1

Téma: Pro Josefa a Petra o zimuvz.palách

Josef a Peter z Bratislavy mezi sebou diskutovali sice již v květnu na toto téma.Objevil jsem tuto stránky až nyní.Pokud se ještě účastní,mohu jim z vlastní /velmi špatné zkušenosti/ potvrdit informaci o popisované firmě z Brna,která dováží zim.palmy a jiné rostliny že : uváděná mrezuvzdornost je nadsazená,další informace jsou buďto nepravdivé nebo "poopravené",dalším znakem je neserióznost    ,sází se všude a do všeho,hlavně když člověk koupí a vydělá se.Shrnuto:vše je podřízeno vydělání peněz za každou cenu bez ohledu na skutečné potřeby rostlin a na to,že zákazník,který v této oblasti nemá žádné zkušenosti se lehce "oblbne".V prosincovém Zahrádkáři je článek s fotografiemi z výsadby a je plně poplaten této firmě,která to organizovala.Text je plný polopravd a vyslovených lží.Nepomlouvám ani nejsem od konkurence.U této firmy jsem dělal a po mpůl roce jsem raději odešel.Ještě dlouho mi bude z praktik ,kterými se tam vše řídilo ,jako vášnivému zahrádkáři - zle od žaludku.Rád odpovím na případné dotazy nebo poskytnu odborné informace,samozdřejmě pravdivé.Zahrádkaření je můj koníček a pracuji se dřevem,takže si nedělám tímto nějakou reklamu.
Jinak všem fandům a průkopníkům v oboru pěstování mrez. a exotických rostlin v našich podmínkách přeji mnoho zdaru a hlavně trpělivostu.

2

Re: Pro Josefa a Petra o zimuvz.palách

Také jsem teď četl článek o palmách, asi ten ze zahrádkáře a nestačil žasnout. ... Mrazuvzdorné palmy prý u nás snáší mrazy do -25. (To by mně zajímalo která, ani jehlová palma podle mých informací u nás nepřežije pod -20, pokud ovšem dřív neuhnije.) Celý to působilo neseriózně a nezasvěceného čtenáře jistě dost popletlo.
Možná by bylo na místě začít používat termíny mrazuvzdorné a zimovzdorné, jak to uvádí pěstitelé kaktusů. Zimovzdorné musí vydržet běžné povětrnostní podmínky včetně deště, slunce, větru. Zajímalo by mně, do kolika stupňů je která palma zimovzdorná.

3

Re: Pro Josefa a Petra o zimuvz.palách

Třeba mají palmy "odolnější" !Ještě se musíme hodně učit.Horší je to s tím Sabalem neminorem.
http://img57.imageshack.us/img57/5977/bucko7fullkk5.jpg
http://img150.imageshack.us/img150/3632/bucko8fullzv2.jpg
Josef Bučko

4

Re: Pro Josefa a Petra o zimuvz.palách

Ono by to hlavně chtělo, aby se pěstování palem věnoval někdo soustavně a začal je šlechtěním otužovat. Tím myslím, sbírat semena, vysévat a dál pěstovat pouze odolné semenáče. Z nich získat další semena a za pár desítek let by tu asi nějaké plně zimovzdorné palmy mohly být. Zatím je to spíš všechno takový hokus pokus. Koupí se palma z ciziny, zasadí se a čeká se jak dlouho vydrží. Třeba se do toho někdo pustí a jednou opravdu budeme mít na zahradě palmu, které se bude dařit a bude dobře zimovat.

5

Re: Pro Josefa a Petra o zimuvz.palách

V posledním Zahrádkáři vyšla "zajímavá" reportáž o vysazování zim.palem od jedné firmy.Stojí zato si to pořádně prohlédnout a přečíst.Kdo má již nějaké zkušenosti ,může článek vyhodnotit  a podělit se o sůvj názor či zkušenosti.

6

Re: Pro Josefa a Petra o zimuvz.palách

Na jaře zasadim ven Chamaerops humilis, už mi doma překáží. Tak se uvidí, minimálně odnože by mohli po přihrnutí vydržet i bez fóliáku.

7

Re: Pro Josefa a Petra o zimuvz.palách

Ten inkriminovaný článek z receptáře si můžete stáhnout tady:

http://xs322.xs.to/xs322/07525/Zahr-Palms-001.JPG
http://xs322.xs.to/xs322/07525/Zahr-Palms-002.JPG

Je to škoda, že si redakce nehlídá kvalitu příspěvků. Nezasvěcený čtenář musí nabýt dojmu, že zasadit si ven palmu je snadné a že vydrží cokoli. Bůhví kolik lidí se nachytá a pak budou naštvaný, že jim to zmrzlo. Odnesou to pak palmy na který spousta lidí určitě zanevře.

Pro ZEN: Jak dlouho už ta firma sází ven? Chluběj se tam, že z několika tisíc vysazených měli jen 4 reklamace. Opravdu jich mohlo být tolik? Nějak se mi nechce věřit, že je tu tolik lidí ochotných investovat několikatisícové či desetitisícové částky do takhle riskantních rostlin.

Re: Pro Josefa a Petra o zimuvz.palách

Tak ste ma moc nepotešili ohľadom mrazuvzdorných paliem. Palmu sme zazimovali ešte začiatkom novembra, pred príchodom prvých mrazov. Okolo kmeňa sme do kruhu položili proti premrzaniu koreňov 5 cm hrubý polystyrén. Listy sme vyviazali do vyššej ružice a cely kmeň aj s listami obalili netkanou textílou.
Nad to celé sme postavili jednoduchú hranolovitú konštrukciu, ktorú sme prekryli  priesvitnou foliou, aby do ružice nepršalo a nesnežilo. Po stranách sú vzduchové priepusty, keďže fĺia nie je spojena, aby sa palma nzaparila.
Tak uvidíme, či prežije.
Zatiaľ v Bratislave neboli mrazy pod  -10°C.
Ešte extra mailom pošlem Wufengovi nejaké ilustačné fotky, aby ich mohol doplniť k  môjmu textu.

Aj v časopise Kvety a zahrada č. 6/12 (teraz vyšlo) je reportáž o českom pestovateľovi mrazuvzdorných paliem a juk p. Josefovi Bučkovi z Kačic  z Kladenska. Najdete ho na: http://www.bambusarium.cz/forum/viewtopic.php?t=510

Akurát nechápem, prečo sa stále uverejňujú fotky zasnežených paliem, keď sa práve maju zakrývať pre snehom a mrazom. Je to dosť mätúce.

Do Nového roka želám všetkým veľa zdravia a záhradkárskych úspechov s pestovaním Vašich "miláčikov" rôzneho druhu.

9

Re: Pro Josefa a Petra o zimuvz.palách

Ahoj
Novoroční foto.

Pro Peter: proč se Ti zdají fotky zasněžených palem matoucí ??Vždytˇ sníh jim až tak moc nevadí ! Vždy záleží na kombinaci mnoha dalších faktorů !
A pokud to nebudeme zkoušet,nikdy se nedozvíme co jsou opravdu schopny palmy a ostatní exotické rostliny vydržet.

Zdravím všechny nadšence.
Josef Bučko

http://img222.imageshack.us/img222/5144/1108dl9.jpg

10

Re: Pro Josefa a Petra o zimuvz.palách

Na Tři krále o krok dále

http://img230.imageshack.us/img230/4247/6108fs5.jpg

Josef Bučko