1

Téma: Zima 2009/2010 a namrznuty Phyllostachys aurea -> Prosba o radu

Dobry den, prvy rok mam na zahrade vysadeny cca 2m vysoky Phyllostachys aurea. Po zime su vsetky listy zmrznute, velka vacsina stebiel ale stale zelenych, zmrznute asi 1-1,5m nad zemou.

Rad by som poprosil o rady:

a) ci zamrznute listy odstranit (ak ano tak kedy a akym sposobom, niektore este drzia aj ked su uplne zhnednute a vysusene..).

b) ci stebla skratit a ak ano na aku velkost/vzdialenost resp. ako odhadnut kde je rastlina este ziva a kde je namrznuta (iba podla farby stebla zelena vs. hneda,vysusena?). Zhruba 0,5-1m od konca su stebla zmrznute (vyzeraju ako uschnute...)

c) je potrebne/ziaduce nejak specialne/viacej hnojit po namrznuti alebo nejak inak pomoct rastline sa zregenerovat? Ja som zatial pohnojil NPK hnojivom podla navodu, rastlina je zasadena v specialnej zemine pre bambusy...

Dakujem pekne vopred za konkretne a fundovane odpovede, v pripade potreby dodam aj foto.

2

Re: Zima 2009/2010 a namrznuty Phyllostachys aurea -> Prosba o radu

a) buď můžete počkat než opadají, nebo se dají ručně otrhat, případně ostříhat nůžkami

b) sám jste si odpověděl, nejlépe stříhat stébla když už jsou hnědá vyschlá, zelená stébla bych nechal dokud neuschnou a pak je teprve ostříhal, pokud jsou hnědá až 1 metr či víc nad zemí, ustřihněte je tam, zbytek až později až také vyschne

c) pohnojit můžete standartně, NPK bude stačit, pokud mu chcete dopřát, můžete ho zalít třeba rozpustným hnojivem Kristalon, nezapomeňte na pravidelnou zálivku, která mu teď hodně prospěje

d) tento druh není moc zimovzdorný, často namrzá, tak zvažte zda ho případně nevyměnit za nějaký jiný odolnější druh

3

Re: Zima 2009/2010 a namrznuty Phyllostachys aurea -> Prosba o radu

Dakujem pekne za Vasu vycerpavajucu odpoved. Viete mi prosim poradit nejaku naozaj mrazuvzdornu odrodu ktora dorasta do vysky 3m a viac? Zahrada je orientovana na Juh a miesto pre bambus je z jednej, juznej strany chraneny drevenym cca 1m vysokym drevenym plotom a z druhej strany, zapadnej cca 2m vysokymi thujami suseda.   
Ked som kupoval bambus v zahradnictve (Chladek) tak na stitku rastliny ako aj od predajcu/zahradnika som bol ubezpeceny ze rastlina je plne mrazuvzdorna. Taktiez aj na internete som nasiel na niektorych strankach ze P.aurea je mrazuvzdorna a bezproblemova....
Pytam sa Vas schvalne pretoze ste z Prahy ako aj ja. Aj napriek tomu, ze v zime som nameral na zahrade kratkodobo aj -27 st. ja dufam ze su nejake odrody/druhy ktore vydrzia, najma ak sa na zimu ochrania pred chladom (co som aj urobil..borovicove vetvicky).
Dakujem vopred z Vasu odpoved.

4

Re: Zima 2009/2010 a namrznuty Phyllostachys aurea -> Prosba o radu

Zkuste mrknout třeba sem:

http://bambusy.info/?clanky:s-jakymi-druhy-zacit

Tam jsou uvedené ty nejzimovzdornější. Pokud se podíváte do přehledu druhů, tak pro Prahu jsou dostačující ty druhy, u kterých uvádím stupeň 3.

http://bambusy.info/?bambus