Téma: AKý druh bambusov mám?

Ešte na jeseň som kúpil v bratislavskom Hornbachu 2 druhy bambusov. Bohužiaľ som od nich stratil visačky, takže neviem určiť druh a tým pádom ani neviem kde nájdem k nim informácie o ich pestovaní. Obidva som na zimu vysadil do záhrady, kde (zdá sa) prežili tohoročnú  miernu zimu. Ten menší druh už ženie zo zeme mladé výhonky, ale ten väčší ešte nejaví viditeľné známky života. Viete mi prosím poradiť, čo s nimi teraz na jar?
Majú sa nejako upraviť staré sminuloročné výhonky?

Fotky pošlem extra mailom, keďže ich sem neviem priamo vložiť.
Chceš-li vložit obrázek, můžeš použít následující znak:

http://www.punbb.org/img/small_logo.png vytvořil

2

Re: AKý druh bambusov mám?

Přikládám fotky:

http://bambusy.info/img/uploaded/Peter-Bambus-velky.jpg


http://bambusy.info/img/uploaded/Peter-Bambus-maly.JPG

Ten první bych tipoval na druh Pseudosasa japonica. Ten druhý je na sto procent Fargesie. S největší pravděpodobností se jedná o Fargesia murielae. Kultivar bez označení se určí těžko. Důležitý bude vzhled rostliny v dospělosti.

Re: AKý druh bambusov mám?

Velka vďaka za určenie druhu bambusu. Ešte jeden dotaz. Maju sa staré stonky na jar odstrihnuť?, Alebo sa majú ponechať?, resp. čo sa má na jar s nimi urobiť?
Ďakujem vopred za Vaše rady
Peter Ferjenčík
P.S.
Som v tomto úplný amatér, takže prepáčte tie laické otázky. Na oplátku Vám viem poradiť, keby ste chceli chovať nejakú ozdobnú, exotickú a zvláštnu hydinu, čo je zase moje hobby.

4

Re: AKý druh bambusov mám?

Odstřihněte jen poškozená, zmrzlá, nebo časem stébla, která nebudete chtít. Zdravá stébla nechte růst dál. Až se Vám rozroste Pseudosasa japonica bude potřeba jí stříhat, ta Fargesia murielae se bude držet v těsném trsu, tak s ní prakticky žádná práce nebude. Mějte se pěkně a ať Vám rostou.

5

Re: AKý druh bambusov mám?

Ahoj,
co je to hydina? Máte krásnou zahradu. Bude více
Fotek zahrady a jezírka? Kde ste zadával výrobu
mostku v asijském stylu.
Dik za odpoveď.
Pospa

Re: AKý druh bambusov mám?

Nazdar Pospa,
bohužiaľ sa naše jazyky (český a slovenský) začínajú vzďaľovať, teda aspoň tej mladšej generácii. Hydina je po Vašom "drůběž". Chovám rôzne exotické a zriedkavé druhy (s chocholkou, s rožkami, s bradou a bajúzami - také čo znášajú tyrkysové vajíčka a pod.), jednoducho skúšam nechovať len pre užitok, ale pre krásu a potešenie, podobne ako mnohí tu sa snažia pestovať netradičné rastliny v našich podmienkach. Tiež mám niektoré druhy sliepok z Južnej Ameriky,  či Indonézie.

Ale k tej záhrade. Mali sme doteraz jazierko s objemom 1.000 litrov  (lisované z plastu z Baumaxu-najväčšie aké sa dá kúpiť)a všetkým sa páčilo, teda aj plytčinovým rastlinám i karasom, ktoré s a v ňom rozmnožovali.

Keďže moja žienka je zahrádkárka (a ja chovateľ), tak stále medzi sebou bojujeme o kus pôdy na našom pozemku, či to bude výbeh pre ďalší druh hydiny, alebo bažantov, resp. ona si tam bude pestovať nejaké burinky a kvetinky.

Teraz sa rozhodla, že chce väčšie jazierko. Tak sme preňúrali internet a zistili, že jazieko nemusí byť len pre potechu oka, ale môže z neho byť aj tzv. kúpacie jazierko, či biobazén. A bolo rozhodnuté.
Máme na záhradke jazierko s objemom cca 30.000 litrov s kúpacou časťou (4x3 metre a hlnkou 1,8 m).  Bude to na princípe biologického čistenia vody, t.j. veľké množstvo vodných rastlín bude z vody odčerpávať dusík a dodávať do nej kyslík. K tomu bude pomáhať aj nútená filtrácia obehu vody z čerpadla do prietokového filtra a cez kaskádu potôčikom späť do jazera.
Už som tam nasadil aj ryby (karasy, koi kapre, amury a rakov), len ich nesmie byť veľa, aby nerpodukovali veľa exkrementov. Po cca 2 mesiacoch by sa mala v jazierku vytvoriť bioligická rovováha.
Na rozdiel od dnes moderných záhradných  bazénov (ktoré majú využitie tak  2 mesiace v roku) s použitím dávok bazénovej chémie, sa nebudeme musieť pozerat počas zvyšku roka na modrú jamu so zelenou a smradľavou vodou, ale stále sa bude niečo na jazierku diať, rásť či sa rozmnožovať. Aj tie bambusy som kúpil preto, aby bolo čosi okolo neho.

AK bude Wufeng taký láskavý a pridá mi na fórum ďalšie fotky, či zriadi novú rubriku "Záhradné jazierka", rád prispejem aj fotodokumentáciou z výstavby jazierka.
Pozdravujem zo slnečnej Bratislavy

Re: AKý druh bambusov mám?

Pospa,
ešte Ti dlhujem odpoveď ohľado mostíka. Mali sme predstavu, že nemá byť ani rovný a ani moc oblúkový o dlžke cca 280-300 cm, ponad úžinu spájajúcu obe jazierka.
Obišiel som viacerých stolárov, ale problém bol DREVO.Na mostík každý z nich odporúča agatové, príp. dubové, ktoré je dnes úzky profil. Bol som aj v predajni exterierových záhr, doplnkov a tam podobný mostík stál cca 18.000,-Sk s dodacou lehotou okolo 1 mesiaca. Náhodou som sa zastavil v Baumaxe v Bratislave a tam stál "on -našej záhrady šampion". Aj cena bola prijateľná 10.000,-Sk. Keďže mal prasknutú jednu podperu na madlo, tak som ešte zjednal zľavu 10% z ceny. Stejne sme ich potom skrátili, lebo boli strašne vysoké. Rozmer má 300 cm dĺžka a 80 cm šírka.
Mostík som najprv napustil ľanovým olejom a potom 2x natrel hrubovstvým lazurovacím lakom s  borovicovým odtieňom, aby lepšie odolával nepriazni počasia.

8

Re: AKý druh bambusov mám?

Kdo si počká ten se dočká. Ten rozdíl v ceně je obrovské.
Už nejsu mladá generace(bohužel), ale tu hydinu sem vážně
nevěděl. Sám sním o tom že zas budu chovat slepice.
To jezírko at Vám dělá samou radost, voda ať čirá zůstane. 
Pospa