1 Naposledy upravil: pavel.janko (12.01.2021 13:33:29)

Téma: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Nedbaje varování wufenga, ulakomil jsem se, a objednal jsem si semena fargesia gaolinensis a fargesia yunnanensis. Kdo ví co mi to přišlo, moc to semena fargesií nepřipomíná, ale především si myslím, že ať to je cokoliv, tak jsou semena mimořádně nekvalitní. Přesto jsem jim věnoval maximální péči, jsou jak mimina v inkubátoru. V propagátoru je vložen topný kabel a termostat udržuje teplotu 25 st.C. Uvidíme jestli něco vypiplu.
https://tillandsia.fancon.cz/common/prop1.jpg

jankop

2 Naposledy upravil: pavel.janko (05.02.2021 11:03:55)

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

https://tillandsia.fancon.cz/common/prop2.jpg

jankop

3 Naposledy upravil: pavel.janko (12.01.2021 13:33:57)

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

https://tillandsia.fancon.cz/common/prop3.jpg

jankop

4

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Pro zábavu proč ne, já tomu rozumím. Spíš sis to ještě ztížil tím, že pokud budou pravá, tak budou minimálně 2 roky strará. Později myslím už sklizně z nich nebyly. Ale to zařízení vypadá parádně.

Aktuálně jsou teď k dispozici čerstvá semena Chusquea gigantea. To zas láká mě, ikdyž pro venkovní pěstování u nás to zrovna moc není, ale je to krásná rostlina. Zatím váhám. smile

V prvním příspěvku jsi psal, že máš dva vlastní semenáče. Jak rostou, máš fotku?

5 Naposledy upravil: pavel.janko (12.01.2021 13:34:48)

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Někdy kolem roku 2006 jsem dostal od někoho bambus a ten mi hned druhý rok vykvetl a zašel. Jen odhaduji, že to je fargesia nitida. Sesbíral jsem slušnou hrst semen a hodil do truhlíku. Za pár dní to bylo jak zelenej trávníček. Ale po dalších pár dnech ty stovky semenáčků začaly padat na hnilobu krčků. Ze snad 500 ks zůstaly pouze dva. Jeden je i za těch cca 13 let někde zakrslej v koutě zahrady v Brně. Ten druhej jsem vysadil asi 35km od Brna na prahu Vysočiny. Je sice na plném slunci, ale daří se mu slušně. V současnosti má tak 2,5m, ale právě letos ho začínám trochu prořezávat. Je příliš hustý, tak ho prosvětlím.
Na podzim mi došla semena f. rufa, f. robusta a f. scabrida. Ale nějak jsem to zanedbal a vysel až letos (bylo to strčený v ledničce). Semen mělo být po padesáti kusech, ale ve skutečnosti nejmíň dvojnásobek. Ovšem nevyrostlo skoro nic. Jedna f. rufa a jedna f. robusta. Ale je pravda, že ta rufa má za cca 2 měsíce 20 cm.  Jak je patrné, nevzdávám se lehce a jdu do toho znovu čelem :-)
Chusquea gigantea - no takovej velikej trsovitej bambus by se líbil i mě. Je to drahý?
Takhle vypadala moje fargesie, vysetá ze semínka v roce 2007, loni na podzim¨
https://tillandsia.fancon.cz/common/myfnitida01.jpg

jankop

6

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

pavel.janko napsal:

Někdy kolem roku 2006 jsem dostal od někoho bambus a ten mi hned druhý rok vykvetl a zašel. Jen odhaduji, že to je fargesia nitida. Sesbíral jsem slušnou hrst semen a hodil do truhlíku. Za pár dní to bylo jak zelenej trávníček. Ale po dalších pár dnech ty stovky semenáčků začaly padat na hnilobu krčků. Ze snad 500 ks zůstaly pouze dva. Jeden je i za těch cca 13 let někde zakrslej v koutě zahrady v Brně. Ten druhej jsem vysadil asi 35km od Brna na prahu Vysočiny. Je sice na plném slunci, ale daří se mu slušně. V současnosti má tak 2,5m, ale právě letos ho začínám trochu prořezávat. Je příliš hustý, tak ho prosvětlím.

Takhle vypadala moje fargesie, vysetá ze semínka v roce 2007, loni na podzim¨
http://bamboo.fancon.cz/common/myfnitida01.jpg

Odhad je správný, podle fotky je to jasné. Ten semenáč nevypadá špatně. Kdyby se trochu učesal, byl by ještě hezčí. smile Kdyby jsi měl chuť ho rozmnožit, rád bych z něj zkusil odkopek ve své zahradě. Mohl bych ti za něj nabídnout odkopek ze svých rostlin dle domluvy, kdyžtak se domluvíme na emailu mám vburka@seznam.cz.

pavel.janko napsal:

Na podzim mi došla semena f. rufa, f. robusta a f. scabrida. Ale nějak jsem to zanedbal a vysel až letos (bylo to strčený v ledničce). Semen mělo být po padesáti kusech, ale ve skutečnosti nejmíň dvojnásobek. Ovšem nevyrostlo skoro nic. Jedna f. rufa a jedna f. robusta. Ale je pravda, že ta rufa má za cca 2 měsíce 20 cm.  Jak je patrné, nevzdávám se lehce a jdu do toho znovu čelem :-)

Obávám se, že to co ti přišlo, bylo cokoli jiného, než ty druhy co píšeš. Ty v posledních letech nikde na světě nekvetly, tak z nich ani nemohou být semena.

pavel.janko napsal:

Chusquea gigantea - no takovej velikej trsovitej bambus by se líbil i mě. Je to drahý?

