1

Téma: Regenerace bambusů

Dnes jsem prohlédl bambusy lupou a dospěl jsem k názoru,že asi většina pupenů tentokrát neobrazí.Chtěl bych znát Vaše názory,co by bylo nejlepší v případě,že stébla vůbec neobrazí.V knížce P.Rezla je psáno,že by se neměla hned řezat,protože jsou zdrojem živin.Já už jsem ale jednou zažil,že hustý trs mrtvých stébel je velkou překážkou rašení a vývinu nových stébel,která pak zdárně rostou jen po obvodu rostliny a stejně se vyhýbají ven za světlem.Čili řezat mrtvý porost hned v květnu,jak se ukáže,že neobrazí,nebo neřezat a nechat to řekněme na léto až podzim.Toť otázka.Co myslíte? smile

2

Re: Regenerace bambusů

ja by som rezal. je to estetickejsie, praktickejsie podla mna. ziviny su z pody a nie zo zoschnutych stebiel, takze mozes este urobit taku vec, ze staru rastlinu nasekas a nechas na zemi medzi novymi vyhonkami, vtedy si viem predstavit, ze by bola aj zivnou podou casom, ale inak je to podla mna nepodstatna vec.. stara rastlina tvori ochranu pred vetrom a mrazom mozno niekedy u mladsich rastlin, ale inak podla mna ani nie...

exoticke druhy bambusov

3

Re: Regenerace bambusů

Počkal bych jestli vážně aspoň částečně neobrostou a pokud ne tak bych je hned vyřezal. Taky to tak dělám, kdo se chce dívat na uschlé stébla. Mám názor, že když je stéblo uschlé, tak žádné živiny už nedodá.

4

Re: Regenerace bambusů

Já bych doporučoval řezat, až když jsou stébla viditelně vyschlá. Někdy přes zimu umrznou jen větve i s listovými pupeny. Takové stéblo už sice znovu neobrazí, ale pořád je v něm ještě míza. U takových bych počkal, dokud nevyschnou. Bambus si z nich vytáhne šťávu do rhizomů a pak je vhodné ho uříznout. Jednou jsem to uspěchal a uřízl sice totálně pomrzlá, ale ještě nevyschlá stébla u  Phyllostachys viridis Sulphurea. Když se oteplilo začala z pahýlů prýštit míza a bambus se tím silně vyčerpával. Trvalo dost dlouho než to zaschlo a proud mízy ven se zastavil.
Takže i přes někdy nehezký vzhled, bych doporučil radši počkat, až to stéblo bude bez mízy.

5

Re: Regenerace bambusů

To je pravda.Vzpomínám si,jak jsem jednou ořezal propinquu a míza tekla celé léto.Z rostliny,která měla 4 metry vyrostla 1m stébélka.Tak jsem na to zvědav,ale obávám se,že jsou skutečně všechny bambusy nad zemí pryč.I bissetii. Letos je bez listí i fargesie,zmrzly bobkovišně,dřišťály i ptačí zob vejčitolistý.Vše až na úroveň výšky sněhu,nebo půdy.Skoro se mě ani nechce to obnovovat.Tyhle rostliny sem nepatří a letos to je teda tvrdě poznat smile

6 Naposledy upravil: didanek (23.03.2010 04:55:52)

Re: Regenerace bambusů

s tou mizou je to pravda, taky jsem takhle ufikl zmrzlou p. aureu a vypada to ze uz se nevzpamatuje. Kdybych ji nechal byt tak mela sanci vetsi. Sice jsem pozdeji ranu zamazl lepidlem, ale stejne bylo pozde. Rozhozne je lepsi pockat.

7

Re: Regenerace bambusů

Po delší době Vás milí bambusáři zdravím.Tak jsem to na jaře vše ořezal až u země a žádná míza netekla.Zřejmě z toho důvodu,že to bylo dokonale usušené. Vše vyrostlo znova velmi husté o polovinu nižší a slabší.Bissetii,aureosulcata,nuda i Bashania fargesii.Té to trvalo nejdéle,řekl bych,že měla největší problém.Něco jsem vykopal a odvezl klukům do Troji a vzal si od nich nějaké fargesie.Mají tam vskutku pěkné bambusy,hlavně vivax u altánu mě uchvátil.Tak ať je ta nadcházející zima pro Vaše rostliny mírná.