1

Téma: Začínající bambusář :-)

Zdravím všechny bambusáře, nabízím svůj příběh bambusu a získané zkušenosti. O bambus jsem se začal zajímat loni, chtěl jsem jím osadit trávník ve dvoře, do kterého se dívám z kanceláře. Něco málo jsem přečetl a jako vhodný jsem vybral Phyll. Bissetii pro svou nenáročnost a zimovzdornost, zaběhl na web a z jakéhosi e-shopu objednal 2 sazenice bissetii a jeden jakýsi nízký druh, jehož jméno jsem bohužel zapomněl. Přišly mi tři sazenice, každá jiná. Až po čase, když jsem se o problematiku bambusů začal zajímat více, tak jsem si uvědomil, že bissetii není ani jedna z nich, jen nízký druh byl snad správně, jedna sazenice je dokonce nějaký druh fargesie. Po zasazení se celkem nic zvláštního nedělo, jen po asi měsíci "bissetii" vyhnal 4 výhony, které se zastavily asi na 1/2 metru. Pomalu jsem začal bambusům propadávat, četl jsem vše co jsem kde našel a v podstatě čekal na Jaro, abych mohl vysadit další. Hnojit cereritem a zalévat jsem začal netrpělivě už koncem března, koncem dubna jsem začal k rostlinám přihazovat granulovaný kravský hnůj. "Bissetii" se mi brzy odměnil spoustou nových výhonů, ale asi 1/3 jich nevyrostla a uschla. I přes to se nové výhony měly hodně k světu a denně povyrostly kolem 18ti cm. Fargesie stagnovala na hranici přežití a nízký druh se začal roztahovat velmi razantním způsobem. Dokoupil jsem další druhy, 2x heteroclada, 2x aureosulcata aureocaulis, 2x atrovaginata, 1x parvifolia, 1x alpina, 1x nigra a asi 12x bissetii. Bambusy sázím do větší díry, kterou vysypávám směsí hlíny pro venkovní rostliny a granulovaného kravského hnojiva, což se mi dost osvědčilo. Ke stonkům stejně tak přisypu granule a ještě přidávám bobky od mých oveček :-) Celé to zasypu na 5cm mulčovací kůrou. V parných dnech zalévám denně, jinak podle potřeby. Nepřišel jsem o jedinou sazenici, všechny krásně prosperují. Co mě překvapilo, že mi teď raší další výhony, ze začátku jsem je pokládal za splašené rhizomy, ale některé z nich dorůstají plné výšky rostliny a i vypadají stejně. "Malý bambus" má stále nové přírůstky, nemine týden, aby se nějaký neobjevil. Všechny bambusy vyhnaly mnoho rhizomů, už se těším na Jaro, až to všechno začne rašit. Tak nějak mi přijde, že bambus snad ani nelze přehnojit. Pravidelně přisypávám granule kravského hnojiva, přihazuji bobky od oveček a ještě tak jednou měsíčně zalévám kristalonem pro růst a květ. Jestli se někdo prokousal až do konce, rád bych se zeptal na doporučení nějakého trsového bambusu, odolného vůči zimě a co nejagresivnějšího v růstu, prostě trsová obdoba bissetii. Jinak bambusy pěstuji v Brně a dvě heteroclady mám zasazené u potoka nedaleko Bolkovy Farmy. Část rostlin mám od pana Rezla, část od Wufenga a něco z  e-shopu /jsem nepoučitelný/ a něco jsem koupil přes aukro. Krásný den všem, DanielS

2

Re: Začínající bambusář :-)

S tím hnojením bych trochu ubral. Teď už není žádoucí, aby vyrůstalo hodně nových výhonů, tak bych to omezil. Pokud jich někde teď vyrostlo hodně tenkých, které nejsou rozvinuté, tak bych jich alespoň část ustřihl, ať se rostlina zbytečně nevysiluje. Tyhle pozdní dost často stejně omrzají, tak to zas taková škoda nebude.

