1

Téma: Fargesia Robusta

Ahoj,
pokukuji po svém prvním bambusu, líbil by se mi z něj živý plot. O Fargesii Robusta jsem se dočetla, že je odolná, dorůstá přes 3m, což by bylo ideální (jde o plot směrem k sousedům). Myslíte, že je Fargesia Robusta k tomuto vhodná? Moc se mi líbí. Nebo máte nějaké jiné typy? A u jakého prodejce bambus nejlépe sehnat, aby byl kvalitní? Jak jsem psala - s bambusy zkušenost nemám, tak bych se nerada unáhlila. Díky moc za rady wink

2

Re: Fargesia Robusta

Dobrý den, Fargesia robusta bych vám nedoporučoval. Snadno omrzá. Přečtěte si tento článek http://bambusy.info/?clanky:zivy-plot-z-bambusu, snad vám pomůže.

3

Re: Fargesia Robusta

děkuji moc, kouknu na to. Jinak co se týče potom vysazení - jaký prostor je nejlepší bambusům nechat? (jde mi o to jak daleko dát ty kořenové zátarasy od plotu) - metr?

4

Re: Fargesia Robusta

Pokud jde nechat metr, tak pro výběžkaté to bude ideální, pokud dáte trsnaté, nemusíte zábranu dávat žádnou.

5

Re: Fargesia Robusta

Dejte Fargesii Rufa, je vyzkoušená a krásně se jím daří. Po 3 letech jsem přibližně na 1,5 m. Vyražte do Rosteta, kvalitní sazenice

6

Re: Fargesia Robusta

Nevíte prosím o nějakém velkém druhu fargesie, která by ale zároveň byla dost zimovzdorná?
Chtěl bych něco většího a trsnatého, ale aby mi to nezmrzalo smile

7

Re: Fargesia Robusta

Co to znamená velká?

8

Re: Fargesia Robusta

Špatně sem se vyjádřil.
Chtěl bych nějakou fargesii, která by měla potenciál dorůst 4, nebo i 5 metrů do výšky.
Líbí se mi robusta, ale u té se bojím, že bude málo zimovzdorná.

9

Re: Fargesia Robusta

Takhle vysoko má šanci vyrůst Fargesia sp. Jiuzhaigou 9 a Geneva. Nejsou ale v Česku dlouho, takže se to dá odhadovat jen podle rozměrů ze zahraničí.

Také desítky let starý trs Fargesia nitida v Botanické zahradě v Liberci byl takhle velký. Teď po odkvětu je potřeba počkat na nové vyselektované kultivary. Já zatím jeden moc pěkně rostoucí mám, nazval jsem ho Prague. Vypadá jako mateční rostlina a už jsem ho testoval i v Liberci, kde letošních několik dní s -25°C vydržel pěkně. Než ho ale dostatečně rozmnožím ještě to nějakou dobu potrvá.

Co je momentálně dostupné a velmi zajímavé, je vzpřímeně rostoucí Fargesia rufa, kterou teď nabízí J. Kocourek. Vypadá skoro jako Fargesia robusta  a je výborně zimovzdorná. Výšku bych po letech odhadl na cca. 2.5-3 metry, ale možná udělá i víc.  Pěkný trs roste u něj v zahradě, takže to chce tam zajet a prohlédnout si ho na vlastní oči.

Také některý z kultivarů Fargesia murieliae má šanci vyrůst ke 4 metrům. Třeba Fargesia murieliae Jumbo z dobrého zdroje bych tipnul, že stojí za vyzkoušení. Ale bohužel zas jde jen o odhad, většina kultivarů je tu jen pár let a můžeme jen hádat.

10

Re: Fargesia Robusta

Hm. Dík za odpověď
Já mám z fargesií jen Jiuzhaigou 5 od pana Rezla a ta čtvrtým rokem narostla asi do 1,5 metru.
Oproti 2010 je jen o 10-20cm vyšší a rozšířila se spíš do stran. neutral
Myslel jsem, že časem naroste tak 2-3 metry.
Asi to chce ještě pár let počkat.
Před dvěma roky to ještě byla taková malá rostlinka s tenoučkými stébly a taď se každým rokem zvětšuje.
Dofám, že mě tento rok překvapí a vylezou silnější stébla smile

Nové druhy fargesií ze semen asi budou až za pár let a není jisté, jak u nás porostou, že hmm

Asi nakonec zkusím Jiuzhaigou 9
Děkuju moc za info smile

11

Re: Fargesia Robusta

Moje Fargesia sp. Jiuzhaigou 5 roste stejně. Spíše do šířky a má 7 rokem taky cca. 1,5 metru. Mám jí ale v Liberci, kde je dost zima a přes zimu bojuje o přežití, ale třeba letos vydržela ze všech klonů nejlépe a pomrzlo jen pár stébel. O rok starší Fargesia sp. Jiuzhaigou 1 v Praze má cca. 2,5 metru a roste víc vzpřímeně.

choch napsal:

Nové druhy fargesií ze semen asi budou až za pár let a není jisté, jak u nás porostou, že hmm

Asi nakonec zkusím Jiuzhaigou 9

Fargesia sp. Jiuzhaigou 9 dělá tlustá stébla a věřím že bude velká. Pro srovnání, ale letos mi umrzlo u ní vše co bylo nad sněhem, takže v teplejší lokalitě bude velká a vhodná, ve studené bude asi namrzat.

Pokud jde o ty nové, tak sám jsem dost skeptik. Jsou z Yunnanu a ne z nějakých extra velkých výšek, takže bych od nich moc nečekal. I ty rozměry co k nim dodavatel píše se musí brát z rezervou.