1

Téma: Prořezávání starých stébel

Zdravím všechny bambusové nadšence. Mám druhým rokem na stanovišti P.aureosulcata spectabilis, který přečkal zimu jen s poškozením listů, stébla i listové pupeny jsou v pořádku a rostlina v současné době pěkně roste. V sekci o pěstování se doporučuje pro získání silnějších stébel prořezat stará a slabá stébla. Mohu to nyní udělat? Stará stébla jsou navíc poměrně nevzhledná a rád bych se alespoň části zbavil.

2

Re: Prořezávání starých stébel

Já bych počkal ještě jeden rok a až pak prořezával. Osobně první 2-3roky pěstuji bambus jako křoví a až pak vylamuji spodní větve a odstraňuji slabé a nepěkné stébla. To neznamená, že když výhonek roste tam, kde nechci, že ho neodkopnu a udělám sazenici.

3 Naposledy upravil: Pospa (01.05.2009 20:31:00)

Re: Prořezávání starých stébel

Ahoj,
ještě dodám, počkej až vyrostou a ozelení nová stébla,
ale ne déle, aby si v nich bambus neukládal zásoby na
zimu.
Ahoj Jirko, ať odkopnu dříve, nebo později, nikdy se mě
výběžkaté druh nepodařilo namnožit. Zkouším vše od
zahradního substrátu až po zahradní zeminu, zalívám
hodně, zalívám míň, aby neuhnily. Dávám volně do
země, i do květináču a NIC. Jakou máte úspěšnost na
10 sazenic a jak postupujete. zem, kompost, domácí,
nebo kupované, Jak velké kontejner(květináč) ? Už sem
zkusil i rozdíl mezi kulatým a hranatým. Nehnojím.
A pořád NIC.

        Díky !

                Pospa

4

Re: Prořezávání starých stébel

Odkopávám až jsou stébla vyrostená červen-srpen. Minulí rok jsem odkopl 16 sazenic a 15 jich chytlo.  Zeminu kolem kořenů nechávám, abych neporušil kořeny. Květináč dávam větší a záleží na velikosti odkopku. Nejlepší je když odkopneš a hned zasadíš do země, tak jsem rozdal několik sazenic a vždy krásně rostli. S půdou si nelámu hlavu a dávam obyčejnou zeminu, vodu přiměřeně a nehnojim. Takto jsem si přesadil i 4m sazenici a krásně roste. Zatim jsem odkopával jen výběžkaté druhy.

5

Re: Prořezávání starých stébel

Ahoj Jirko. Nemohl bys sem dát foto, jak ten odkopek vypadá? Hlavně detail kořenového systému a něco pro srovnání velikosti. Já jsem taky párkrát zkusil vyrejpnout a přesadit a nic...

6

Re: Prořezávání starých stébel

To je divné, že se vám nedaří. Když rýčem objedete nové stéblo a podaří se vám vzít sazenici s balem, tak úspěšnost mívám skoro 100%. Sázím, také do běžné zeminy, zalévám dostatečně a nehnojím.

7

Re: Prořezávání starých stébel

Fotky odkopků nemám, ale když odkopeš stéblo a přesadíš ho s balem tak roste. Jak velké stébla přesazujete?

8

Re: Prořezávání starých stébel

Já jsem přesazoval různě velké. Od pár cm až po 4 metrové. Myslím, že na velikosti nezáleží. Pokud má bal je úspěšnost skoro 100%. U některých výběžkatých druhů, které se mi drží v těsném trsu, jsem někdy musel odtrhnout z trsu stéblo bez balu. Většinou jde jen o stéblo z kořínky, bez rhizomů. Tady je pak úmrtnost větší a trvá mnohem déle, než nová sazenice zakoření a začne vyhánět nová stébla. Většinou první rok vyžene jen ministéblo a až v dalším roce, kdy vytvoří pod zemí nové rhizomy, začne růst standartně a vyhánět nová stébla.

9

Re: Prořezávání starých stébel

Ahoj,
chybu dělám asi v tom, že já odrépnu výhonek-rašící stéblo.
Zachovám bal s hlíno a v ní vyběžek asi 20-30cm s jedním
nebo dvoma výhonky. To znamená, že se množíte v letě,
je to tak?
S množením Trsnatým nenám příliš zkušeností, ale ty co mám
sou jen a jen kladné. Ať už sem dělil Far.Mur., nebo F.Rufa.

          Dik za RADY!

                         Pospa

10 Naposledy upravil: Doktor (11.05.2009 19:21:08)

Re: Prořezávání starých stébel

Omrzly mi nejen listy, ale i většina puků. Zbyly stébla a pravděpodobně přežila většina větévek. Bude z toho ještě něco? Mám to prořezat? Pokud ano, tak kdy?

11

Re: Prořezávání starých stébel

Pro Doktor:
Prořezávání stébel by se u bambusů mělo provádět nejdříve ve třetím roku po vysazení. Myslím si, že by bylo vhodné bambusům teď na jaro poskytnou hodně vláhy a zajistit přísun živin (hnojivo).
Bambus je hodně živataschopná rostlina, poskytněte mu podmínky, dejte mu jen čas a on se Vám odvděčí svům růstem.
Přeji Vám dobré pěstitelské úspěchy a bambusům dobrý růst.

12

Re: Prořezávání starých stébel

pro Pospa:

Množím až v létě až když jsou stébla rozvětvená a olistěná. Jestli rozsazuješ když teprve raší, tak je podtrhneš a proto hynou.

pro Doktor: Udělal bych to tak jak radí Zdenko. Akorát doplním. Pokud některá stébla opravdu umrzla, počkejte až seschnou a rostlina si z nich vytáhne živiny do rhizomů a pak je samozřejmě můžete ustřihnout.