1

Téma: Bambusa ventricosa

Dobrý den,

koupil jsem před měsícem asi 120cm Bambusa ventricosa v květináči s tím, že jej budu mít doma a přes léto případně venku. Vypadal dobře, ale teď jsem byl 4 dny mimo domov a po návratu jsem zjistil, že jsou listy zežloutlé a některé i padají. V místnosti byla teplota 15 stupňů. Může to být tím ochlazením? Dá se čekat, že to bambus přežije?
Jinak pěstuju za zahradě Phyllostachys nuda, ale chtěl jsem mít něco i v bytě a tohle byla náhodná a výhodná koupě, pouhé 300 Kč, poslední kousek a k tomu zrovna tenhle druh - tak jsem ani nerozmýšlel, jestli mám vhodné podmínky.

Díky Zdeněk

2

Re: Bambusa ventricosa

Je možné, že ho ten rychlejší pokles donutil zareagovat, ale 15°C mi nepřijde zas tak málo. Při zdejším krátkém dnu a vyšších teplotách uvnitř bych tipoval, že mu prostě došly síly a reaguje na to opadem listí. Za pokus to určitě stálo, ale já jsem ještě nikdy neviděl, že by při dlouhodobém pěstování pěkně vypadal. Jako řešení bych viděl tropický skleník, tam by asi rostl, v bytových podmínkách tomu šanci nedávám.

3

Re: Bambusa ventricosa

Díky. On zkrátka nebyl čas lámat si hlavu kdo je kdo :-). Takže jsem nemyslel na potřebnou vlhkost vzduchu, natož na pročítání fóra.
Do bytu tedy asi raději něco z mírného pásma, koukal jsem, že se tady o tom už psalo.
A jestli se bambus zmátoří, tak bych ho mohl třeba věnovat někomu, kdo má skleník.

4

Re: Bambusa ventricosa

Bohužel trvale do bytu nemohu zatím doporučit žádný. O žádném, který by doma prosperoval nevím. Třeba někdo časem zjistí, že mu něco doma prosperuje a dá radu který zkusit. Několik účastníků tady na fóru to zkouší, tak snad budou mít štěstí.

5

Re: Bambusa ventricosa

Tak sláva, bambus se opět krásně zazelenal. Stačilo dát jej na místo, kde je více světla, také jej často rosím. Na léto přijde ven nebo do skleníku, který se chystám stavět.

6

Re: Bambusa ventricosa

Tak držím palce ať se mu dál daří a ať vyžene pěkně soudkovitej stvol. Ikdyž to asi moc pravděpodobný není, ale šance je vždycky. smile

7

Re: Bambusa ventricosa

Dočetl jsem se, že soudkovité stvoly vznikají při nedostatku vody a možná i živin. To by neměl být problém zajistit.

8

Re: Bambusa ventricosa

To jsem netušil, myslel jsem že to je u něj podobně jako u  Phyllostachys heterocycla. Tam v porostu náhodně zmutuje jedno stéblo z mnoha a ty které rostou normálně se vyřezávají.

9

Re: Bambusa ventricosa

Našel jsem to zde: http://www.completebamboo.com/species_b … icosa.html
Snad jsem to špatně nepochopil, je to v odstavci "Physical appearence".

10

Re: Bambusa ventricosa

Můžu to potvrdit,já jsem to minulý rok schválně testl na mém Phyllostachys aurea,co mám v 90ti litrové nádobě.Když jsem ho v době růstu nových výhonů nechal vyschnout,tak se začali stébla tak deformovat,jak je to vidět na fotkách na netu.Letos to udělám znova.

11

Re: Bambusa ventricosa

Supersaab napsal:

Můžu to potvrdit,já jsem to minulý rok schválně testl na mém Phyllostachys aurea,co mám v 90ti litrové nádobě.Když jsem ho v době růstu nových výhonů nechal vyschnout,tak se začali stébla tak deformovat,jak je to vidět na fotkách na netu.Letos to udělám znova.

Nejsem si jist, jestli to tento pokus potvrzuje. Já mám v kontejnerech barevný aureáše a taky deformujou stébla ikdyž je zalejvám a hnojim.

Asi by se dalo usuzovat, že to funguje, kdybys ten trs rozdělil a jednu půlku nechal na suchu a druhou normálně zaléval a hnojil. To by myslím alespoň něco napovědělo, ikdyž samozřejmě pro nějaký jasnější výsledek by se to muselo provést na větším počtu sazenic.

Tím ale nechci říct, že to nefunguje. Jen jsem vždycky v bambuscentrech viděl Bambusa ventricosa s pouze rovným novým výhonkem. Ale třeba nikde nevěděli, že jim maj dopřát období sucha a tak jim rostly pouze rovný stébla.