1

Téma: oddenky

Zdravím všechny bambusáře,
odpověď na mou otázku již pravděpodobně někde zazněla, ale zřejmě neumím hledat.  Přemýšlím, jak se zachová oddenek, kterému budu rok co rok odstřihávat všechny výhony. Poroste dál, či ho to časem omrzí a zakrní? Letos jsem totiž náhodou přistihl Nudu, jak mi podlezla 90cm bariéru a  vzhledem k této povaze Nudy se obávám, že bude za chvíli všude možně a díky hloubce, ve které oddenky jsou, s tím těžko něco udělám. Jaké jsou vaše zkušenosti? Já mám bambusy teprve třetím rokem a vesměs jsem je vypěstoval z miniaturních rostlinek, tudíž se teprve teď  začínají jako bambusy tvářit a tak jenom tuším, jaká budou další překvápka.
Předem díky za jakékoliv info. či nápady.
G.
P.S. mě osobně nevadí, že budou bambusy všude, ale jen abych věděl, na co mám připravit souseda :-)

2

Re: oddenky

Ahoj Gyros,
projdi si odkazy:

http://forum.bambusy.info/viewtopic.php?id=271

http://forum.bambusy.info/viewtopic.php?id=200

a pokud to neuhlídáš a není-li soused zcela úplně náhodně bambusům nakloněn a nebo není-li to solidní a chápavý zahradník,pak všechny bambusy s Tebou.
Držím Ti bambustykev.;)

3

Re: oddenky

Jesti myslíš, že budeš odstříhávat každoročně ty nadzemní, nově vyrostlé výhonky, tak to ho asi nezastaví. Pod zemí se pravděpodobně rhizom rozvětví a bude se snažit dostat jinam a tvořit nová stébla. To že ti rostou takhle do hloubky je dost divné. Většinou nejdou moc hluboko pod povrchem a jdou dobře vytáhnout. Já letos tahal nudu z trávníku a byla tak 20 cm hluboko. K tomu, aby rhizomy zajely až takhle hluboko, musely mít nějaký důvod. Počkej na další várku. Ta už snad bude růst mělčeji a zvítězíš nad nimi na plné čáře.:)

4

Re: oddenky

ahoj. přijde mi škoda ničit něco co už narostlo. spoustu lidí (včetně mne:) by chtěli odkopek.  přijde mi líto když na jedné straně jsou lidi který by chtěli pěstovat bambusy ale nemají vstupní kapitál na zakoupení rostlin, a na druhé straně někdo neví co si počít s bujně se rozrůstající rostlinou wink

5

Re: oddenky

Add.:
Didanek má v tomto místě velkou pravdu.Pokud bychom si chtěli vzájemně vyjít vstříc a vzájemně si nabízeli např.odkopky,vytvoříme si nejenom přátelské klima mezi sebou a současně dost silnou nejenom rostlinnou základnu.Ale to je spíš přání holé utopie,každý jsme jiný.
Pokud by se někdo ale našel,kdo by chtěl do takové výměnné akce jít,ať založí např.topic s názvem Nabídka k výměně či Poptávka k výměně.
Doufám,že mě Wufeng za to nenadá! Promiň.
Hlavně nezapomeňme,že pěstování z rhizomu,odenku,odkopku,semene je ideální na jaro.Takže ne,že půjdeme hned krtkovat.:lol:

6

Re: oddenky

Ahoj Zdenko,
forum sleduji pomerne casto a tyhle odkazy jsem zaregistroval, pekna prace (uff... ), ale odpoved na mou otazku "porostou rh. dal a dal i bez nadzemnich vyhonu" jsem nenasel a novou barieru rozhodne uz delat nehodlam :-) Tak tochu jsem ocekaval, ze dostanu odpoved, kterou mi dal Wufeng ( ze mam smulu ), ale i presto jsem doufal, ze ma nekdo i jine zkusenosti, pro mne pozitivnejsi :-)
To ze sel rh. tak hluboko je predpokladam zpusobeno tim, ze to byl roh bariery, ktery byl v hloubce odklonen smerem ven a tudiz udal rhizomu spatny smer. Mam piskove podlozi, nad kterym je cca 60cm vrstva dosti neprostupneho jilu, coz predpokladam udrzuje rhizom stale v teto hloubce, neb precejen, prohrabavat se piskem je jednodussi, nez tim jilem, ktery je v suchem obdobi tvrdy jako kamen.
No, jak rikal Wufeng, pockame na jaro a uvidime, kde vsude vyleze. Pokud se precejen prohrabou rhizomy do nejake mene kriticke hloubky, kde by se dal udelat odkopek, rozhodne se o nej podelim! A kdyz Nuda nepude, urcite se rozleze neco jineho, co tak hluboko nebude, takze dam vedet. Kazdopadne dik za reakce!
G.

