým způsobem určit u takhle malých semenáčků o jaký druh jde ?

6

Re: Phyllostachys Heteroclada semenáčky

Jsem z toho trochu zmaten. Tvar čeho se liší? Semen? Nebo semenáčků?

Semena by měla vypadat stejně, jako u ostatních Phyllostachysů. Semenáče většinou ze začátku rostou s většími listy, než je obvyklé, ale obávám se, že u takhle malých se nepozná nic. Jestli chcete zkuste poslat pár fotek na wufeng@bambusy.info a já sem fotky přidám. Můžeme pak nad nimi podumat.

Tomu obchodníkovi na ebay jsem napsal odkud semena má, ale neozval se. Napadá mě, jestli nemůže jít o omyl a záměnu za Phyllostachys pubescenns, který kvete průběžně a semena jsou pořád k mání. Má synonymum Phyllostachys heterocycla (pubescens) odkud už k Phyllostachys heteroclada není velký krok a zaměnit se to dá.

To by se nicméně v budoucnu poznalo. Staší, tlustší stébla Phyllostachys pubescens by měla mít chloupky, takže to by byl oproti hladkým stéblům Phyllostachys heteroclada dobrý rozeznávací znak.

7

Re: Phyllostachys Heteroclada semenáčky

Dostal jsem konečně se zpožděním odpověď od prodejce semen na ebay z linku uvedeného výše. Potvrzuje, že jde opravdu o semena Phyllostachys heteroclada. Ovšem neuvádí zdroj odkud semena má, takže jsem se rozhodl si je neobjednávat. Bez uvedení zdroje o tom mám stále pochybnosti.