1

Téma: Pomoc s fargesii

Ahoj,potřebovala bych poradit se zloutnutim listu u fargesie murielie. Přečetla jsem si článek o nekvalitních kultivarech z Dánska - simba,jumbo,bimbo? Určitě mám jeden z nich, vysazovala mi je firma a ani nevěděla který. Dva roky v poho a teď masivně zezloutly. Muže to ještě byt následek květnových mrazu, nebo sucha? Ještě před třemi týdny vypadaly dobře, mají i několik novych vyhonu a ted to nadeleni. Moc díky za radu (a omlouvám se za podivný pravopis,iPad si diakritiku velmi kreativně doplňuje sám).

2

Re: Pomoc s fargesii

Ahoj, chtělo by to fotku. Mráz asi né a sucho zas takové není. Jsou všechny listy zežloutlé, nebo jen část? Pokud jen částečně, tak se může jednat o výměnu listů. Jinak to chce tu fotku.

3

Re: Pomoc s fargesii

Vypadá to, že nejvíc zezloutly druhé a třetí shora, nové a zatím smotane jsou zatím ok. Fotku bych uměla poslat jen emailem, netuším jak se vkladaj, jsem trochu počítačova deb. Výměna to asi nebude, za ty dva roky nic takového nedělaly.

4

Re: Pomoc s fargesii

O výměnu listů jít může. Nedělají to každý rok, nebo někdy jen velmi málo. Jednou za čas vymění velkou část listů, takže třeba se to děje zrovna teď.

Fotku sem můžu přidat. Stačí jí poslat na wufeng@bambusy.info.

5

Re: Pomoc s fargesii

foto od Zuuuza:

PunBB bbcode test

6

Re: Pomoc s fargesii

Nevypadá to zle. Klidně bych to svedl na ten částečný propad listí. Uvidí se co dál, pokud by začly žloutnout další listy a vypadalo to, že to postihne všechny, tak bych začal hledat příčinu. Zatím bych počkal. Pokud tyhle žluté opadnou a budou nahrazeny novými listy, tak bude vše v pořádku.

Druhou variantou problému může být výše zmiňovaný původ rostlin. Některé bohužel u nás mívají podobné problémy a rostou málo a žloutnou pravidelně.  Takové rostliny neuhynou, ale jejich estetický vzhled je dost narušen.

7

Re: Pomoc s fargesii

Díky moc za radu, vydržím do zimy a budu čekat, jak se to vyvrbi. Ale je to smutný pohled, vidím na ne ze sedacky a jsou takové zkrousene, sveseny větvičky,bída. Kdybych se rozhodla pro výměnu, zase se s dovolením ozvu pro radu, co zasadit a kde to pořídit. Bambusum zdar!

8

Re: Pomoc s fargesii

Zdravím vás všechny, jsem tu na fóru nový, nicméně delší čas si čtu vaše různé příspěvky. Něco podobného pozoruji u Fargesie Rufa, loni ve stínu byla krásně zelená, letos na slunci skoro žlutá. Pro tvorbu chlorofylu je zapotřebí dusík, jak jsem se před chvilkou dočetl, příznaky nedostatku dusíku v půdě jsou právě takové. Já to zkusím, přidám nějaké dusíkaté hnojivo a uvidím.

9

Re: Pomoc s fargesii

Znamená to, že byla přesazena na slunce? Zde by mohl pak být třeba problém s přísuškem.

10

Re: Pomoc s fargesii

Dobrý nápad, hnojila jsem jen Cereritem a ten ma dusíku málo. Běžím pro NPK, třeba to klapne. Stejně to vypadá, že se už neda nic moc zkazit.

11

Re: Pomoc s fargesii

Jestli jste hnojila Cereritem, tak si myslím, že dusíku málo mít nebudou. Hnojím je tím taky a rostou po něm pěkně a úplně jim to stačí.

12

Re: Pomoc s fargesii

Ano, měl jsem trs ve stínu a poměrně se tam drželo i vlhko, ale musel jsem ten kout zahrady předělat a tak jsem hopřesadil na slunce, ale po zimě jak začala obrážet novými listy, tak raší žlutavé až úplně žluté, nafotím ho a přidám foto.