13

Re: Napadení bambusu parazity a léčba

Zdá sa že problematika s nebezpečným roztočom je dosť vážna v celej Europe.Zrejme sa nevyhne ani nám.
Viac napríklad na stránke www.bambustraeume.de. Je vidieť na obrázkoch porastov s Itálie s pred dvoch rokov
a tento rok.Dravého roztoča Typhlodromus pyri vyselektovaného v Mikulove používajú v ovocných sadoch
a viniciach.Možno by zabral aj na toho "našeho"bambusového.Na Slovensku dodáva firma Biotomal.
www.biotomal.sk. Myslím že bolo by vhodné skúsiť ho v predjarí nasadiť a vyskúšať,hlavne tam kde už
sa niekde vyskytol tento nebezpečne sa šíriaci roztoč.Ja každopádne skúsim,nakoľko som na niektorých rastlinách
spozoroval jeho výskyt.

14

Re: Napadení bambusu parazity a léčba

P.S.Ešte by ma zaujímalo ako sa ten bambusový roztoč po latinsky volá.Ďakujem

15

Re: Napadení bambusu parazity a léčba

Zřejmě se jedná o druhy rodu Schizotetranychus, kde rozdělení na druhy se teprve upřesňuje. Nejčastěji se uvádí Schizotetranychus (Stigmaeopsis) celarius. Tento údaj ale pochází z výzkumů v USA, zda je totožný s tím evropským se mi nikde nepodařilo zjistit. Nevím jestli nějaká laboratoř se tomu v Evropě již věnovala, ale žádné údaje o tom jsem zatím nenašel.

Zprávy o napadení se opravdu objevují čím dál častěji, ale budiž nám útěchou, že kde se aplikoval ten dravý roztoč, tak porosty se vyčistily. Snad to vydrží i do budoucna a parazit se nestane rezistentní a nebude opět škodit.

16

Re: Napadení bambusu parazity a léčba

Ďakujem za odpoveď.Požiadal som firmu Biotomal o ích skúsenosti a poznatky.Ak sa dozviem niečo nové,
tak poinformujem.

17

Re: Napadení bambusu parazity a léčba

Minulý rok som použil dravého roztoča Typhlodromus pyri,nakoľko som na niektorých rastlinách zbadal príznaky napadnutia rotočom znakmi pripomínajúcim bambusového.Tento rok musím konštatovať,že bez použitia chémie mám porasty bambusov čisté bez príznakov napadnutia.
PS.Pri návšteve bambusária v Prafrance som si všimol že porasty majú totálne napadnuté bambusovým roztočom,niektoré steblá sú tam celkom bez listov,ostatné s menším,alebo väčším poškodením.Čo ma zarazilo,v pohode takéto napadnuté rastliny aj v predajni predávajú.

18

Re: Napadení bambusu parazity a léčba

To je dobrá zpráva, že to zabralo. Snad už máte pokoj a příští rok už se neobjeví. Toho roztoče mají snad už všude. Letos jsem ho viděl na některých rostlinách v zahradě F. Vaupela. Ten mi na něj doporučil chemický přípravek Masai. Aplikovat se musí několikrát po sobě, ale mělo by to zabrat.

19

Re: Napadení bambusu parazity a léčba

ahoj, koupil jsem pár bambusů od pana rezla, a při přesazování zjistil že kořínky žrali slimáci tlustý až jako palec, ve dvou kontejnerech nebyli vubec , ve třech kontejnerech bylo celkem asi 10 slimáků různých tlouštěk, ale byli nápadně krátký. nikdy jsem takový neviděl.

20 Naposledy upravil: tisoy (25.08.2009 21:02:42)

Re: Napadení bambusu parazity a léčba

v kvetinaci sa to myslim lahko moze stat. pokial to ale nie su mlade semenace (co predpokladam nie su) a uz si ich presadil, tak zo slimakov by som velky strach nemal, vacsinou su skody zanedbatelne. chutia im mlade, makke casti.

daj vediet ake druhy si si poridil a ako sa im priebezne dari smile

21 Naposledy upravil: didanek (25.08.2009 19:04:07)

Re: Napadení bambusu parazity a léčba

Phyllostachys atrovaginata- asi metrová pěkná rostlina
Phyllostachys aureosulcata "Aureocaulis" pár stébel tenkých jedno asi 0,5cm tlusté
Fargesia denudata - téměř chcíplá ale byla zadarmo
Fargesia sp. Jiuzhaigou 1 - pěkná životaschopná, slimákům chutnala nejlépe
Sasa oshidensis - koupena levně zatím je živá;-)

22

Re: Napadení bambusu parazity a léčba

Dobrý den všem, připojuji se k chvále tohoto fóra, dík Wufengovi, za ty tři roky co mě bambusy chytily jsem tu už našel spoustu rad a inspirace.
Teď bych potřeboval poradit, roztoče jsem si přivezl loni, ale napadení nebylo nijak katastrofální, kromě ph. nigra a ph. aureosulcata, nejsem ale velký příznivec chemie, tak jsem to nechal přez zimu. Většina postižených listů stejně omrzla a na jaře nebyly škody nijak výrazné, dokonce bych řekl, že letošní deštivé počasí na jaře a začátkem léta se těm mrchám vůbec nelíbylo. Akle teď po měsíci sucha, už je mám zase rozlezlí. Tak jsem se rozhodl jít do chemické války, ale zde doporučovaný přípravek nemůžu nikde najít, máte někdo nějaký tip na jiné svinstvo? 
Dík Robert Smolík

23

Re: Napadení bambusu parazity a léčba

Na roztoče som použil dravého roztoča objednaného od f. Bio-Tomal.Každopádne sa mi osvedčil.Druhým rokom nie je ani známky poškodenia na listoch.Teraz je aj ten pravý čas si ho objednať,nakoľko ho expedujú počas zimy na predjarnú aplikáciu.

24

Re: Napadení bambusu parazity a léčba

To jsem rád, že se tenhle dravý roztoč osvědčil. Já jsem naštěstí pořád bez brouka, ale je dobré vědět co na něj zabírá. Můžete ještě upřesnit co přesně od f. BioTomal jste použil a v jakém množství?

Link na BioTomal - http://www.biotomal.sk/

pro Robert Smolík: Stejný průběh jsem viděl i zde v Praze na jedné zahradě. Ze začátku brouk vymizel, ale koncem léta se začal zase rozlézat. Pokud by jste nezkusil toho roztoče, což bych doporučoval zkusit přednostně, dají se použít následující přípravky - Masai, Milbeknock, Confidor, Perfektion. (Alespoň ty mi doporučoval F. Vaupel, který je zkoušel v Německu.)