Úplně levný to není mrkni na link, tohle je prověřený zdroj, tady dostaneš opravdu druh, který objednáš. A hlavně ta semena jsou čerstvá s ověřenou klíčivostí.

https://bamboo-seeds-bbg.blogspot.com/

Pravděpodobně by se semena dala sehnat i v USA, ale myslím, že levněji by to nevyšlo.

https://myemail.constantcontact.com/Upc … wdMPpHSIY0

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Vykvetla i v Německu, tam ale nevím, zda letos někdo ještě bude semena mít, dříve se nabízela.

7

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

wufeng napsal:

Obávám se, že to co ti přišlo, bylo cokoli jiného, než ty druhy co píšeš. Ty v posledních letech nikde na světě nekvetly, tak z nich ani nemohou být semena.

No, na těch semenech bylo napsáno uchovávejte v mražáku. Možná někdo opravdu zmrazil zásobu semen na horší časy. Mrazák plnej semen by mohl být dobrej byznys. Tak to dělaj i v Norsku -  Svalbard Global Seed Vault.
s tím Chusquea gigantea jsi mě trochu nalomil, já ty výsevy beru jako gambleři sázky :-)

jankop

8

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Je zajímavé, 10.03.2020 jsem semínka dal do vody, 11.03.2020 jsem semínka dal do propagátoru a 13.03.2020 se mi zdálo, že vidím bělání konečků semínek - počínající kořínky. Dnes mají některá semínka 3 - 4mm kořínek. No snad to nepokape na plíseň, ještě zdaleka není vyhráno, už o tom vím svoje. Ta papírová utěrka by ale mohla mít snad něco  do sebe. Můj poslední výsev byl do supresivního substrátu a dopadl tristně.

jankop

9

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

pavel.janko napsal:
wufeng napsal:

Obávám se, že to co ti přišlo, bylo cokoli jiného, než ty druhy co píšeš. Ty v posledních letech nikde na světě nekvetly, tak z nich ani nemohou být semena.

No, na těch semenech bylo napsáno uchovávejte v mražáku. Možná někdo opravdu zmrazil zásobu semen na horší časy. Mrazák plnej semen by mohl být dobrej byznys. Tak to dělaj i v Norsku -  Svalbard Global Seed Vault.
s tím Chusquea gigantea jsi mě trochu nalomil, já ty výsevy beru jako gambleři sázky :-)

No jestli chceš věřit tomu, že měl někdo semena v mrazáku desítky let a teď je dal do prodeje. No nevím. smile

10

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

wufeng napsal:

Obávám se, že to co ti přišlo, bylo cokoli jiného, než ty druhy co píšeš. Ty v posledních letech nikde na světě nekvetly, tak z nich ani nemohou být semena.

Nejspíš máš pravdu, ale ať je to, co je to, tak to klíčí jak divý. Plastovej pytlík s papírovou utěrkou v maličkým propagátoru s topným kablíkem se v tomto případě velmi osvědčil. A to si troufám tvrdit, že ta semena nebyla nic moc, velice nevyrovnaná a některé byla doslova jen plevy. Klíčí velice rychle a rostou taky pěkně i když lístečky jsou zatím do 10mm. Momentálně jsem na 40% klíčivosti za cca týden od vysetí. Uvidíme, co z toho vyropste za Adélu smile

jankop

11

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Velká šance je, že to bude Phyllostachys pubescens, jeho semena jsou k dispozici prakticky neustále a spousta čínských zdrojů je prodává kvůli zisku pod různými názvy. Někdy také jako bambusová semena prý prodávají Fraxinus chinensis - Jasan čínský. Pokud by to byla Fargesie, mohlo by jít o Fargesia sp. 'Guizhou" nebo Fargesia sp. 'S.Yunnan' u těch jsou dostupná semena se zběru z loňského května. Fargesia sp. 'Guizhou" by mě zajímala, ale pytlík semen vyjde dost draho.

12

Re: Výsev bambusů, průkopník slepých uliček - aneb sdílejme know-how

Dík za názor. Jasan čínský to být nemůže, ten má nažky a toto jsou opravdu obilky. Až to bude trochu větší, tak třeba něco poznat půjde. Phyllostachys pubescens by šel do kompostu. Co mě však dost překvapuje, je ta variabilita semenáčku bambusů obecně. Bych řekl, že s ohledem na periody kvetení by měly být generativně množené "trávy" více méně po rodičích.
No zatím to roste a je radost na to občas kouknout.

jankop