Téma: Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky
Nikde jsem nenašel návod jak odkopávat odkopky,tak bych chtěl o to poprosit Vás a to nejlépe s fotodokumentacÍ. Děkuji
Nejste přihlášen. Přihlaste se, nebo se zaregistrujte.
forum.bambusy.info » Bambusy - Pěstování » Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky
Nikde jsem nenašel návod jak odkopávat odkopky,tak bych chtěl o to poprosit Vás a to nejlépe s fotodokumentacÍ. Děkuji
neni potřeba žádný návod, vezmeš rýč a vyryješ vyhlédnuté stéblo i s kořenem a pak to zasadíš.
Ahoj,
používáš tento způsob a jakou máš uspěšnost?
Mícháš nějakou specialní směs nebo používáš
kupovaný zahradní substrát? ? ?
Díky Pospa
Co jsem odkopal a zasadil tak se vždy zatim chytlo a roste, nejlepší je to hned dát do země. Pokud to sadíš do květináče, tak myslet na dostatečně velký květináč k velikosti rostliny. Hlinu kolem kořenů nechávám a tím nenarušuji kořeny. Někdy pomůže pokud sazenici nad zemí zastřihneš. Po zasazení dostatečně zálívám, někdy opadnou listy (50%), ale vždy narostli nové. Používám obyčejnou zeminu. Tak to je moje zkušenost
neni potřeba žádný návod, vezmeš rýč a vyryješ vyhlédnuté stéblo i s kořenem a pak to zasadíš.
Je to fakt snadné a úspěšnost veliká. Já akorát ještě s rýčem uplatním nůžky. Nejdřív sazenici obryju a nadzvednu rýčem, pak najdu rhizom od mateční rostliny a ten cvaknu nůžkama. Někdy jsou rhizomy hodně tvrdé a když se to seká rýčem, může dojít k poškození balu, což je škoda. Zrovna nedávno jsem takhle dělal pár 4 metrových sazenic a podařilo se mi je vzít čistě s balem, takže ani nesvěsily lístky.
Děkuji za skvělé odpovědi. zajímalo by mne jestli se něco stane když by se již narostlé tyče ustříhli, nebot si nedokážu představit převoz autem v případě delších stonků. a dále by mne zajímalo kolik času potřebuje na zakořenění, myslím ted před zimou, děkuji.
I v menším osobáku se dá 4 metrový kousek převést. Jsou dost ohebné, takže se tam dají napěchovat. Zkrátit se dají, ale je dobré nechat alespoň pár olistěných větví. Já jsem mnohokrát sázel odkopky i na podzim a ujmuly se dobře, ale samozřejmě čím dřív k jaru, tím lépe.
díky za odpověď . sice si to jen stěží dokážu představit ale asi v tom máte více praxi
Odrytí,Přesazení.
Čas na odrytí nebo přesazení je prakticky v celém průběhu vegetačního růstu bambusu.Je nutno přihlédnout na aktuální zdravotní stav rostliny,stáří, vybudovaný kořenový systém a vývoj počasí.Následné vytvoření systému péče o rostlinu záleží jen na nás samotných.
Někdy, když přesadíte část kořenového valu (odkopek) části bambusu to trvá i měsíc, než se začne rostlina probírat z příznaku šoku z oddělení od mateřského kořenového systému.Jedná se o šok z čerstvého oddělení.Buďte proto trpělivý,rostlina potřebuje čas na regeneraci a následný kořenový růst. Shození listů je obvykle následná odezva kořenového systému na nějaký problém růstu nebo prostě nestačí kořenová výživa na podporu růstu hmoty listů.Půda by neměla být trvale vlhká a to zejména v případě,kdy se jedná o nové přesazení. Zemina je ideální provzdušněná,humozní,bohatá na dusík a oxid křemičitý.Musí zajišťovat dobrou propustnost,odvod vody a vlhkosti tak,aby se nikde nezdržovala a nebyla dále případným zdrojem vzniku hniloby kořenů a množení bakterií. Nedostatek vody,zejména během horkých nebo větrných dnů je hlavní příčinou špatného růstu či úhynu nových bambusových výhonů rostliny.Dobrý kořenový systém si vybuduje vysoké množství energie,které v následujícím roce odevzdá svým výhonům.Půda by měla být měkká (neměla by zatvrdnout) a měla by být chráněna před konkurenčním plevelem.Pro mulčování je ideální nadrobno posekaná tráva,seno,kůra a drobné odštěpky (piliny) stromů z prořezávání.Jako hnojivo je ideální domácí kompost,hnůj jakéhokoli druhu ve slabší koncentraci a používat ho vždy s rozmyslem.
Půda by neměla být trvale vlhká a to zejména v případě,kdy se jedná o nové přesazení.
Reaguji trochu se zpožděním, ale tohle u bambusů neplatí. Nevím odkud je celý ten text zkopírovaný a kdo ho napsal, ale sazenicím bambusu vlhkost svědčí. Samozřejmě nesmí stát ve vodě, ale pokud je to možné, tak je dobré je mít permanentně vlhké.
Add coment:
Informace textu je posbírána z různých zdrojů na netu a z vlastních zkušeností (i když krátkých),ale zjistil jsem,že zalévání je dost choulostivá záležitost a je lepší občas nechat zeminu částečně vyschnout,než ji nechat trvale vlhkou a přinutit tak samotný bambus,aby vyhodil výhony a hledal sám zdroj vlhkosti a výživy.
Dokonce jsem neměl problém s opakovaným přesazováním (konkrétně odkopku Phyllostachys aureosulcata spectabilis) z čehož jsem měl obavy,aby se ujal (možná jsem měl štěstí). Zaslal jsem Wufengovi pár fotek a prosím jej tímto o uložení zde ve foru.Děkuji.
Přeji všem mnoho pěstitelských úspěchů a bambusům dobrý růst.
Semenáče 2008
Bambusa vulgaris
Himalayacalamus falconeri a Bambusa vulgaris
Himalayacalamus falconeri a Bambusa vulgaris
zaslal Zdenko: Letošní odkopek dvakrát přesazovaný (jedenkrát provizorně,podruhé trvale).Foto z trvalé pozice,ukázka dvou výhonů.
Phyllostachys aureosulcata spectabilis
forum.bambusy.info » Bambusy - Pěstování » Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky