1

Téma: Phyllostachys aureosulcata mutace

V roce 2015 mi spontánně zmutovala Phyllostachys aureosulcata spectabilis do Phyllostachys aureosulcata aureocaulis. Tu jsem oddělil a mám z ní dnes vlastní, stabilní formu Phyllostachys aureosulcata aureocaulis.

Část trsu, kde k mutaci došlo jsem oddělil a dál jí pěstuji a pozoruji. Většinou produkuje dál stébla jako  Phyllostachys aureosulcata spectabilisPhyllostachys aureosulcata aureocaulis.  Občas se objeví nestandartní zbarvení stébel s podélným, zeleným proužkem. Někdy je slabší, někdy silnější, ale bývá nestabilní a dál mutuje do Phyllostachys aureosulcata aureocaulis. Vypozoroval jsem, že je to taková přechodová forma mezi spectabilis-aureocaulis. Škoda, že není stabilní, byla by to zajímavá nová mutace.

Toto stéblo se zeleným proužkem se objevilo v roce 2020. Další léta za ním už jen žlutá stébla Phyllostachys aureosulcata aureocaulis,

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

2

Re: Phyllostachys aureosulcata mutace

Před lety se mi v porostu Phyllostachys aureosulcata aureocaulis Lama Tempel objevila mutace na stéble. Podélný zelený proužek. Zkusil jsem ho odkopnout ale bohužel mutace nebyla stabilní a vrátila se do žluté.

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

3

Re: Phyllostachys aureosulcata mutace

Další krásná mutace se před pár lety objevila v porostu Phyllostachys aureosulcata aureocaulis Lama Tempel. Opět nebyla stabilní a vrátila se do žluté. Podobných mutací s různými zelenými proužky jsem měl v průběhu let mnoho. Nikdy ale další rok nepokračovaly. Vždy se vrací do žluté.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

4

Re: Phyllostachys aureosulcata mutace

Ani mutace v porostu Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa nebyla stabilní a podobně zbarvené stéblo už se nikdy neobjevilo.

PunBB bbcode test

5

Re: Phyllostachys aureosulcata mutace

Letos jsem objevil v mutační části Phyllostachys aureosulcata spectabilis nově zbarvené stéblo. Vypadá to jako návrat k původní formě Phyllostachys aureosulcata. Stéblo je zelené se žlutým žlábkem. Jsem zvědav, zda zůstane zelené. Pokud ano, bude to už třetí forma, kterou tahle část rostliny dělá. Doufám, že se jednou dočkám nějaké nové stabilní mutace, zdá se mi, že potenciál to má.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

zleva nové zelené stéblo aureosulcata - uprostřed mutační přechodové stéblo do aureocaulis - vpravo spectabilis

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test