Z bujných trsnatých bych doporučil některou z Fargesia sp. Jiuzhaigou. Moc pěkně rostou a dost vydrží. Vitalitou mě stále překvapuje Fargesia scabrida. Má každý rok hodně velké přírůstky a i dlouhé krčky, takže se rozlézá rychle do stran. Je ale o něco míň zimovzdorná, tak záleží na stanovišti, jestli je vhodná.

3

Re: Začínající bambusář :-)

Díky za rady, trošku to proklestím a hnůj přestanu dodávat, nechám jen měsíční hnojení kristalonem podzim. Prostředí mám takové zajímavé, jedná se o dvůr, kde bambusy od 12ti hod do večera jsou pod plným sluncem, dvůr je uzavřený, tzn tam vůbec nefouká, nebo jen minimálně, navíc je do dvora instalováno asi 15 klimatizačních jednotek, které tam ještě přitápí. Prostě takové mikroklima a navíc ještě ve městě. Co se týče Fargesie, ta by měla podmínky horší. U knacelářské budovy je trávník asi 2000m2, prostor je od severu a východu chráněn budovami, ale od východu je budova nižší, tzn slunce tam svítí od rána do večera. Pozemek je celkově dost suchý, zasadil jsem k plotu mezi budovami 10 bissetii a je nutné je minimálně jednou za dva dny zalévat, uvidím až se pořádně zakoření, jak to bude dál. Na tomto pozemku bych chtěl vytvořit několik lesíků, má rozměry zhruba 40x50m, takže prostor je to zajímavý. Problémem je sucho a hryzci, krtky se mi už povedlo vyhnat. Příští rok bych zde rád vysadil na Vaše doporučení některou z Fargesia sp. Jiuzhaigou, možno i více a také bych chtěl několik sazenic Phyll. sp. Shanghai 3, Phyll. Vivax Aureocaulis a pokud bude trošku štěstí v nákupech, tak ještě Phyll. Parvifolia, na kterém jsem tak trošku ulítl.

4

Re: Začínající bambusář :-)

Dobrý den,

dnes jsem si s přítelem pořídila 2x Happy bamboo neboli jak jsem se dočetla ve vašem foru dracénu.Nyní je máme ve vázičce každý zvlášt ve vodě a v ní gelové kuličky(hnojivo pro pokojové rostliny).Chci se zeptat jestli je potřeba zakracovat kořínky a jak často měnit vodu a popřípadě jaké podmínky potřebují aby byly spokojení.Také uvažujeme o tom,že v letním období zkusíme bambusy zasadit do květináče a chceme vytvořit více bambusů jakoby do kruhu.Je potřeba koupit více kusů nebo stačí jednotlivý bambus zhruba v půce zakrátit??:)Mnohokrát děkuji za vzácné rady a odpověd´..:)

5

Re: Začínající bambusář :-)

Bohužel to nějak pletete dohromady. Jak sama píšete, že jste se dočetla, nejde o bambus ale o dracenu. Čili opravdu nejde o bambus, ale jinou rostlinu ikdyž se v obchodech jmenuje Happy bamboo. Co se týče pěstování, jde o pokojovku s normálními nároky k pěstování. Ze začátku jí můžete mít v té vodě, pak jí zasaďte do květináče. Kořeny bych jí ve vodě nekrátil, až při sázení do hlíny. Množit se dá řízkováním s tím, že jí odříznete vršek a ten pustí kořeny, kmen by také měl obrazit. Jestli ale chcete vytvořit kruh tak nevím zda toho budete mít dost. Asi bude lepší něco dokoupit, všechny řízky se také nemusí ujmout.

6

Re: Začínající bambusář :-)

Zdravim vsechny-Jsem zacatecnik a rad bych si zasadil Fargesia robusta -rostlina 50cm v kontejneru -muzu ji zasadit jeste ted na zahradu a je vhodna pro oblast Olomoucka a jake ma naroky? Predem dekuje CENDA

7

Re: Začínající bambusář :-)

Pro podrobnější info mrkněte sem:

http://bambusy.info/?bambus:Fargesia-robusta

Zasadit jí klidně můžete, ještě je dost času do zimy. Je to méně odolný druh, takže jí zkuste vybrat nějaké chráněné místo.