1

Téma: Phyllostachys atrovaginata?

Zdravím všechny bambusáře, viděl jsem v zahradnictví několikaletý bambusový trs a zalíbil se mi. Po pročtení tohoto fóra sem se rozhodl pro druh Phyllostachys atrovaginata, ale chtěl bych se ujistit zda-li jsem zvolil dobře.

Bydlím u České Lípy cca 320 mnm a na zahradě mám takový dolík kde je přepad z žumpy a je to tedy vlhčí místo částečně zastíněné kolem 6x10m zatím zde roste tráva a kopřivy, ze severní a západní strany je křoví, takže je místo chráněné proti větru. Chtěl jsem tedy bambus který může být i ve vlhku a dost se rozrůstá a samozřejmě nemrzne což je asi jen zmíněný Phyllostachys atrovaginata.
Moje představa je vysadit 3-4 rostlinky aby tento roh zahrady celý zarostl (hájek) a pokud budou rostlinky kolem 1m budou mít slunce skoro celý den.
Moje dotazy:
1) Je to správný druh pro takové místo?
2) Kde sehnat sazenice aby nebyly z laboratoře nebo co sem to tu četl

Děkuji JAKUB

2

Re: Phyllostachys atrovaginata?

Dobrá volba,budete určitě spokojen.Nejbližší prodejce je ve Vašem případě asi pan Kocourek v Praze.V odkazech najdete podrobnosti o jejich prodejně.
Doporučil bych Vám místo dobře připravit-to znamená odplevelit a případně vylehčit zem.Osobně jsem vyhlédnutý prostor 15x6m na mé zahradě nejprve zoral,pak jednu sezonu zbavoval všech plevelů a nakonec na část kde jsem počítal s bambusy, jsem musel zakopat folii.Další práce byla s 'Avií mulčovací kůry,začínal jsem s nastýlkou 20 cm po celé ploše.
    Nemusím asi popisovat,že jsem se nemohl dočkat sázení rostlin bambusů ,které jsem měl koupené už přes půl roku a raděj jsem je zasadil dočasně na jiném místě zahrady.
   Je to na Vás,ta příprava není nijak zábavná 
,ale podotýkám,že se alespoň u mě vyplatila.Atrovaginata,ale i ostaní phyllostachysy nejsou zase takoví rychlíci v růstu a než se porost zapojí a budete mít štěstí,že nepříjde špatná zima, uplyne pár let.

3

Re: Phyllostachys atrovaginata?

Klobouk dolů, ale takhle připravit prostor 15x6m to už vyžaduje opravdového dříče. smile

Pro nás lenochy stačí vytrhat kopřivy, vykopat jámu pro sazenice a upravit okolí sazenice či sazenic. Tráva co zbyde nevadí. Až se časem porost zapojí, stejně nebude mít světlo a odumře sama.  Také listy co z bambusu padají a nechají se ležet, pomohou travní porost zadusit.

Ten výběr je dobrý, pokud sazenice neseženete, tak můžete zkusit i jiné druhy z článku http://bambusy.info/?clanky:s-jakymi-druhy-zacit.
Budou mít možná o něco tenčí tyče, ale zase prostor zarostou rychleji.

4

Re: Phyllostachys atrovaginata?

Díky za rady, loni jsem kácel nálety a ryl 300 m2 neudržované části zahrady takže tohle bude brnkačka.

5

Re: Phyllostachys atrovaginata?

Dobrý výběr. Jediná nevýhoda je, že Phyll. atrovaginata se pomaleji rozrůstá, ale jinak je pěkně mohutný.

6

Re: Phyllostachys atrovaginata?

Je tedy nějaký jiný druh vhodný do vlhka, který se rozrůstá více? Ještě jsem uvažoval o Bashania fargesii ale ta by asi uhnila, ne?

7

Re: Phyllostachys atrovaginata?

Do vlhka je vhodný a hodně se rozrůstá Phyllostachys heteroclada. Je o něco méně odolný, ale vydrží docela dost.

Pokud tam ale vysloveně nestojí voda, ale je tam jen vlhko, tak se dají využít i ty další druhy z článku. Obecně platí, že bambusy mají vlhko rády. Takže pokud budou ve vlhké půdě, můžete sázet cokoli, pokud je ale prostor trvale zavodněný, pak Phyllostachys heteroclada nebo Phyllostachys atrovaginata.

8

Re: Phyllostachys atrovaginata?

Zdravím, po dlouhé době bych potřeboval poradit. Na jaře jsem vysadil Bashanii fargesii a krásně rostla, jen mi teď během pár dní zežloutly spodní listy. Myslel jsem že je to suchem, ale zalévám bambus pravidelně tak nevím. Může to být přízemními mrazíky které byly? Je už čas bambus přikrýt, co se vám osvědčilo na přikrytí?

9

Re: Phyllostachys atrovaginata?

Ahoj,
chtělo by to vidět fotku. Jinak na podzim část listů opadne. Jinak na podzim již nezalívám, protože Bashanie fargesie koření celkem hluboko.

10

Re: Phyllostachys atrovaginata?

Aloha,
prosím Vás, pro mě docela závažný rozhodnutí "plot". Hrozně se mi líbí bambusový, proto jsem tu a prosím o radu.
Pozemek je v ďolíku, bude se zavážet hlínou, takže aby se tam rostlina chytla. Taky je to u hlavní silnice, tak aby byl
porost co nejhustší a hlavně potřebuji aby co nejrychleji rostl. Poraďte mi jméno a kde koupím, Jihlava. Děkuji PK

11

Re: Phyllostachys atrovaginata?

Mrkněte sem: http://bambusy.info/?clanky:zivy-plot-z-bambusu

12

Re: Phyllostachys atrovaginata?

To Pawluša: Můj tip je Phyllostachys bisetii. Pro dolík bude potřeba větší odolnost. Nebo stromy s "měkčím stínem" a pod ně fargesii nitidu, nebo murieliae. (u těch se vyhnete kořenové bariéře, či nutnosti kosit do x m od porostu).