1

Téma: Phyllostachys nigra

Zdravim vospolok smile  Nasiel som tu mnozstvo uzitocnych informacii ohladom pestovania bambusov, precital som si kazde jedno vlakno. Takze aj vdaka Vam, som dalsi pacient, ktory bude pravidelne navstevovat tuto ordinaciu.

Ako prvy kus som si kupil Phyllostachys nigra, paci sa mi najviac zo vsetkych. V zahradnictve som kupil 2,5 m vysoku rastlinu, ktora ma asi 5 slusnych stebiel. Listy boli namrznute len mierne, inak pekne zeleny. Vysadil som ju pred mesiacom do jamy, ktoru som vysypal 50l zakupenym humusom - substratom. K tomu som primiesal kravskeho hnoja. Je vysadeny asi 30km na juh od Bratislavy, v Madarsku. Cize povetrnostne podmienky by mali byt vyhovujuce, a zavlahy ma tiez dost priamo z hadice.

Teraz cez vikend vsak zacal bambusko osychat, resp. jeho listy zltnu a schnu. Na konarikoch su naznaky novych listov, ale tie su tam odkedy som ho kupil, a nove listy von este nejdu. Zacinam sa bat, ze odchadza.  Mozno by pomohla obrazova priloha, aby ste videli, ako to vypada - doma nafotim, ak bude ste co sad

Chcem sa teda opytat, ci je toto normalny jav. Nove vyhonky tiez nema, a rastlina ako taka vypada, ze sa odporuca.

Do zahrady som si zasadil aj Phyllostachys auerosulcata aureocaulis,  Fargesia rufa, a Indocalamus hopei. Tieto su vsak este malinke a zatial vypadaju zdravo.

Vopred vdaka za rady, respektive diagnozy smile

2

Re: Phyllostachys nigra

Pre istotu by som rastlinu vybral aj s pôvodným balom a dal do čistej vody na 24 hod. Potom by som ju vysadil len do čistého substrátu bez hnoja.Predpokládam že mu ublížil maštalný hnoj. Po vysadení sú rastliny citlivé na prebytok živín a reagujú tak oko opisujete.Hnojiť treba až po riadnom zakorenení,vždy radšej častejšie a menej, ako naopak.

3

Re: Phyllostachys nigra

Vdaka za odpoved, urobim to. Toho hnoja som tam dal len symbolicky - hosticky kravsky hnuj - granule

4

Re: Phyllostachys nigra

U me se to same stalo s Ph. vivax , take po presazeni zacal osychat, i kdyz jsem ho predti mel ponoreny asi pul hodiny ve vode. Po par tydnech se aklimatizoval a rostl pekne. Podle mne jde jen o jakysi sok z presazeni a noveho mista, kteremu se ta rostlina brani...

5

Re: Phyllostachys nigra

Vybral som ho az dnes. Vcera prsalo, tak sa mi s tym nechcelo velmi hybat. Teraz je uz v nadobe a zajtra pojde zase do jamy s novym substratom.

Co ma vsak potesilo je, ze som pozoroval nieco, co sa dost podoba na vyhonky, ktore tam predtym neboli. Uz su tesne pred "vylezenim" von, na okraji korenoveho balu, smerujuc  hore.  Tiez zopar silnejsich korienkov uz opustilo korenovy bal, a vydali sa cestou bez limitov skrz novu hlinu smile

amaba: ak to bol sok z noveho prostredia, prejavil sa dost neskoro. Pred vysadenim do jamy  bol este "odlozeny" v povodnom kvetinaci na svojom novom stanovisku asi 3 tyzdne. Uvidime co s nim urobi 24 hodinovy kupel smile

6

Re: Phyllostachys nigra

Tak tie "vyhonky", to budu asi rhizomy.  Ako sa to da rozoznat?  Pretoze tlaci sa to hore... mam ich nasmerovat do zeme?

7

Re: Phyllostachys nigra

Tak nigra to asi zvladne. Listy sice opadali skoro vsetky, ale vsetkych steblach okrem jedneho, rastu nove listy.

p. Szolomanyi, vdaka za pomoc !

8

Re: Phyllostachys nigra

MarekP napsal:

Tak tie "vyhonky", to budu asi rhizomy.  Ako sa to da rozoznat?  Pretoze tlaci sa to hore... mam ich nasmerovat do zeme?

Supr že to zabralo, já hnůj k novým sazenicím nedávám, když už chci hnojit, tak k novým házím Cererit a s tím mám dobré zkušenosti. Zatím žádný problém s tím nebyl. Hnůj dávám později jako mulč na půdu, čili nedochází k přímému kontaktu s kořeny.

Ty ať už rhizomy či výhonky nechte být. Ony si poradí co dál. U nové sazenice bych je nechal na pokoji. U starších trsů, kde některé slabé výhonky rostou šikmo vzhůru je stříhám a nechávám jen ty, které jsou vzpřímené a tlustší. Na to je ale ještě čas, teď rostlinu nechte ať si poradí sama.

9

Re: Phyllostachys nigra

Ok, tiez dam ten hnoj  /mam blizko konsky/ ako mulč. Podla toho, co som sa tu docital, je dobre to urobit na zimu.

Ja som tie rhizomy nechal tak, su niekde tesne pod zemou teraz, na povrch este nevysli. Hlavne som rad, ze tie listy idu von, su to pomerne velke stebla, tak aspon nieco zelene bude smile

10 Naposledy upravil: MarekP (27.10.2010 09:51:53)

Re: Phyllostachys nigra

Helou helou,

chcem sa opytat, ci teraz pred zimou mozem bambus zasypat granulovanym kravskym hnojom, na to by som hodil nejaku slamu alebo listy.
Otazka plati aj pre indocalamus hopei, fargesia rufa, a phyllostachys aureosulcata
dakujem

Marek

11

Re: Phyllostachys nigra

Ahoj,
na zimu bych vůbec nehnojil. Mulč listí a slámu klidně dej. jen pozor ať to nehnije. Hnojivo rozhoď až na jaro březen-duben.

12

Re: Phyllostachys nigra

Dal bych ho tam na jaře už dříve. Letos jsem to házel ještě na poslední sníh a přišlo mi to dobré. Tím jak to odtávalo, zároveň se vsakovaly živiny z hnoje.