1

Téma: Trachycarpus fortunei cv. Tesan

Narazil jsem na zprávu o tomto kultivaru z Číny. Měl by být více zimovzdorný než "normální" Trachycarpus fortunei. Pokud by jste měl někdo chuť ho vyzkoušet, tak semena nabízí tato čínská firma. http://www.coldplant.com/plantlist.asp?ArticleID=65

Fotky a článek nejen o tomto kultivaru si můžete prohlédnout tady: http://www.coldplant.com/plantlist.asp?ArticleID=21

Docela by mne zajímalo zda bude opravdu zimovzdornější než jiné rostliny od tohoto druhu.

2

Re: Trachycarpus fortunei cv. Tesan

Nemáte někdo zkušenosti s pěstováním tzv. Trachycarpus fortunei " Szeged" , které jsou inzerovány na stránkách České tropy , jako rostliny vypěstované ze semen plodících palem v okolí Szegedu v Madarsku ?
V Polsku údajně tyto rostliny vydržely -25C bez vážného poškození , což by byl slušný výsledek a asi ideální palma pro pěstání na většině území v Česku .

3

Re: Trachycarpus fortunei cv. Tesan

Zkušenosti ze "Szeged " nemám,ale s ještě"odolnějšími" "Plovdiv".Po -16 jsem je
všechny vyhodil.Zvláště u mladých rostlin jsou takovéto uváděné teploty nesmysl.
I velice staré a silné rostliny by po -25 byly silně poškozeny a nechráněné by byly
převážně na vyhazov.Poškození listů se objevuje již pod -12 Celsia.
Josef Bučko

4

Re: Trachycarpus fortunei cv. Tesan

O tom "Plovdivu" jsem to už slyšel i odjinud. Nic moc nevydrží.

S tím "Szeged" nemám žádnou zkušenost, ale pokud se nad tím člověk zamyslí, tak to že rostlina přežila -25°C (což nevíme, kdy ,kde, za jakých podmínek atd.) ještě nic neznamená. Píšou, že jsou to semenáče, takže ty mohou, ale také nemusí mít podobné vlastnosti. Takže bych tipoval, že je to úplně jedno jestli "Szeged", nebo jinej Trachy. Nejlepší by bylo sehnat semena a vypěstovat si je sám. Tak budete mít větší šanci, že některá z nich se povede a bude odolná.

5

Re: Trachycarpus fortunei cv. Tesan

Bohužel ze semen  je to minimálně na třicet let.To už tu někteří nebudem.
Josef Bučko

6

Re: Trachycarpus fortunei cv. Tesan

30 let snad ne. Trachycarpus rastie relativne rychlo a uz mlada 5-6 rocna rastlina pekne ukaze v zahrade hlavne pokial ma vydatnu zalievku vo vegetacnom obdobi, co moze byt s trochou stastia aj do decembra. Je pravda, ze starsie rastliny su odolnejsie ako 1-2 rocne semenace, ale cez tie staci prehodit plachtu ked klesne teplota pod -5C a budu tiez v pohode (aj v kvetinacoch s premrzlym korenovym balom). Co sa tyka plovdiv, szeged alebo ine "kultivari", moc tomu neverim nakolko osobne nemam problem ani s rastlinami dovazanymi s holandska a predavanymi v baumaxe.

7

Re: Trachycarpus fortunei cv. Tesan

Měl jsem na mysli než vyroste do atraktivní velikosti,což je podle mne aspoň 2m kmen.Ze semene je to cca 30let.
J.Bučko

8

Re: Trachycarpus fortunei cv. Tesan

Byl jsem v botanické zahradě v Kolíně nad Rýnem a kromě bambusů , fíkovníku , eukalyptů , banánovníku a jiných exotických rostlin , které tam rostou volně tam roste cca 5-6 Trachycarpů fortunei o výšce mezi 3-6 metrů . Asi to není v této oblasti nic vyjímečného , jelikož i v okolních soukromých zahradách tam rostou volně Trachycarpy jako by se nechumelilo .
Posbíral jsem tam pár semen Trachycarpů , takže se pokusím je zasadit a uvidíme . No 30 let čekat na 2,5 m vysokou palmu se mě nechce , ale zkusit se to musí . Takže pokud se tam zajedete podívat vřele doporučuji .
V těch bambusových hájích se ztratíte .

9

Re: Trachycarpus fortunei cv. Tesan

Co takhle nějaké fotečky nemáte? Pokud by jste nějaké měl a chtěl se podělit, pošlete mi je na email (wufeng@bambusy.info) a já je sem pověsím.

10

Re: Trachycarpus fortunei cv. Tesan

Tak fotak jsem bohužel neměl , ale když tam zase pojedu tak to vyfotim .

11

Re: Trachycarpus fortunei cv. Tesan

Jak jsem slibil tak ted plním , poslal jsem je na wufeng@bambusy.info  . Byl jsem v Botanicke zahradě v Kolíně nad R. a posílám ty fotky Trachycarpusu. Jsou vysoke od 3-6 metru . Taky stojí za zajímavost , že se Němci rozhodli vybudovat jejich první palmovou rivieru pod širým nebem . Vysadili tam cca cca 40 ks Trachycarpu vyšky okolo 1,5 metru , tak uvidíme kolik jich jim odejde v zimě . Ještě pošlu další do sekce
Kam za bambusy a nějaké ostatni mimo oblast palem a bambusu pouze pro zajimavost , pokud to pujde zveřejnit .

12

Re: Trachycarpus fortunei cv. Tesan

Díky moc za fotky. Přijde mi škoda ty palmy dávat sem. Tak pokud ti to nebude vadit, radši jim udělám vlastní téma, aby nezapadly.