1

Téma: i trsnaté bambusy migrují

Na německém fóru se objevily zajímavé fotky, jak trsnaté bambusy dokáží překonat kořenovou bariéru.

Tady "leze" Fargesia robusta do porostu Pleioblastus chino elegantissimus.

http://people.freenet.de/Bambusgarten/JSchNL/060330Robusta081C.jpg

A tady je Fargesia rufa.

http://www.niraki.de/assets/plugindata/w2dblgc0ef206b1c7d471cbf45ceb1949880a1/pic1142695683.jpg

2

Re: i trsnaté bambusy migrují

to je zajimave. Ja mam problem s migraci PA Spectabilis u ktereho by se to sice dalo cekat ale me je to na zavadu. Problem je v tom, ze porost prirusta na jizni strane a tim stini casti co je na severu. Kazdorocne na jihu vyhaneji vyssi a vyssi pruty a nopak na severni strane spise hynou. Za poslednich pet let se cely porost posunul asi o dva metry. Tim, ze slouzi (spis slouzil) k zakryti nepekneho koutu zahrady je toto neprijemne. Nevi nekdo co s tim?

3

Re: i trsnaté bambusy migrují

Wooow, tak toto ma naozaj zaujalo, pozrite si tento druh mnozenia, je to skutocne zaujimave! Presne tak som to skusal,ale bez tych zarezov skalpelom...

http://forums.gardenweb.com/forums/load … 17768.html

exoticke druhy bambusov

4

Re: i trsnaté bambusy migrují

pro Kalupik: Všiml jsem si toho také. Na jihu výhony bývají silnější. Napadá mě pouze kořenová bariéra, která by to udržela ve vymezeném prostoru, nebo přesadit ty silné výhony dozadu a odsekávat zavčasu všechny nové rhizomy co budou růst na jih. Pokud je budete pravidelně odstaňovat jakmile začnou růst kam nemají, tak se rostlina nebude moc vysilovat a zesílí tam kde má.

pro Danny: Technika je to zajímavá, ale nerozumím k čemu je dobrá. Pokud jsem z těch fotek poznal, tak to udělal na novém výhonu a těmi zářezy se snažil podpořit růst kořenů z nadzemní části. Přitom stačilo počkat až ten výhon dospěje a pak ho jednoduše i s kořeny oddělit od trsu. Přijde mi to poněkud brutální pro rostlinu v období nejintenzivnějšího růstu jí způsobit takové zranění.

5

Re: i trsnaté bambusy migrují

Ano, aj mna prekvapilo, ze to urobil na mladom vyhone, ale ide o toto (ja to robim takto):

Bambusy sa daju mnozit aj tak, ze na akomkolvek kolienku dospelej rastliny date nadobku s hlinou a poriadne to zalievate. Vytvoria sa nadzemne korene. Ked to urobite na celej rastline na cca 12 stebalch, tak ju po case mozete rozrezat na x kuskov, s cim kazdy z nich bude rast samostatne... ...

exoticke druhy bambusov

6

Re: i trsnaté bambusy migrují

To ale funguje pouze u tropických druhů. Námi pěstované se takhle rozmnožovat nedají.

7

Re: i trsnaté bambusy migrují

Praveze daju, sak preto som to sem pisal, ja som to stvaral u Phyllostachys Nigra, Nuda a Pleioblastus simonii - tam to slo najlepsie, aj u bisetii sa to da, ale uz tazsie. Ved urobim to aj teraz na jar a poslem foto, aby ste sa cudovali:)))

exoticke druhy bambusov

8

Re: i trsnaté bambusy migrují

Pokud budeš bambus rozmnožovat takovým způsobem, tak to nafoť, jsem na to zvědavý. Pokud Ti to půjde tak bych to taky vyzkoušel, maximálně přijdu o nějaké stéblo.

9

Re: i trsnaté bambusy migrují

Hej, sak funguje mi to, preto to robim. Nemam foto, ale za taky mesiac sa chystam a to uz by mala byt hotova aj moja stranka, tak dufam, ze to tam vycapim:))

exoticke druhy bambusov

10

Re: i trsnaté bambusy migrují

Pro mě je to novinka. Že by někdo množil takovým způsobem třeba Phyllostachysy jsem ještě neviděl ani nikde nenarazil na žádnou zmínku o tom.

11

Re: i trsnaté bambusy migrují

Pisal som to raz mailom panovi Karlovi, uz daaavno, mozno si to pamata...

exoticke druhy bambusov

12

Re: i trsnaté bambusy migrují

Samozřejmě Danny, že si to pamatuji. Tehdy existovalo jen jediné bambusové fórum a to Rezlovo.  Tam v nějaké diskuzi jsme narazili na sázení a množení bambusů a tys měl velmi zvláštní neotřelé nápady.
O tvém nápadu na sázení bambusů do hloubky (až 50 cm), jsem se zmínil na svých stránkách http://www.volny.cz/karelch/bambusy.htm#sazeni
Uvažoval jsem i o napsání části o způsobech množení bambusů, ale zřejmě jsem to odložil na dobu, až ty způsoby budeme mít ověřené. Nyní, když jsem četl tvé předchozí příspěvky, byl jsem v domnění, že tu pasáž na stránce mám také. Ale zatím bohužel.

Množit bambus zakořeňováním u kolénka jsem se zatím nepokusil. Zkusil jsem však položit stéblo do země. Tedy jen tak napůl. Asi půl metru stébla Hibanobambusy jsem zahrnul zemí a další půlmetrovou část nechal volně růst. Zda stéblo u kolének zakořenilo, nevím. Vedle stébla v zemi sice vyrostly stébla další, ale neodhrabával jsem zem, abych zjistil, zda rostou ze stébla či z jiných rhizomů. Tedy zatím to nemám ověřeno. Mohou to být také větve z hlavního stébla. Významné by bylo zjištění, zda zahrnuté stéblo zakořenilo.
Vloni nových stébel u každého bambusu bylo jen pár a tak mi bylo líto některé zahrnovat do země. Letos nových a podstatně delších stébel je hodně a tak zkusím některé položit a zahrnout u špičky, zda zakoření a vytvoří novou rostlinu. Ověření bude trvat několik měsíců.
Ještě si vzpomínám, že někdo tenkrát na Rezlově fóru psal, že má bambus s jediným malým stéblem, které mu za dva roky nepovyrostlo ani nevyrostlo stéblo další. Tehdy jsem mu na základě tvého nápadu doporučil navršit okolo stébla zem o nějakých 10 cm a tak zkusit, zda nově nezakoření. Bylo by zajímavé zjistit, zda dotyčný tuto radu vyzkoušel a s jakým výsledkem.

A když už jsem se tak rozepsal, tak se pochlubím, že vloni manželka odkopla nové stéblo os Sasy kurilensis a zasadila. Letos vedle toho stébla rostou stébla další. Já jsem letos v dubnu vyhrábnul u Sasa palmaty dva rhizomy dlouhé asi 40 cm. Zahrábnul jsem je na ležato asi 5-10 cm pod zem, vedle sebe, špičkami na opačné strany a před 14 dny z jednoto vyrazila dvě stébla a minulý víkend z druhého jedno stéblo.