1

Téma: Největší bambusy v CZ volně venku

Zdravím, chtěl bych se zeptat, nejodolnější a zároveň největší bambusy pěstované u nás celoročně venku, o které se jedná ? díky
Bydlím jižně, Znojemsko

2

Re: Největší bambusy v CZ volně venku

Největší celoročně venku pěstovaný co jsem u nás viděl je Phyllostachys Shanghai 3 v zahradě Rosteto. Je to teplá lokalita, ale na Znojemsku by určitě stál za vyzkoušení.

3

Re: Největší bambusy v CZ volně venku

Zdravim, vse je napsano v clanku "velke bambusy" :-) ,ja bych asi zvolil Phyllostachys parvifolia,Ph.iridescens,Ph.kwangsiensis,Ph.atrovaginata a jelikoz je na jizni morave tepleji ,tak i Ph.vivax aureocaulis. Je to pouze strucny a jsou i jine velke druhy.

4

Re: Největší bambusy v CZ volně venku

Díky za usnadnění hledání, ještě malý dodatek k otázce, jak jsou na tom ještě tyto zmiňované druhy v rychlosti růstu, je mezi nimi i nějaký rychle rostoucí ? Má někdo info nebo lépe zkušenosti?
Prodáváte to někdo ?

Díky za info

5

Re: Největší bambusy v CZ volně venku

Osobně doporučuji Phyll. atrovaginata, Phyll. parvifolia a také je velice pěkná Phyll. aure. spetabilis. Phyll. Shangai 3 nedoporučuji, mě po dva roky zmrzla i stébla a to stejné i Phyll aure. vivax. Phyll. aure spetabilis a parvifolii mohu dodat.

6

Re: Největší bambusy v CZ volně venku

wufeng napsal:

Největší celoročně venku pěstovaný co jsem u nás viděl je Phyllostachys Shanghai 3 v zahradě Rosteto. Je to teplá lokalita, ale na Znojemsku by určitě stál za vyzkoušení.

Trochu jsem se díval na netu ohledně teplotních rozdílů, nejteplejší lokality v Cz, asi nejtepleji jsem našel na Hodonínsku, jinak jsem moc nepochodil za 10 min co jsem se tomu věnoval, myslíte že v Praze v uváděné lokalitě je tepleji jak tady jižně? V zahradě Roseto jsem nebyl, pouze ve Fata Morganě.

7

Re: Největší bambusy v CZ volně venku

Ono se to těžko odhaduje. I v rámci Prahy už jsou vidět rozdíly. Záleží i na umístění zahrady, podloží atd. Já mám třeba bambusy na Jižním Městě a mám tu o něco chladněji ve srovnání se zahradou Rosteto ikdyž v rámci nadmořské výšky jsme na tom podobně. Tam hraje podle mne i roli písčité podlaží v Troji a v současnosti už i mikroklima zahrady, bambusy tam zimují lépe než moje. Stačí tady u nás vyjet kousek za město a už je také vidět skok v teplotě. Bude hodně záležet zda je zahrada na sluneční straně, zda na ní fouká a atd. Něco se dá odhadnout třeba podle sortimentu pěstovaných rostlin v okolí. Pokud tam někdo pěstuje víno, případně nějaké teplomilnější rostliny, kterým se jinde nedaří, dá se předpokládat že lokalita bude teplá.

Já bych doporučil pro začátek zkusit víc druhů a nespoléhat na jeden. Časem se pozná, který na daném místě prosperuje nejlépe a tomu pak dát větší prostor k růstu. Dosavadní zkušenosti jsem popsal v již výše avizovaném článku: http://bambusy.info/?clanky:velke-bambusy něco málo mám v nabídce: http://bambusy.info/?nabidka. Nedoporučoval bych brát laboratorně množené bambusy.

8

Re: Největší bambusy v CZ volně venku

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat jestli se v ČR dá vypěstovat bambus ze kterého by se dalo i něco postavit, se stéblem v průměru aspoň 5cm.

9

Re: Největší bambusy v CZ volně venku

Takových rozměrů se dá u nás dosáhnout, až po mnoha letech pěstování a ještě nejlépe v teplé lokalitě. Moc bych s tím nepočítal.

10

Re: Největší bambusy v CZ volně venku

Dá se to, krásné tyče Phyllostachys iridescens na stavění rostou zde: http://www.bambus-altan.cz/bambusove-kmeny smile
Já zrovna z těchto tyčí stavím doma nějaké police, jsou opravdu pěkné a dají se poslat za slušnou cenu i ve větších délkách. Pan Kuntscher se o bambusy velmi zajímá a ochotně vám poradí.

11

Re: Největší bambusy v CZ volně venku

no tak mohol by mi prosim niekto napisat, ze z akeho druhu bambusu tie tyce su. A budem najstastnejsi - ako tam uvadza, rastu v severnej cine, kde su zimy so snehom! wink Aky je to druh? Dakujem

exoticke druhy bambusov

12

Re: Největší bambusy v CZ volně venku

Píše se tam, že jsou z Phyllostachys iridescens. Mají tam jen chybu v názvu rodu. To, že tam na severu rostou pomaleji a proto se sklízí až 5 rokem je taky trochu zavádějící, spíš jde o to že déle vyzrávají. Ale jinak mi to přijde jako zajímavá možnost tyčovinu získat.