1

Téma: Šířka trsnatých Fargesií

Mám Fargesii Rufa 4-5 tým rokem, každý rok jsou nová stébla až 25cm dále. Rostlina nabírá tak na šířce, že jsem si položil otázku : Zastaví se to někdy? Jak široké máte fargésie vy? Nebo se takto rozrůstají po celý svůj život? Ten 1,5m šířky (výhonků u země, samotná rozkošatělá rostlina má asi přes 3m) mi pomalinku začínají stačit :-)

2

Re: Šířka trsnatých Fargesií

Já tu svojí občas obrývám a převislé výhony zakracuji, aby se narovnaly, takže se mi jí daří udržet na menším prostoru a celkem vzpřímenou.

3

Re: Šířka trsnatých Fargesií

Tak já mám ze semenáčku Fargesia nitida po 14 letech trs tak 60cm. Rychlost rozrůstání nepochybně záleži také na zemině, ve které bambus roste. Trs byl velmi přehoustlý, loni jsem ho poprvé prostříhal a také pohnojil.  Zdá se, že na to reaguje pozitivně. Ještě se musím naučit ořezávat přiměřeně listové výhony. Zrovna dnes jsem ten bambus hodnotil, vypadá opravdu dobře.

jankop

4

Re: Šířka trsnatých Fargesií

Já ji hnojím každý rok alespoň 2x cereritem + má kapénkovou závlahu, kterou v suchu sem tam pustím. Polostín pod velkým smrkem. Kromě větrné polohy bych řekl, že má ideální podmínky. Stébla jsem ještě neprostříhával. Moc si to u fargesie neumím představit (kromě teda okrajových stébel).
Nicméně stále mě  vrtá hlavou zda budou přírůstky 20cm do okrajů i po 10-15 letech. Tedy může mít v naších podmínkách trs (u země)  3-4m? Nebo se bude postupně rozrůstání utlumovat.

5

Re: Šířka trsnatých Fargesií

Pokud bude mít dobré podmínky, tak se bude rozšiřovat. Přibrzdit ho může sucho a nedostatek živin.