7

Re: oddenky

Zdenko napsal:

Add.:
Didanek má v tomto místě velkou pravdu.Pokud bychom si chtěli vzájemně vyjít vstříc a vzájemně si nabízeli např.odkopky,vytvoříme si nejenom přátelské klima mezi sebou a současně dost silnou nejenom rostlinnou základnu.Ale to je spíš přání holé utopie,každý jsme jiný.
Pokud by se někdo ale našel,kdo by chtěl do takové výměnné akce jít,ať založí např.topic s názvem Nabídka k výměně či Poptávka k výměně.
Doufám,že mě Wufeng za to nenadá! Promiň.
Hlavně nezapomeňme,že pěstování z rhizomu,odenku,odkopku,semene je ideální na jaro.Takže ne,že půjdeme hned krtkovat.:lol:

To je myslím dobrý nápad. Naopak budu rád když se podaří navzájem si rostliny vyměňovat. Udělám to z tématu Kde nakoupit a změním ho na Výměna bambusů. To bude užitečnější. Stejně tam moc témat nepřibývá a tipy na konkrétní prodej rychle zastarávají. Taky tam zbytečně docházelo k ostré výměně názorů, čož mě nebaví a přijde mi to zbytečné. Radši se bavím o kytkách než se hádám. Takže neaktuální témata smažu (např. 2 roky staré téma - V Obi mají to a to) a ty v kterých jsou obecnější informace, jako třeba ty o semenech přesunu sem.
Tak až budete něco mít udělejte si tam téma.

8

Re: oddenky

Pro Gyros:

Ahoj,
bohužel mimo mechanickou bariéru,následnou kontrolu a chemickou "zálivkou" není jiný prostředek k zabránění prorůstání oddenků (rhizomů) do okolí.Ze začátku 2-3 roky,není nikde nic velice vidět,ale po delším období může být rozšířena kořenová základna bambusového podrostu až na 50m2.
Je ideální (pokud nemáme připravenou bariéru),sadit počáteční (mateřskou) rostlinu na vyvýšenou pozici a dokola prohloubit drenážní kontrolní výkop pro následnou možnost kontroly rozrůstání kořenů (rhizomů),ale i tak nám může "utéct".
Proto bych vážně doporučil bariéru a provést ji ve sklonu úhlu 45 stupňů od středu a navést tak rhizomy do nižší hloubky zeminy.Na jaro určitě proveď hloubkové kontroly a odrýt vše,co nechceš.Vytřídit i slabé kořínky,jinak je to jen otázka času,kdy i ty porostou a rožšíří se dál.
Bambus je vážně plevel,i když krásný a užitečný.    cool

Pro Wufeng:

Dík za uznání,toleranci a spolupráci.;)

9

Re: oddenky

Pro Zdenko:
Mam pomerne malou zahradu a pokud tam neroste bambus, je tam skalka, nebo neco jineho, takze celkova hloubkova kontrola je jiz nemozna, neb bych musel rokopat vse co tam je. Holt to necham bejt a spis zajdu se sousedama na pivo a sdelim jim, jak jsou vyhonky vynikajici a ze musi byt vlastne radi, ze jim to tam roste! :-)

10

Re: oddenky

Gyros napsal:

Pro Zdenko:
Mam pomerne malou zahradu a pokud tam neroste bambus, je tam skalka, nebo neco jineho, takze celkova hloubkova kontrola je jiz nemozna, neb bych musel rokopat vse co tam je. Holt to necham bejt a spis zajdu se sousedama na pivo a sdelim jim, jak jsou vyhonky vynikajici a ze musi byt vlastne radi, ze jim to tam roste! :-)

dobrej nápad smile sděl jim všechny výhody, a budou se těšit a čekat kdy už konečně výhony dorazí k nim, případně jim můžeš věnovat odkopek aby nemuseli tak dlouho čekat wink