73

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Pátral jsem ve mně dostupné literatuře a tam je zatím popsán jen Phyllostachys iridescens heterochroma. Popis sedí na to, co už u něj víme. Stébla žlutá se zeleným sulcusem, občas navíc podélný zelený proužek, spodky a střed stébel načervenalé zbarvení.

Ta Holochrysa bude pravděpodobně nový kultivar, který ještě není oficiálně popsaný.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

74 Naposledy upravil: paul87 (30.04.2021 10:36:10)

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Děkuji za info,dlouho jsem tu nebyl tak reaguji až teď, máš pravdu pokud bude holochrysa nový druh tak od Palena bude snadné ho získat, psal jsem mu a není problém.
Jinak co se týká heterochromy a její odolnosti,mel jsem tu přes zimu max -21 asi jeden den jinak těch -15.
Byla to od roku 2012 nejhorší zima co se týká bambusu,prakticky všechny mají poškozený listy ,Vivax má černé skvrny na steblech ale vypadá to že o žádná stébla jsem nepřišel.
A ted abych se vrátil k heterochrome ,moje rostlina je zasazena u zdi domku takže po výšku střechy jsou listy spálené trochu ,ty co jsou výše jsou spálené úplně. Potom tu mam tu velkou sazenici pro tebe a ta je na méně chráněném místě a ta ma spálené většinu listí ale stébla a pupeny jsou v pohode tak počkám až se olisti a pak ti ji dovezu.Takze kdybych to měl srovnat tak je heterochroma odolnější než vivax ale třeba pro srovnání mam i klasický zelený iridescens a ten je poškozený méně na listech.

75

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Jak dopadli po zimě Shanghai 4 ,Black fire a Kiyoshi ?

76

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

paul87 napsal:

Jak dopadli po zimě Shanghai 4 ,Black fire a Kiyoshi ?


Mám je tady v Praze a i přes ochranu je všechno listí pryč, ale stébla obráží. Ale sejmulo mi to tu letos i odolnější druhy, takže těžko porovnávat, jak na tom budou. Třeba Phyllostachys vivax Shanghai je těžce poškozen také, ale obráží. Aureosulcaty tu mají také poškozené listy. Ne úplně, ale docela dost. Praha letos dopadla nejhůř, jinde jsou na tom bambusy líp.

Black Fire šel do země až teď na jaře, tak tam se uvidí napřesrok. Zcela mě zklamal Phyllostachys amarus Hangzhouensis. Po loňské debatě, že na Slovensku drží perfektně, jsem ho pořídil a letos je nadzemní část totálně zmrzlá. Sice to byla nová sazenice, ale moc mu nevěřím. Vedle zasazená menší sazenice Phyllostachys incarnata zato velmi překvapila a má jen menší poškození. Jsem zvědav, jak se bude vyvíjet dál.

77

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Chtěl jsem se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti s Fargesia Green Dream. Chtěl bych ji použít jako živý plot k bazénu, ale nepotřebuju aby byla moc vysoká. Bude ale celý den na slunci. Není problém ji hodně zalévat.

Děkuju Martin

78

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Když jsem u těch dotazů, jaké máte zkušenosti s F. Mighty Marabou na sluníčku, stáčí hodně listy?

79

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Asi se budeš muset stát průkopníkem a vyzkoušet je sám smile, moc lidí u nás je mít nebude. Speciálně Marabu díky ceně bude u nás spíš rarita. Já osobně bych je na sluníčko nedával. Třeba se pletu, ale všechny tyhle nové kultivary mi přijdou, že jsou vhodné do polostínu a stínu. Když dávali před lety na trh Blue Lizard a Red Zebra tak psali, že jsou ok i na plném slunci. No nevím, dal jsem je do polostínu a ani tam nebyly v pohodě, sice vydržely, ale kroutily jak blázen listy a přišlo mi, že jim to tam nesvědčí. Po pár letech jem je dal skoro stínu a teprve tam mi přijdou spokojené. To stejné Ivory Ibis, na slunci sice rostl vitálně, ale silně stáčel listy, tal šel do polostínu a je mu tam lépe. Já už všechny sázím jen do polostínu, stínu a na slunci už je ani nezkouším. Oni tam asi porostou, ale bude nutné v létě pravidelně zalévat aby byly OK. Zkušenosti z německa jsou, že rostou dobře na severu ve vlhčích, studenějších lokalitách, v telejších zónách nejen že se jim tak nedaří, stáčí listy, ale také jsou pak citlivější na vlnatky a ty je tam napadají dost často.

80

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Děkuju za reakci. Tak uvidím, Marabu mám do polostínu, ale ten druhý bude celý den na sluníčku. Ještě se zeptám H. Kocourka, jestli je někde neviděl na sluníčku, jak se tváří. Co se týká stáčení listů, tak nejlíp se tváří Elephant Talk. Ten roluje opravdu málo, ale ostatní jak říkáš. Jak Green Lion, tak Watcher of the skies listy na sluníčku stáčí celkem dost a to je v létě zalívám každý den.

81

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

martinjicha01 napsal:

Jak Green Lion, tak Watcher of the skies listy na sluníčku stáčí celkem dost a to je v létě zalívám každý den.


Super, že je máš, alespoň se dozvíme, jak porostou. Já už s touhle řadou skončil, mám jich 5 a to mi stačí na pozorování. Na můj vkus rolují moc a nemusím mít všechny co němci vrhnou na trh. Mělo by jich být časem několk desítek a přijdou mi dost podobné. Pokud se ale mezi nimi časem vynoří nějaký obzvlášť zajímavý kousek, rád ho zkusím, ale to se teprve uvidí.

82

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Je to jak říkáš, časem se ukáže. Já sázím na to, že až dorostou Phyllostychysy, tak všechny Fargesie zastíní, alespoň takový je plán smile. Teď právě hledám ještě něco, co bych mohl dát k bazénu a opticky oddělit sousedy, ale nesmí to být moc vysoké, jelikož tam ještě letním citrusy. Pokud by Tě napadlo tak budu rád. Potřebuji max výšku 3 m a celý den tam jde sluníčko.

83

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Já mám na slunci rád rufu. Do 3 metrů v pohodě, nestáčí listy.

84

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Na tu jsem taky myslel, ale podle toho co jsem viděl, je dost převislá. Já tam mám jen úzký pruh, tak bych ji musel asi hodně stříhat a to nevím, jestli by vypadalo hezky.