1

Téma: Fargesia Rufa

Zdravím,
zakoupil jsem si F. Rufa docela lacinně v OBI. Dočetl jsem se, že je do tohoto klimatu vhodná a skvěle snáší zimy a k tomu je prý často prodávaná právě ve velkých Hobbymarketech jako je OBI, ale bohužel jsem nenarazil na jediné téma týkající se této rostliny.
Samozřejmě, jak tomu tak bývá, na ceně rostliny se odrazila kvalita péče o rostlinu v OBI. Dal jsem si pozor, jestli se někde nevyskytuje nápis Bamboo Select, ten jsem nikde nenašel.
Rostlinka je hnojena a vypadá dost zalitě (řekl bych, že až přelitě), ale listy zasychají a následně padají.
Nevíte, zda-li je to jenom přelitím rostliny, nebo to může být něčím jiným?
Díky za odpovědi, ale i za jakékoliv postřehy či zkušenosti s pěstováním tohoto bambusu smile

2

Re: Fargesia Rufa

U nás je v OBI měli po zimě ve výprodeji. Byly v dost bídném stavu. Celou zimu je měli venku na mrazu a moc zalévané nebyly. Pokud není moc přemrzlá, tak se snad vzchopí. Je to jedna z nejlepších Fargesií k pěstování u nás. Ikdyž nemá cedulku Bamboo select, dá se čekat že od nich bude. U Fargesia rufa to ale myslím až zas tak moc nevadí. Ta zřejmě na množení v laboratoři reaguje dobře. Viděl jsem jich pár v zemi a rostly pěkně.

3

Re: Fargesia Rufa

Stav až tak tragický naštěstí není, otrhal jsem zaschlé listy a ořezal mrtvá stébla.
Příští týden ho přesadím k nám na zahradu, tak doufám, že se chytne smile
Jen mě zarazilo, že i při přemokření mu schnou a padají listy.

http://pictureup.cz/picture/verejny/79387938dsc00449.jpg

http://pictureup.cz/picture/verejny/26332633dsc00450.jpg

http://pictureup.cz/picture/verejny/653653dsc00451.jpg

4

Re: Fargesia Rufa

Takhle tenká stébla mají sazenice z meristémů, ale snad poroste dobře. To prožloutávání nemusí být z přemokření, ale teď na jaře bambusy částečně proměňují listy, tak bych to spíš tipnul na to.

5

Re: Fargesia Rufa

Ahá, já myslel že mění listy až na podzim.
Taky bych řekl, že je z meristému, ale tak co by člověk chtěl za 50,-Kč big_smile
Trošku ho přihnojím i draslíkem a uvidíme, snad se mu u nás bude dařit.
Časem pošlu foto.
Ale každopádně díky za odpověď smile

6

Re: Fargesia Rufa

Za pade je to v pohodě. Určitě to za zkoušku stojí. Ať pěkně roste.:)

7

Re: Fargesia Rufa

Ahoj, jenom přesaď a žadný hnojení.
Nejdřív za rok.

8

Re: Fargesia Rufa

Pospa: Dobře, nechám si poradit - jen by mě zajímalo, proč se teď nemá hnojit? Květináč je totiž už dost prokořeněný.
Díky

9

Re: Fargesia Rufa

Pro Dejf:
Udělej jen přesazení do nádoby (květináče) větší o 1/3 než ten původní. Použij zeminu pro start růstu,ta má dostatek živin na 4 týdny,pak můžeš lehce přihnojovat třeba Cereritem,NPK nebo Kristalonem.

10

Re: Fargesia Rufa

Zdenko: Ale já bych ho chtěl zasadit na zahradu normálně do země, ne do květináče. Nemůžu hned po přesazení přihnojit?

11

Re: Fargesia Rufa

Pro Dejf:
Promiň,nevěděl jsem. Když budeš chystat jámu pro zasazení, udělej ji větší, do ní nasypej zeminu pro start,zlehka pokrop vodou a do ní posaď celý vyklepnutý bal rostliny z květináče. Zeminou zaprav zbytek jámy a okolí. První hnojení bych doporučil do zálivky nejdříve za 14 dnů.
Podle místa,kde budeš rostlinu sadit můžeš zvolit další příměsy do zeminy (substrátu) např.experlit pro vlhkost a odlehčení zeminy atd. Pokud je zemina písčitá,bude propouštět a málo držet vodu. Ať se Ti daří.

12

Re: Fargesia Rufa

Zdenko: Díky za radu!
Zemina je u nás asi do 35cm normální docela pěkná hlína, pod tím je jíl. Jíl sice rozhodně výživný není, ale na druhou stranu nepropustí moc vody, takže myslím, že když vespod jámy bude nějaký ten jít, tak to rozhodně neuškodí.
Jinak co se týče hnojiv, tak na přísun mám dusíku "NPK" a potom na podzim kvůli draslíku "Krystalon Plody a Květ". Ještě během sázení možná přidám trošku kravského hnoje, který smíchám se normální zeminou. Po těch 14 dnech přihodím pár granulek NPK a bude smile