1

Téma: kvalita dreva

mam otazku, nenatrafili ste na poradie vysokohorskych bambusov co do kvality dreva? (kriterium hrubka steny)
celkom by ma zaujimalo vidiet taky zoznam aspon pre zakladne najcastejsie u nas pestovane druhy. povedzme tychto 15:

Phyllostachys nigra henonis
Bashania fargesii
Phyllostachys parvifolia
Phyllostachys kwangsiensis
Phyllostachys atrovaginata
Phyllostachys rubromarginata
Phyllostachys viridiglaucescens
Phyllostachys heteroclada
Phyllostachys nuda
Phyllostachys glauca
Phyllostachys bissetii
Phyllostachys propinqua
Phyllostachys iridescens
Phyllostachys Shanghai 3
Phyllostachys vivax

pripadne aj ine ako tieto, netrufne si niekto?

2

Re: kvalita dreva

Já takový seznam dohromady nedám, ale u některých vím, že mají stébla opravdu tvrdá. Něco by se dalo odvodit z toho, jestli se využívají v Číně a k čemu. Když mrkneš do popisu druhů http://bambusy.info/?bambus tak jsem to tam uváděl u jednotlivých druhů.

3

Re: kvalita dreva

nemal som az tak na mysli rebricek podla tvrdosti od 1 do 15, ale aspon priblizne zatriedenie.
pribliznu predstavu mam aj prave vdaka tvojim popisom, ale u niektorych tato informacia chyba. napriklad taky shanghai 3 - docital som sa, ze ma podobne tenkostenne stebla ako vivax, co sa mi prilis nezda, ale na mojej rastline to zatial neviem presne posudit.
pomohlo by rozdelenie do skupin, hoci len do 2. povedzme na tie tenkostenne, ktore sa pestuju hlavne na okrasne ucely (vivax, aureosulcata) a potom na "uzitkove", ktore maju aj dalsie vyuzitie spojene s vyssou tvrdostou stebiel.

4

Re: kvalita dreva

to by mne také zajímalo smile

5

Re: kvalita dreva

Možná by trochu mohla pomoci tato stránka http://www.midatlanticbamboo.com/bamboo … oo-fsf.htm  .
A pokud nepomůže, tak jsou tam moc pěkné fotky. Kvalita dřeva je hodnocena dole (Wood quality). Moc se mi na této stránce líbí i to, že popisují i jak se jim v 1. pětiletce rostlina rozrůstala do výšky, tloušťka stébel, poškození mrazem po zimě a při jaké min. teplotě a kdy vyrazily první výhonky. Škoda že je to pro zónu 7, u nás je zóna 6 a na vysočině 5. Takovou tabulku bychom si museli udělat. Už jsem na takové tabulce začal na podzim pracovat a zanesl jsem do ní všechny informace, které jste mi poslali. Škoda že se nesešlo více dat o našich miláčcích.