1

Téma: Otázky okolo bambusov.

Zaujímam sa o tieto druhy bambusu
1. Phyllostachys parvifolia
2. Phyllostachys vivax Huanwenzhu Inversa
3. Phyllostachys promines
4. Phyllostachys „Shanghai 3
Ich vyobrazenie a stručný popis je na stránke:  http://www.bambusarium.sk

1.Že vraj drevo je vyzreté po 3-5 rokoch rastu. Je to pravda?
2.Ako dlho vysychá? Keďže je sčasti duté tak asi rýchlo nie?
3.A ich chcem vysadiť veľké množstvo aký okruh voľného miesta potrebuje každý strom?
4.Pri druhu  Phyllostachys parvifolia je pozn. produkcia tyčoviny, Znamená to že sa rýchlo množí a rozrastá do šírky?
5.Rozmnožujú sa koreňmi alebo ako? Aká je zhruba rýchlosť množenia jednotlivých druhov?
6. Druh Phyllostachys vivax Huanwenzhu Inversa – hrubka do 7cm, výška až 8m je alebo nie je tenkostenný?  Zhruba po akej dobe dosahujú svoju maximálnu hrúbku a výšku? 3-5r.?

2

Re: Otázky okolo bambusov.

Vždy mě překvapí otázky, které jsou zde již několikrát zodpovězeny. 30minut čtení.
Jinak doporučuji knihu pana Rezla, investice do 100Kč.

3

Re: Otázky okolo bambusov.

Souhlasím s Jirkou,
Přečti si tyto stránky: http://bambusy.info/  - je tu všechno co potřebuješ vědět.
Jinak bych viděl odpovědi asi takto.
1. ve stéble se během jeho života ukládají křemičitany, které stéblo zpevňujií. Křemičitany také ale zanáší kapiláry, které zásobují stéblo živinami. Životnost stébla je 3-5 let (u mě na zahradě max. 2 roky, protože mi stébla často umrzají). Takže ano, 3-5 leté stéblo bude na tyčovinu vhodnější než nové.
2. mám zkoženosti jen s malými stébly. Ty vysychají celkem rychle, ale také často podélně praskají.
3. Ve Vídni mají jeden trs Ph. viridiglaucescens, který je na ploše přes 300m2. Je vysázený v roce 1895 (jestli se nepletu). Doporučená minimální plocha větší bambus je od 8 m2.
4. moc se nerozrůstá, ale měl by tvořit tlustá stébla.
5. Bambusy se v přírodě rozmnožují jen semeny. Pokud chceš jeden bambus namnožit, můžeš mu odebrat odkopky se stébly a zasadit. Nebo můžeš odebrat oddenky a zasadit do květináče.
6 vivaxy jsou tenkostenné všechny. Max. výšku a tloušťku dosáhneš po cca 10 letech. Jaké to budou hodnoty závisí na lokalitě, hnojení, zavlažování.