1

Téma: Dotazy nováčků

Dobrý den. Omlouvám se, že takto troufale otevírám nové téma, niocméně jako nováčka v pěstování bambusů mě napadá celá řada otízek. Od loňského roku mám spectabilis. Bohužel díky krtkovi mi na jaře dva odešli. Nyní u jednoho mám cca 10 nových výhonků, tedy spíše už nových prutů, který se liší jak délkou tak i šířkou stonků. Je to tak správně? A druhá otázka je, že nové výhonky sotva dosáhli velikosti mateřské rostliny. Někde jsem se dočetl, že by ji měli přerůst. V čem je chyba? A oslední dotaz. Mají bambusy výhonky jednou, nebo dvakrát ročně, Děkuji za odpovědi. A zároveň i za oichotu pomoci.

2

Re: Dotazy nováčků

Chyba v ničem není, je to v pořádku. Rostlina je nová, takže výhonky jsou tak velké, kolik utáhne. Neplatí, že jsou vždy větší než loňské. Já mám letos u spousty bambusů menší přírůstky než loni. Přičítám to chladnému květnu. Výhonky rostou většinou jednou ročně. Občas se objeví podzimní druhá vlna, ale ty obvykle nestačí dozrát a v zimě umrzají. Pokud je teplá zima jako byla letos, tak mají šanci přežít i ty, ale nebývají zrovna extra silné a mnohdy je lepší je ufiknout hned jak začnou na podzim vyrůstat.

3

Re: Dotazy nováčků

Děkuji za odpověď. Jeden doplňující dotaz. Je dobré stávající výhonky redukovat? Myslím odstranit ty které jsou skutečně malé a nechat jen ty větší? A pokud ano, kdy je vhodná doba? Děkuji

4

Re: Dotazy nováčků

U starších rostlin malé výhonky odstraňuji. U mladých sazenic bych to nechal na přírodě a dva tři roky jí nechal ať si roste podle svého.

5

Re: Dotazy nováčků

Děkuji to je skvělé. Nemáte prosím někdo kontakt na pěstitele Negry? Rád bych přikoupil k našim spectabilis.

6

Re: Dotazy nováčků

Negry? To sis nevybral nejvhodnější téma v nynějších doutnajících časech.

jankop

7

Re: Dotazy nováčků

OK to asi ne. Myslím, že se to píše Nigra a je jich více druhů, jen přesně nevím, které jsou vhodné pro naše podmínky

8 Naposledy upravil: pavel.janko (15.06.2020 22:08:50)

Re: Dotazy nováčků

Můj předchozí příspěvek byl pochopitelně žert. ale chtěl jsem spíš poukázat  na to, že přívlastek spectabilis má velmi mnoho rostlin, o pojmu nigra ani nemluvím! Nebylo by od věci používat občas i rodové jméno, abychom i my, laici, věděli o čem je řeč.

jankop

9

Re: Dotazy nováčků

Rozumím. Mám tedy Phyllostachys aureosulcata spectabilis. Jedná se o čtyři rostliny zasazeny do sponu cca 1,5 od sebe. Vkládám v ně naději, že v nějakém časovém horizontu, který mi zatím není znám, vytvoří bambusový solitér oddělující mou a sousedovu zahradu. Původně jsem měl ještě další dvě rostliny, které odešli. Proto uvažuji o jejich náhradě právě Nigrou, která by doplnila původní záměr. Upřímně mě očarovali tvavé stébla a snad v kombinaci se žlutými by to mohlo být zajímavé. Nicméně u Nigry bych si rád nechal poradit, kterou konkrétně. Zejména jde o vhodnost atd.

10

Re: Dotazy nováčků

Záleží hodně na lokalitě. Phyllostachys nigra je málo zimovzdorná, takže tu bych spíš využil jako raritku na zahradu. Může se stát, že jí budou v zimě omrzat stébla a pak nesplní účel ochrany před pohledy sousedů. Také vitalitou se nedá srovnat s Phyllostachys aureosulcata spectabilis. Pokud by do sebe prorostly, myslím, že by jí Phyllostachys aureosulcata spectabilis přerostla a časem udusila.

11

Re: Dotazy nováčků

Děkuji. A jaký jiný druh by jste oporučoval?

12

Re: Dotazy nováčků

Mrkněte sem:

http://bambusy.info/?clanky