1

Téma: Rozhovor o bambusech s panem Karlem

Při prohlížení stránek na webu jsem objevil tento rozhovor s panem Karlem nazvaný:

Rozhovor s pěstitelem: Bambusy mě zaujaly, napadlo mě vypěstovat si malý bambusový hájek

link: http://www.abecedazahrady.cz/Homepage/R … fault.aspx

Myslím že stojí za přečtení ikdyž s některými názory pana Karla nesouhlasím. Dvě věci mě ale upoutaly a cítím potřebu na ně upozornit, protože mi přijdou velmi zavádějící.

cituji z rozhovoru:

Nejvyšší jsou tyčové bambusy rodu Phyllostachys, u nás mohou dorůst od tří až do asi dvaceti metrů.

Pěstitelé, kteří u nás pěstují bambusy v nadmořských výškách kolem sedmi osmi set metrů, mají s bambusy dobré zkušenosti.

20 metrů mi přijde jen jako zbožné přání, realita bude asi někde v polovině a to ještě v ideálních podmínkách. U nadmořské výšky sedmi osmi set metrů bude spíš otázka zda zde něco vůbec vydrží, než že by se zde bambusy daly normálně pěstovat, jak mi to vyznívá z rozhovoru.

Nevím z čeho pan Karel při těchto tvrzeních vychází, ale příště by bylo lepší být zodpovědnější a uvádět reálnější hodnoty. V těch, kteří o bambusech moc nevědí, to může zbytečně vyvolat nereálné představy a později mohou být zklamaní.

2

Re: Rozhovor o bambusech s panem Karlem

Až na tyto dvě informace, které bijí do očí, je to celkem dobrý článek. Minimálně by mohl rozšířit "bambusovou obec" v čechách. Pro všeobecné povědomí, si myslím že je dobrý.
Myslím, že se často najdou daleko větší hlouposti v článcích, které se tváří jako odborné.

3

Re: Rozhovor o bambusech s panem Karlem

Obě připomínky vcelku beru. Mohlo to být formulováno trochu jinak.  Měl jsem na to dohlédnout.

Jinak k té výšce bambusů - ještě před několika lety u nás v republice někteří prodejci - nechci zbytečně jmenovat - uváděli výšku např. u Phyll.  nigra "Henonis" 10-18 m, u Phyllostachys pubescens 15-23 m.
Ještě dnes se dá najít Phyllostachys nigra f. henonis dorůstá výšky 6 – 20 metrů nebo Phyllostachys nigra „Megurochiku“ je odolný do – 21 °C a má rád slunce nebo velmi světlý stín. Dorůstá do výšky 5 – 15 metrů.
Samozřejmě běžná výška u nejvzrůstnějších druhů bude asi do 10 m a i to je dost, pokud by takový bambus měl růst někde v otevřené krajině. V optimálních podmínkách může být výška letitého bambusu i výrazně přesahovat výšku průměrnou. Do jaké výšky skutečně u nás bambusy mohou narůst asi nikdo věrohodně neřekne.


V nadmořských výškách kolem sedmi osmi set metrů pěstují bambusy i někteří zdejší diskutéři (Krušné Hory) a nijak zvlášť si na bambusy nestěžují. On ani Liberec není právě Polabí. Optimální to samozřejmě pro bambusy není, tak jako vůbec naše klima není pro bambusy právě příznivé. Jinak by u nás bambusy rostly divoce v lesích. Samozřejmě záleží na druhu. Vysokým bambusům u nás v horách omrznou vršky. Spodní část však ve vysokém sněhu přežívá relativně dobře - nevymrzne a často ani listy neshodí. Navíc vë vyšších oblastech je víc lesů a vody a tedy i víc vzdušné vlhkosti, která bambusům prospívá.

Proto si myslím, že zas takové blbosti, aby musely bít do očí,  v článku nejsou.