13

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

To je opravdu zajímavé. Ta variabilita je obrovská. Taky záleží na systematice, jak co kam kdo řadí. Pokud je mi známo, tak není ani udělaná kompletní systematika podle DNA, takže vím, že někteří staří čínští vědci spoustu na západě uznávaných druhů neuznávají. Možná se časem ukáže, že pěstujeme jen pár druhů, které mají odlišné formy. Blbé je, že některé semenáčky rostou opravdu hodně pomalu.

Sem jsem přidal fotky 10 let starých semenáčů Phyllostachys rubicunda.

14 Naposledy upravil: pavel.janko (12.01.2021 13:35:38)

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Takto vypadají semenáčky  F. gaolinensis  F. yunnanensis ( možná - snad) po 14 dnech od výsevu. Nějaká tráva to fakt je.
https://tillandsia.fancon.cz/common/prop4.jpg

jankop

15 Naposledy upravil: pavel.janko (25.03.2020 11:19:45)

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

wufengu neobjednáš ta semena Chusquea gigantea? Už to máš zmáknutý, šel bych do toho s tebou na půl. Čekat co a kolik toho vyroste, je lepší než, sázet Sportku big_smile  Můj propagátor již leží ladem.

jankop

16

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Rostou moc pěkně. Před 9 lety jsem Fargesia gaolinensis také zkusil. Bylo to, když poprvé vykvetla a objevila se první semena. Měl jsem dohromady přes půl kila semen. Tenkrát se ještě prodávala pod mnoha různými názvy. Klíčila moc pěkně. Semenáčky taky byly vitální, ale bohužel odolnost je tak někde kolem -10°C. Níž už silně namrzá. Je to ideální bambus do studené zimní zahrady. Nakonec jsem je dal pryč, nemám zas tolik místa. Popis a fotky mám tady: Fargesia gaolinensis

17

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

pavel.janko napsal:

wufengu neobjednáš ta semena Chusquea gigantea? Už to máš zmáknutý, šel bych do toho s tebou na půl. Čekat co a kolik toho vyroste, je lepší než, sázet Sportku big_smile  Můj propagátor již leží ladem.

Zapřemýšlím, a dám vědět. smile

18

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Tak jsem si to promyslel a nepůjdu do toho. Třeba se tu najde někdo jiný, kdo by si je s tebou objednal. Mě by to lákalo, ale je to bambus, který má potenciál jen pro pěstování v kontejneru. Pár takových už jsem dříve měl, ale vždy po pár letech mě to přestalo bavit, nosit je sem a tam a tak by to bylo i s tímhle. Takže sorry, ale ne.

19

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Ušetříme smile Určitě časem vymyslíme něco jiného. Já teď testuju přisvěcování sazenicím paprik a rajčat. Mám tu 50W COB LED a jsem zvědav, co z toho bude. Kdo ví, třeba to někdy uplatním i na výsev bambusů.

jankop

20 Naposledy upravil: pavel.janko (12.01.2021 13:36:16)

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Tak takhle vypadají semenáčky Fargesia gaolinensis a Fargesia yunnanensis (alespoň tak to deklaroval prodejce semínek) po cca čtvrt roce od výsevu. Vypadají dobře, ale pokud budou opravdu vymrzat, jak říká wufeng, tak mám smůlu. Vypadá to jako fargesie a asi to bude nějaká fargesie. Ale nějak mi připadají všechny stejné.



PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

jankop

21

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Takhle přesně vypadaly moje, které jsem pod stejnými názvy pěstoval dříve. Zřejmě jsou tedy semena ještě klíčivá.

22

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Dík za reakci, každá poznámka dobrá.

jankop

23

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Ještě dodatek, že často pod těmito různými názvy byl distribuován stejný druh Fargesia gaolinensis. To zjistíš pokud vydržíš a dopěstuješ je do větší velikosti. Pak to poznáš na nových výhonech. Tyhle dva druhy mají výhony odlišné.

24 Naposledy upravil: pavel.janko (12.01.2021 13:37:08)

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Semenáčky opravdu bujně rostou. Po půl roce jsou krásné, listy jak lopuchy smile

PunBB bbcode test
PunBB bbcode test
PunBB bbcode test
PunBB bbcode test
PunBB bbcode test

jankop