13

Re: Nové výhony 2022

Tak u mě na Vysočině objeveny první 3 výhony u jedné ze čtyř rostlin Phyll. aureosulcata aureocaulis. Mj. i díky zalévání v únoru a březnu letošní zima téměř žádné škody nenapáchala, pouze vršky nejvyšších výhonů přišli o listy.

14

Re: Nové výhony 2022

SV Čech, bashania (loni pod metr) má50cm výhony a cca 1+cm průměr. Ph.parvifolia 1.5-15cm čtyři výhony, síta teď asi 1.5cm(trs do 2m výšky, prví sazená rostlina se vyvracela větren v zimě 20/21 a asi se urvaly rhizomy, které v záchranné akci vyrašily do cca 1m výšky. Čímž nejspíš o rok, dva uspíšily rozrůstání do stran. Ale obávám se, že ve finále to zbrzdilo celkový růst porostu...
Ph.aureosulcata aureocaulis dva "tesáky" u země. Bisettii spí. Jen pupeny na větvičkách rostou.

15

Re: Nové výhony 2022

Zdravím,

U mě jsou Phyllostachysy letos tak o týden až čtrnáct dní pozadu... Začínají rašit aureosulcáty a biseťák.

16

Re: Nové výhony 2022

Tady už to taky raší. Zajímavý je rozdíl mezi slunečným a stinným místem. U stejného druhu to udělá i několik týdnů zpoždění růstu nových výhonků.

17

Re: Nové výhony 2022

SV Čech, bashania (loni pod metr) má50cm výhony a cca 1+cm průměr. Ph.parvifolia 1.5-15cm čtyři výhony, síta teď asi 1.5cm(trs do 2m výšky, prví sazená rostlina se vyvracela větren v zimě 20/21 a asi se urvaly rhizomy, které v záchranné akci vyrašily do cca 1m výšky. Čímž nejspíš o rok, dva uspíšily rozrůstání do stran. Ale obávám se, že ve finále to zbrzdilo celkový růst porostu...
Ph.aureosulcata aureocaulis dva "tesáky" u země. Bisettii spí. Jen pupeny na větvičkách rostou.

18

Re: Nové výhony 2022

Tak už jsou venku první výhonky u Phyll. parvifolie a Shangai 3

19

Re: Nové výhony 2022

Dneska jsem objevil výhonky u Phyll. nigra.

20

Re: Nové výhony 2022

Letos to vypadá dobře, už jsem objevil i první výhonek u nově zasazené P. atrovaginaty.

21

Re: Nové výhony 2022

Z velkých bambusů venku B. fargesii a Ph. alpina.
Bashania letos méně stébel a samá tenká. Vypadá to, že si vzala roční dovolenou. Nevím, co jsem udělal za pěstitelskou chybu.
Alpina pár slušných stonků (nejtlustší kolem 3,5 cm), ale na počet taky docela málo. (Ovšem nutno poznamenat, že jsem ji před několika lety prakticky kompletně vyřezal a dosud se zotavuje). Letos tedy asi dosáhne na svou původní výšku kolem 6,5 metru.
Atrovaginata a parvifolia ještě spí. Počítám, že vyrazí tak za dva týdny.

22

Re: Nové výhony 2022

U mně už vylezlo všechno i když atrovaginata a parvifolia jen nesměle zatím, později dám fotky, protože si pořád nejsem jistej tou atrovaginatou. Největší radost udělal Spectabilis, tloušťka stébel už 2cm.

PS: Nemá náhodou někdo odkopek 100% atrovaginaty?

23

Re: Nové výhony 2022

Orangutan napsal:

Z velkých bambusů venku B. fargesii a Ph. alpina.
Bashania letos méně stébel a samá tenká. Vypadá to, že si vzala roční dovolenou. Nevím, co jsem udělal za pěstitelskou chybu.
Alpina pár slušných stonků (nejtlustší kolem 3,5 cm), ale na počet taky docela málo. (Ovšem nutno poznamenat, že jsem ji před několika lety prakticky kompletně vyřezal a dosud se zotavuje). Letos tedy asi dosáhne na svou původní výšku kolem 6,5 metru.
Atrovaginata a parvifolia ještě spí. Počítám, že vyrazí tak za dva týdny.

Nemusí to být pěstitelská chyba. Loni jsem neměl nic u Phyllostachys parvifolia a hnojil a staral se o ní jak o ostatní, který rostly normálně. Tak doufám, že si loni dala pauzu a letos něco předvede. Asi nějaký skvrny na slunci. smile

Letos řeším záhadu u Arundinaria gigantea Macon. Loni zimovala skvěle. Letos byla teplá zima a celá rostlina vypadá omrzle, ikdyž by měla vydržet xnásobně víc, než teď bylo. Netuším, proč tak dopadla. Asi bylo moc teplo. smile

Hlavní růst teprve čekám, ale dělá mi momentálně radost Fargesia denudata Xian 1, která vylézá brzy, stejně jako Fargesia rufa. Každý rok mě udivuje vitalita tohoto klonu. Moje nejoblíbenější z denudat. Taky několik Fargesia murielie ze série Well Born Bamboo už frčí a některé mají slušné tyče.

24

Re: Nové výhony 2022

Chtěl jsem se zeptat, kdy je optimální pro dosažení co nejtlustších výhonů vyřezat onu doporučovanou 1/3 těch nejslabších? Já to provedl u mé Aureocaulis až nyní při rašení nových výhonů, předpokládám ale, že by to chtělo spíš dříve.

Jinak loni jsem nehnojil na jaře hnojem, pouze trávníkovým hnojivem a taky to podle toho vypadalo - žádné tlustší anebo vyšší výhony než ty rok před tím, jelikož jsem nejspíš špatně usoudil, že předloni došlo k popálení rostlin z přemíry dusíku - nejpravděpodobněji se jednalo o kombinaci prvně omrznutí a pak nedostatečné zálivky.

Letos jsem jak zaléval už v předjaří, tak aplikoval hnůj na začátku dubna a zatím to vypadá nadějně smile