13

Re: Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky

wufeng napsal:
Zdenko napsal:

Půda by neměla být trvale vlhká a to zejména v případě,kdy se jedná o nové přesazení.

Reaguji trochu se zpožděním, ale tohle u bambusů neplatí. Nevím odkud je celý ten text zkopírovaný a kdo ho napsal, ale sazenicím bambusu vlhkost svědčí. Samozřejmě nesmí stát ve vodě, ale pokud je to možné, tak je dobré je mít permanentně vlhké.

Pro upřesnění. Při této poznámce jsem myslel na zimovzdorné druhy, kterým se věnuji. U těch tropických to klidně může být jinak, tam nevím.

14 Naposledy upravil: Mallorn (21.09.2008 20:47:49)

Re: Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky

2008 - odkopky - Phyllostachys bissetii

Tak jsem udělal pár odkopků. První z nich byl nějak na jaře, to když jsem zakopával bariéru, tak jsem rýčem přetrhl kořen a ten zůstal v drnu asi čtrnáct dnů. Už to bylo celé oschlé,, ale dal jsem ten kousek prostě do hlíny a zalil.

Asi dva týdny se nedělo nic a pak začaly růst první lístečky a teď už rostou výhone nebo kořeny? Posuďte sami.

Další jsou ukopnuté teď v sobotu, protože mi to rostlo kam jsem nechtěl a bylo mi líto to jen tak posekat. Asi je postupně vpašuji to flóry blízkého okolí ať si volně rostou big_smile Je na nich vidět, že mají stočené jisty, že nemají zatím dostatek kořenů pro kolik listů, ale ono to nějak dopadne - buď a nebo wink

Tolik moje bambusová školka wink

P.S. Asi nejdůležitější věc bych řekl, že odkopek musí mí alespoň jeden spoj, ze kterého porostou kořeny a nový výhonek. Pokud to bude kus kořenu bez kolének, tak nic nevyroste, nemá z čeho. Hlavně není potřeba si s tím dělat hlavu, prostě ukopnout kořen s minimálně jedním kolénkem a kořínkem, prdnout to do hlíny a zalévat a čekat na první listy wink Tak jsem to udělal já.


http://bambusy.webgarden.cz/image/10627451
http://bambusy.webgarden.cz/image/10627452
http://bambusy.webgarden.cz/image/10627453
http://bambusy.webgarden.cz/image/10627454

Vše co musíš udělat je rozhodnout, jak naložit s časem, který Ti byl dán.
GPS: 50°6’31.299 N, 16°21’56.751 E

15

Re: Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky

wufeng napsal:

I v menším osobáku se dá 4 metrový kousek převést. Jsou dost ohebné, takže se tam dají napěchovat. Zkrátit se dají, ale je dobré nechat alespoň pár olistěných větví. Já jsem mnohokrát sázel odkopky i na podzim a ujmuly se dobře, ale samozřejmě čím dřív k jaru, tím lépe.

ještě bych si chtel upřesnit to přesazování, podzim je dost široký pojem... do kdy asi nejpozději se dá bambus přesadit ven, a kdy už je lepší ho nechat přezimovat v květináči doma?

16

Re: Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky

Já myslím, že teď to ještě jde. Sám jsem dříve zhruba v tuhle dobu sázel a problém nebyl. Záleží také na tom, jaká bude zima a v jakém stavu je sazenice. Jestli má dobrý kořenový bal, tak i pokud umrzne vršek, z kořenů by měla obrazit. Zvážil bych taky lokalitu. Jestli to je místo, kde se dají předpokládat tuhé mrazy, tak pak bych počkal.

17 Naposledy upravil: didanek (19.10.2008 22:42:35)

Re: Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky

MUJ PRVNÍ OPRAVDOVEJ FUNKČNÍ BAMBUSOVÝ KLÍČEK smile http://wap.wlist.cz/tmp/8a/4a/jpg/74/p0 … 67597a.jpg


P.S.kdyby někdo nepoznal, tak se jedná o  fargesia nitida "nymphenburg" big_smile


NAMOČENÝ 11.9 ZASAZENÝ AŽ 16.9.
19.10 OBJEVEN ASI 7MM VELIKÝ KLÍČEK smile big_smile

18

Re: Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky

Ještě, že jsi k tomu napsal vysvětlení big_smile big_smile. Bez toho bych na té fotce nic nenašel. big_smile

Máš semena od J. Kocourka?

19 Naposledy upravil: didanek (08.11.2008 21:54:06)

Re: Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky

nono, tak malej zase není wink od včerejška přirostl o skoro 2,5mm

jo jo od kocourka přes hodného kolegu bambusáře který se  semnou obětavě rozdělil. smile

...editoval didanek wink ...


nemáte tušení co pro mne bambus znamená, a jak se těším na to až si budu moci pořídit vzrostlou rostlinu... a jak vám upřímně závidím že  je máte:) ale přeju vám je;) a sobě taky, samozřejmě

ať rostou

20

Re: Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky

To je fakt takový problém si koupit sazenici za 300,-?Třeba jen tu jednu,pro radost do začátku .....

21 Naposledy upravil: didanek (20.10.2008 20:48:34)

Re: Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky

nebudeš tomu asi věřit ale je

Supersaab napsal:

To je fakt takový problém si koupit sazenici za 300,-?Třeba jen tu jednu,pro radost do začátku .....

a ještě přičti aspon  200 na dopravu...

ale jestli jsi tak za vodou, že nemůžeš pochopit že někdo nemá 500 korun na bambus, a dá přednost jídlu aby přežil, tak ti ani nepřeju abys to zažil, protože by jsi to nemusel rozdejchat, jak tak na tebe koukám;) 

jakékoliv sponzorské dary přijímáme na účtu č: 670100-2201346090/6210 všem sponzorům tímto děkuji.

22

Re: Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky

Připadá mi nefér,osočovat Pospu kvůli odkopku,který se ti sám nabídl a teď je za to špatný.Než se snížit k tomuto,tak si radši to pětikilo našetřím a nebo když jsem na tom až tak bídně,tak se do ničeho nepouštím koupím ty rohlíky.

23

Re: Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky

Pro didanek: Tak to je mi líto, že jsi na tom tak bídně. Úplně ale chápu co psal Supersaab. Třeba tady v Praze není vůbec žádněj problém sehnat nějakou brigádu a těch pár stovek si vydělat, ale asi to je u vás jinak. Tak navrhuji příměří, jde jen o malé nedorozumnění.

Důležité je, že ty semena od J. Kocourka jsou klíčivá. Sám jsem teď neměl čas a zasadím je asi až na jaře, ale je dobré vědět, že klíčí. Mě se neurodilo, mám tam jen samé šlupky a nevím zda je má cenu vůbec sázet. Možná je alespoň pro jistotu vyseju a uvidí se.

24 Naposledy upravil: didanek (08.11.2008 21:56:45)

Re: Kdy A Jak OdkopÁvat Odkopky

pospovi se omlouvám, mylně jsem si vyložil jeho mlčení.

brigáda momentálně ze zdravotních důvodů nepřichází v úvahu, tato varianta mne napadla v létě a taky jsem ji uskutečnil a náklady na nemocnici a léčení už značně přesáhly částku kterou jsem si tam vydělal a za jejíž část jsem si chtěl koupit bambusy

příměří beru;) ale pán zřejmě nechápe že šetřit se obvykle dá když člověk má pravidelný příjem v dostatečné výši.