1

Téma: Neznámá nákaza

Dobrý den, na jaře jsme na zasklený balkon pořídili Fargesia miruelae "Panda" a bohužel jej něco napadlo. Foto mám, ale nenašla jsem možnost vložit obrázek. Začnou se na listech tvořit takové jemné hnědé tečky, většinou po celém listu. Po delší době listy začnou žloutnout a usychat. Mám dva kusy bambusu, jeden už téměř celý uschnul, ale kmínky jsou stále zelené.
Škůdce jsem žádného nenašla a i když jsem hledala na google, podle obrázku jsem podobnou nemoc nedohledala.
Napadá vás, co by to mohlo být a jestli lze ještě bambusy zachránit?
Ještě doplním, že bambusy jsou v samozavlažovacích květináčích, balkonová skla jsou částečně otevřená, 6. patro.
Díky

2

Re: Neznámá nákaza

Dobrý den,

on to nemusí být škůdce, ale spíše životní podmínky, co mu škodí. Kultivar Panda konkrétně neznám, ale obecně druh Fargesia murieliae je poměrně senzitivní a nemyslím, že by byl vhodný na zasklený balkon. Jde také o jeden ze starších kultivarů, které mnohé v poslední době v Evropě odcházejí a ztrácejí životaschopnost, takže i to může být příčina jeho strádání. Pro tento druh je vhodná i vyšší vlhkost vzduchu, což na tom balkoně pravděpodobně není. Já osobně bych se s ním nezabýval a jeho pěstování na balkoně vzdal. Pokud máte místo, zasaďte ho na zahradě na polostinné, vlhčí místo a možná zregeneruje. Na balkon pak pořiďte jiný, vhodnější druh.