1

Téma: Eucalyptus Globulus

Hello, viem, ze to asi vobec do tohoto fora nepatri, ale len tak pre info - zohnal som si eukalyptus (eucalyptus globulus) a som strasne zvedavy, ako sa mu bude darit, v poslednej dobe som zatazeny na eukalyptus - jeho vonu, med, cigary, cokolvek, zacal ma strasne fascinovat, takze fanusici eukalyptu mi prosim hodte nejake komenty, rady a tak, diky moc!

exoticke druhy bambusov

2

Re: Eucalyptus Globulus

Já ho měl pár let v nevytápěném skleníku. Krásně rostl a voněl. V zimě tam jsou teploty i pod nulou, takže je to celkem odolný strom. Bohužel časem začal zabírat moc místa, tak jsem ho musel dát pryč. Zkoušel jsem i Eucalyptus gunnii. Ten je menší, ale rostl mi o dost hůře. Bude asi teplomilnější.

3

Re: Eucalyptus Globulus

Wooow, super, co znamena, ze so ho dal prec, ze uz neni? Inak ak sa mozem opytat, nechcem vyzerat ako nejaky fetak, ale vraj cigary z jeho listov su "zdrave" = ze maju nejake liecive ucinky, co je na tom pravda?

exoticke druhy bambusov

4 Naposledy upravil: tom (22.08.2007 15:22:15)

Re: Eucalyptus Globulus

Danny napsal:

Wooow, super, co znamena, ze so ho dal prec, ze uz neni? Inak ak sa mozem opytat, nechcem vyzerat ako nejaky fetak, ale vraj cigary z jeho listov su "zdrave" = ze maju nejake liecive ucinky, co je na tom pravda?

Eucalyptus Globulus resp. Eukalyptus guľatoplodý pôvodom z juhovýchodnej Austrálie a Tasmánie má rozsiahle farmaceutické využitie, vdychovanie výparov jeho oleja sa používa na liečenie prechladnutia, virózy, nádchy, bronchitídy či miernenie astmy. Silica sa využíva pri zápalových ochoreniach nosa a hrtana. Ďalej čistí vzduch a dezinfikuje, tlmí migrénu, podporuje koncentráciu. Posilňuje imunitný systém. Austrálski domorodci veria, že má magické liečivé vlastnosti a vyháňa aj negatívne energie.

Listy sú súčasťou čajovín užívaných hlavne pri zápaloch horných dýchacích ciest. Pri konzumácií či vdychovaní vo väčšom množstve je jedovatý a pôsobí toxicky. Ak teda môžem poradiť, doporučil by som namiesto šúľania eukalyptových listov siahnuť skôr na Olynth Aromatherapy smile Bude to tak bezpečnejšie.

5

Re: Eucalyptus Globulus

Danny napsal:

Wooow, super, co znamena, ze so ho dal prec, ze uz neni?

Přesadil jsem ho do květináče, ale to nerozdejchal a uschnul. Měl kořeny už moc hluboko a nepodařilo se mi ho pořádně vykopat. Jestli se dá kouřit to nevím, ale voněl opravdu hodně, tak aby ti po vykouření lupení nebylo špatně.

Mám doma několik cca. 10 letých semenáčů granátových jablek (Punica granatum). Kdyby měl někdo zájem, tak mu je daruju. Mám málo místa a potřebuju si trochu uvolnit prostor.

6

Re: Eucalyptus Globulus

fajcit eukalyptus som chcel vyskusat prave preto, co sa o nom hovori, ak sa vam chce, alebo mate taku znalost, zaujimalo by ma mnozstvo, ktore by uz bolo jedovate, pokial viem, fajcenie jeho listov bolo celkom popularne... Urcite to chcem vyskusat, ale nechcem sa otravit, ani si skodit, co ty, tom? ak este nieco zistis, diky moc! zatim...

exoticke druhy bambusov

7

Re: Eucalyptus Globulus

Nechci zakládat nové téma o eukaliptech, tak přidávám sem pár videí z Austrálie, které ukazují eukalipty rok po požárech. Přijde mi neuvěřitelné, jak rychle jsou schopné zregenerovat. Někde jsou vidět i stromovité kapradiny, které také regenerují. Příroda je opravdu mocná.


https://www.travelessence.nl/australie- … bosbranden