1

Téma: Gen pro mrazuvzdornost

V tomto článku http://news.yahoo.com/s/nm/20060410/sc_ … _gene_dc_1 se objevila zajímavá informace o selekci mrazuvzdorného genu. Australským vědcům se podařilo oddělit gen z rostliny Antarctic Hairgrass (Deschampsia antarctica), který omezuje růst ledových krystalů v pletivu rostliny a umožňuje jí přežít teploty až -30°C. Výzkum zřejmě bude pokračovat snahou tuto genetickou informaci implementovat do jiných druhů užitkových trav, bambusů k posílení jejich mrazuodolnosti. Kdoví možná se jim časem podaří "vyrobit" plně mrazuvzdorné druhy třeba z tropických trsnatých druhů a nám se tady na severu pořádně rozšíří druhová skladba.

2

Re: Gen pro mrazuvzdornost

smile Ja som tusil, ze Gronsko naozaj v preklade znamena zelena krajina:) To uvidite, hned ako sa im to podari, cele Slovensko bude samy bambus, Bambusove stolicky, bambusove kolajnice, bambusove palivo, bambusove auta, bambusove elektrarne, bambusove roboty, bambus na bambuse:))) No ok, to sa stava, sem-tam mam az moc velky zmysel pre nezmysel...

Ale nie, casom by to nebolo zle - to som povodne chcel napisat. Ale ani SR ako bambusova krajina by nebolo zle:)

exoticke druhy bambusov

3

Re: Gen pro mrazuvzdornost

Že se z tropických druhů "vyrobí" u nás zimovzdorné bude asi nemožné, ale kdyby se třeba jen podařilo o něco zvednout,  přímícháním toho genu, zimovzdornost už u v současnosti pěstovaných druhů, třeba by nám rostly lépe a dosahovaly větších rozměrů. Pokud by u nás vyrostly pořádné bambusové lesy, vůbec bych nebyl proti.

4

Re: Gen pro mrazuvzdornost

Ani ja wink)

exoticke druhy bambusov

5

Re: Gen pro mrazuvzdornost

A kdo by byl proti bambusovému lesu u nás?

6

Re: Gen pro mrazuvzdornost

Takhle by to třeba pak mohlo u nás vypadat. Docela rád bych měl chatu někde blízko a jezdil tam na víkendy.


http://www.644000.com/international/international_images/bamboo_international5_large.jpg

7

Re: Gen pro mrazuvzdornost

Tak to bych chtěl někdy vidět, paráda!!!

8

Re: Gen pro mrazuvzdornost

Fakt paráda,  ale třeba nám v Číně závidí smrkový les s mechem a kapradím smile a říkají "pořád jen samý bambusy" smile)

9

Re: Gen pro mrazuvzdornost

Ta foto je naozaj nadherna a tiez ma napadlo to co pisal Lime - mozno vsetci sikmi v cine nariekaju:

-Co tvoje rajcinky, ako sa maju?
-Aaale, zle. Vyrastol tam 20m bambus a neviem co s nim...
-A papriky? Tiez nic, vsade samy bambus...
-A co ovocne stromy?
-Tie mi uhynuli, lebo uz nemali svetlo... Tam v tej europe, tam sa im pestuje...

Mozno keby nejaky taky cinsky domorodec, ktory cely zivot plieni bambusy v zahradocke svojej sikmej prisiel na to, ze my sa tu snazime ich pestovat, tak by sa asi cely vekovy priemer ciny znizil o 20%, vsetkych by porazilo:)

exoticke druhy bambusov

10

Re: Gen pro mrazuvzdornost

Čína je tak rozlehlá, že míst kde rostou bambusy je sice mnoho, ale v některých oblastech o bambus nezavadíte. Já cestoval z Pekingu směrem na jih až k Barmským hranicím, takže jsem si jich užil poměrně dost. Ale třeba na severu v Pekingu původní porosty úplně chybí a všechny druhy co tam dnes rostou jsou introdukované z jiných míst. Myslím, že zatím nemají bambusů dost, naopak vláda mohutně podporuje rozšiřování pěstebních ploch. Je to pro ně velkej byznys. Číňani taky snědí cokoli vyroste, takže myslím nemají problémy z nežádoucím rozšiřováním porostů, prostě to seže... a je to. Jinak udělejte si výlet do Číny, je to fakt obrovskej zážitek. A tím nemyslím jen bambusy.

11

Re: Gen pro mrazuvzdornost

Jasne, ja som to myslel zo srandy. Tak ako vy cinu, tak ja poznam japonsko a tiez to stoji zato:) Prave veeelmi uvazujem nad tym, ci sa mi oplati kupit 1000 semien Bambusa arundinacea za 4 eura...? Mam ich kde sadit a ide jar.. ..Az na to ze asi zimu nepreziju -- ale za ten pokus by to mozno stalo...

exoticke druhy bambusov

12

Re: Gen pro mrazuvzdornost

Já to bral jako srandu, nejsem žádnej starej morous. Možná to jen vypadalo moc vážně, tak se omlouvám. Co nějaké fotky z Japonska? Určitě by to bylo zajímavé. S těmi semeny to má cenu pouze pro pěstování doma či ve skleníku, tak to chce zvážit. Zasít jen proto, aby to hned v zimě umrzlo z mého hlediska nemá cenu. A Danny navrhuju tykání, nejsem žádnej starej dědek, tak by se mi tak líp komunikovalo.