1

Téma: Přezimování na balkóně

prosím o radu.
Mám Phyllostachys aureosulcata,,aureocaulis,, 130cm výška rostliny.
Hodlám jej necht přez zimu na balkoně. Květináč (42x42 32 vysoký) bude obalen polystyrénem 50mm s přesahem nahoře, kde bude vysypán mulčovací kůrou.
Zajímá mne jak se poprat se zalíváním? jestli vůbec.
a mam se nějak zabývat s ochranou rostliny? napr proti slunku? balkon je na  jizni stranu.
dekuji za rady Lubor

2 Naposledy upravil: Pospa (26.09.2009 11:47:12)

Re: Přezimování na balkóně

Ahoj,
nezapomeň dát desku poliše i zespod. já leju (myslím i bambusum),
vodu z čištění akvárka, to znamená vlažnou 10-25 stupňů, podle
toho jak dlouho stojí voda ve vestibulu. Ať mrzne, nebo je obleva,
zalívej a zalívej. Moje kladné zkušenosti s tímto druhem říkají:

"Volně rostoucí žádnou ochranu před zimním sluncem NEPOTŘEBUJE ! "

                  Pospa

3

Re: Přezimování na balkóně

Tady bych si dovolil nesouhlasit. Na jižním balkoně bych naopak doporučil chránit bambus před sluncem co to jde. Rozhodně bych zaléval často, ale radši studenou vodou.

4

Re: Přezimování na balkóně

Zdravím,
sazenice v květináčích,co jsem letos nezasázel do volné púdy můžu nechat volně stát ve studeném skleníku?Nebo by jste doporučili zapustit je do hlíny a ještě je zasypat slámou,mulčem?Zdá se mi,že ve skleníku mrzne skoro jako mimo něj,nerad bych o sazenice přišel.....
Jinak mám k dispozici ještě zateplenou místnost se střechou z lexanu,ale podlaha je betonová.Sice tam je tepleji než ve skleníku,ale mrzne taky.Je to takový poloskleník,slouží mi ubytování suchozemských želv na jaře a na podzim.
Další řešení bych měl starý domek,sice promrzne jen málokdy,ale okna jsou menší,zimuju tam oleandry,palmy atd..Beze strát na životech.
Co by jste viděli jako nejlepší řešení,Díky za radu.

5

Re: Přezimování na balkóně

Já zimuji v zapuštěném skleníku, kde také trochu mrzne, ale jen lehce pod nulu. Pokud je prověřený ten starý domek a je v něm místo, tak bych je strčil tam. Že má menší okna nevadí. Bambusy přes zimu snesou i méně světla, venku mohou být i několik měsíců v úplné tmě, takže bych je šoupnul tam.

6 Naposledy upravil: fulano (23.10.2009 06:38:45)

Re: Přezimování na balkóně

Takze jak pokracuje zatepleni.
Keramický kvetinác 42x42 cm obalen EPS 50mm. Od poloviny dolu ma kvetinac radius který je vyplnen montazni penou. Zhora zasypán kurou a senem.
Muj dotaz zní: cituji admin Wufenga ,,Rozhodně bych zaléval často,, Jak casto by to asi melo být? Kvetinác momentalne diky EPS nedycha po nekolikadenim vytazeni ze zatepleni byl logicky orosen. neuhniji mi koreny pri castem zalevani??
diky Fulano

7

Re: Přezimování na balkóně

Já bych doporučil zakopat květináč do země i se sazenicí. Osobně jsem to již párkrát udělal a nebyl problém. Na vršek potom mul. kůru. Pokud by byl velký mráz tak Ti květináč promrzne a je po rostlině.

8

Re: Přezimování na balkóně

fulano napsal:

Takze jak pokracuje zatepleni.
Keramický kvetinác 42x42 cm obalen EPS 50mm. Od poloviny dolu ma kvetinac radius který je vyplnen montazni penou. Zhora zasypán kurou a senem.
Muj dotaz zní: cituji admin Wufenga ,,Rozhodně bych zaléval často,, Jak casto by to asi melo být? Kvetinác momentalne diky EPS nedycha po nekolikadenim vytazeni ze zatepleni byl logicky orosen. neuhniji mi koreny pri castem zalevani??
diky Fulano

Má dole odtokové otvory? Pokud ne a ani nedýchá tak to chce opravdu zalévat opatrně, aby kořeny neuhnily. Dokud nemrzne, tak bych ho radši nechal bez zateplení ať může dýchat a zateplil bych ho až opravdu přijdou mrazy. Pokud k ránu šlehne jen trochu pod nulu, tak se nic neděje a rostlině to neuškodí. Zateplil bych až začnou být teploty trvale pod nulou. To seno navrchu možná začne plesnivět, lepší je třeba sláma, ta vydrží víc.
S tím zaléváním to chce experimentovat podle momentální situace. Bude lepší když rostlina bude ve vlhku, ale zase ne v mokru. Po pár pokusech se zdá, že pokud trvají mrazy déle, je lepší zalít ikdyž je půda zmrzlá, než čekat na oblevu. To platí pro slabší mrazy, pokud bude -20°C tak bych nezaléval.

9

Re: Přezimování na balkóně

Diky za rady. Na jare dam vedet jak sem dopadl. Fulano