1

Téma: Phyllostachys se chová, jako fargezie

Prosím o radu, nebo alespoň vysvětlení, co je za tím. Mám ph. bisseti, zakoupený, jako cca 30cm vysokou rostlinu. Zasadil jsem ho na jv svahu a loni jsem mu přisypal kompostem vyhnojenou hlínu, do roviny. Vedle rostliny rostl strom myrobalámu. Ten jsem letos v létě odstranil. Bisetti se na tomhle místě chová, jako fargezie. Na výhonech je nahusto krátkých větví a stébla se ohýbají, odnožuje po pár centimetrech. Letos přibyla další potíž. Na letošních výhonech zasychají špičky listů, odmítají obrůstat. Zkusil jsem prosvětlit trs vystříháním 1/2 stébel.
Zvažuji několik možných příčin.
1. Byl ve stínu a v jílovito štěrkové zemi, kde neměl jak odnožovat.
2. Ve stínu
3. Živin bylo v nové hlíně příliš
4. Dole ho žerou hlodavci
5. Silná expozice SZ větrům v kombinaci s letními suchy posledních let. Zatím nemám možnost ho příliš často zalévat. Zkusím dodat foto.

2

Re: Phyllostachys se chová, jako fargezie

Kde byl koupený. Bylo to jedno stéblo, čí víc malých rostoucích ze středu?

3 Naposledy upravil: Martin Gross (28.08.2018 11:00:40)

Re: Phyllostachys se chová, jako fargezie

Je to pár let. Tuším, že české tropy, bylo to "koště výhonečků" v květináči. Dnes má přes metr. Tahle fotka napovídá, že ve stínu by se tak mohl chovat.

https://davisla4.files.wordpress.com/20 … ssetii.jpg

4

Re: Phyllostachys se chová, jako fargezie

Až do letoška moc problémy nebyly. Okolo trsu jsem zvedl terén a to dole až o 30cm. Horní část je +/- na původním terénu. Nová hlína je dost bohatá na rostlinné zbytky. Myslel jsem, že ho to "nakopne". Jinak výškově jakž takž přirůstá. Zem je tu poměrně těżká, plná kamení a štěrku. Zatím nemám moc kompostu, abych sázel přímo do jam plných kompostu.

5

Re: Phyllostachys se chová, jako fargezie

Tak to vypadá na laboratorně množený bambus. S tím se nic moc dělat nedá. Podrobnosti zde:

http://bambusy.info/?clanky:Laboratorne … -pestitele

6

Re: Phyllostachys se chová, jako fargezie

Díky.

7

Re: Phyllostachys se chová, jako fargezie

Někde tu padla řeč na močovinu. Že je po ní nadbytek zeleného a spousta stébel. Asi mám příčinu, popsané vady. Odčerpávám teď živiny z půdy a uvidím, jak se to vyvrbí.

8

Re: Phyllostachys se chová, jako fargezie

A ty jsi hnojil chemickou močovinou?

9

Re: Phyllostachys se chová, jako fargezie

Organického původu. Antropogenního.

10

Re: Phyllostachys se chová, jako fargezie

Asi jsem na důvod přišel, když jsem přesazoval fargesii sp. která několik let od přesazení NIC nedělala. A objevil jsem pravidlo, které znám 40 let, ale nikdy nebylo nějak zásadní. Až u bambusů. Už jistě tušíte. Ano. NIKDY ale skutečně NIKDY nesmí být bambus "utopený". T.zn. nesázet hlouběji, než původně rostl. Ten můj bisettii rostl na svahu a já ho nedávno srovnal (svah) a dosypal.. tím se bambus dostal cca 10 - 30 cm pod hlínu. Prý je to nezmar, tak jsem to neřešil. Když jsem viděl, co dělala fargesie při hlubokém zasazení, hned mi to bylo jasné. Dost zoufale se snažila v cca 20cm hloubkxy vyhánět výhonky a když se nedostaly včas na vzduch, udělalo se z nich něco, jako klas, nebo šiška. Nad zem nevystoupaly. Bizeťáček se dostal nahoru, za cenu zdeformovaného růstu. Letos má výhony přes dva metry a zdá se, že se situace uklidní.


TAKŽE VÁŽNĚ POZOR. Některé druhy to rozchodí, ale dost s obtížemi.

11

Re: Phyllostachys se chová, jako fargezie

Když se utopí celá rostlina, je to horší než část. U trsnatých je to problém, výběžkaté by to měly zvládnout. Dával jsem sem někam fotky, jak výhon leze přes půlmetrovou hromadu hnoje.

Jestli ti nevybíhá do stran, tak bych spíš podezíral původ rostliny. Phyllostachys bissetii je zrovna jeden z velmi se rozlézajících druhů. Kolik let je v zemi?

12

Re: Phyllostachys se chová, jako fargezie

Cca v roce 2009 jsem ho koupil, pak přesadil z naprosto nevhodného místa.... k tomu omylu s utopením došlo 2016 nebo 2017. Už nevím. Letos vyhnal stébla dvojnásobek loňska a uvidím, jak bude pokračovat. Od kolegyně mám kořeny vegetativního bizeťáčka, takže budu moci porovnat. Vím, že se to teď tváří, jako meristemové zmetky, ale může jít jen o "volání o pomoc". (rhizom, který se stane výhonem je taky diametrálně odlišný od "spořádaných" výhonů.