13

Re: Bambusarium.sk - Bernolákovo

Pre Jirka.
Bambusy rodu Phyllostachys pestujem na cca 15 m2 jednu rastlinu, čo je asi minimum, hlavne u veľkých druhoch. Niektorým som doprial viac miesta, ale väčšína sa musí uspokojiť. Nemám totiž pre ne viac miesta. Moja skúsenosť je, že najväčšie steblá sa snaží tvoriť čo najďalej od pôvednej rastliny, hlavne ak mi náhodou bambus utečie. Fóliu proti rozrastaniu nepoužívam, okolo každého druhu mám asi 40 cm hlboký zákop a pravidelne osekávam rhizómy ktoré rastú mimo vymedzený priestor.
Rod Fargesia tiež potrebuje dostatok priestoru. Niektoré rastliny po ôsmich rokoch majú priemer trsu viac ako dva metre. Ak má rastlina vyniknúť, tak treba ešte aspoň dva metre na každú stranu. Tým, že korenia veľmi plytko, treba im dopriať dostatok miesta do šírky. Na príklad moja F. rufa po cca 10 rokoch má štyri metre, F. scabrida po ôsmich rokoch skoro päť metrov . V malom priestore by takéto výšky určite nedosiahli.

14

Re: Bambusarium.sk - Bernolákovo

Nádherně vám vyrostly. Některé jsou pro mě překvapením, že dokážou dosáhnout takové výšky. Třeba Phyllostachys propinqua Lanuginosa jsem nikde neviděl tak obovskou rostlinu. V poměru k té šílené výšce mi ale přijde, že má poměrně tenká stébla. Nedělá to problémy třeba po dešti, že se ohýbají k zemi?

Už pár let dumám jestli zkusit Pleioblastus amarus Hangzhouensis. Teď už je mi jasné, že ho zkusím, máte nádhernou rostlinu. Jaké s ním máte zklušenosti z hlediska zim? Vydrží podobně jako vivaxy, nebo je lepší třeba jako aureosulcáty?

Bohužel v mých zahradách většina vámi pěstovaných druhů nepřežívala dobře zimy, takže se musím spokojit s odolnějšími, ale menšími druhy. Pro porovnání, jak vám tam prosperují aureosulcáty, Phyllostachys nuda, Phyllostachys bissetii? Zajímalo by mě, jakých velikostí a průměrů stébla u vás dosahují.

Ještě jsem si vzpomněl na vaší Phyllostachys aureosulcata „Aureocaulis Lama Tempel“ (Exoterra). Jak si vede?

15

Re: Bambusarium.sk - Bernolákovo

Pre Wufega.
Phyllostachys propinqua Lanuginosa vyhnal minulý rok zatiaľ najvyšśie steblá. Tento rok len zopár. Mám dojem, že keď sú bambusy staršie, tak majú každý druhý rok oddych. Tento rok aj Shanghai-3, parvifolia a kopa iných vyhnala len zopár výhonkov. Čo sa týka pevnosti stebiel u Lanuginosi, tak sa zdá, že sú mimoriadne pevné. Nemajú problém ani pri daždi ani pri snehu. Pod snehom sa ohnú, ale nelámu sa. Inak sú krásne vzpriamené a skoro dokonale rovné.
Hrúbka a výška stebiel u :
Ph. atrovaginata     ˇ      cca 4 cm     cca 8 m  po  12-ich rokoch
Ph. nuda Localis              cca 2,5 cm  cca 5 m  po 12-ich rokoch
Ph. nuda                         cca 3 cm      cca 6m   po 7-ich rokoch
Ph. bissetii (in-vitro)        cca 2 cm     cca 6m    po 15-ich rokoch
Ph. bissetii (original         cca 3 cm     cca 7 m   po 7-ich rokoch
Ph. aureosulcata (Rezl)   cca 2,5 cm  cca  5m   po  12-ich rokoch
Ph. au. Aureocaulis         cca 3 cm      cca 7 m. po   8-ich rokoch
Ph. au. Aureocaulis L.-T.  cca 3,5 cm   cca 8,5 m po 8-ich rokoch   vysadený je na suchom mieste, inak by bol väčší. Je výrazne mohutnejší ako Ph. au. Aureocaulis.
Ph. au. Spectabilis L..T.   cca 3 cm      cca 6 m    po 3-och rokoch Tiež je výrazne mohutnejší ako Ph. au. Spectabilis.

Pleioblastus amarus Hangzhouensis mám vysadený cca 10 rokov. Za tú dobu je stále pekne zelený, neomŕza. Krátkodobo aj -20 st. C. bez poškodenia. Zdá sa, že je to perspektívny bambus s odolnosťou minimálne ako bissetii. Steblá sú mimoriadne pevné, hrobostenné a dokonale rovné. Okrem  rastliny na okrasu by bol podľa mňa vhodný aj na pestovanie na kvalitnú tyčovinu. Minulý rok dosiahol výšku cca 7 m. Tento rok majú nové výhonky už 7 m a stále rastú. Odhadujem to tento rok na 9 m.

16

Re: Bambusarium.sk - Bernolákovo

Díky moc za cenné údaje. Ještě bych se rád zeptal na Phyllostachys aureosulcata Harbin-inversa. S více lidmi jsem se shodl, že roste méně než ostatní aureosulcáty a zůstává menší s tenkými stébly. Mám dvě různé mutace a obě mi přijdou, že rostou oproti ostatním pomaleji. Co u vás?


Phyllostachys propinqua Li Yu Gan mi stále kvete. Každým rokem má méně stébel a slabších, tak se mi zdá, že to nepřežije.

Jinak obdivuji vaše lotosy. Byl jsem v loni v Rumunsku v Lacul cu nuferi, kde jsou termální bazény s lotosy a musím říct, že jsou to opravdu nádherné rostliny.

PunBB bbcode test

17

Re: Bambusarium.sk - Bernolákovo

Phyllostachys aureosulcata Harbin-Inversa je u mňa cca o 1 m. nižší ako Spectabilis, alebo Aureocaulis. Výška asi 6 m, hrúbka stebla cca 3 cm. Zdá sa mi ale, že je viac rozrastavý .Momentálne jedno steblo kvitne. Mám správy, že aj inde sporadicky kvitne, tak isto aj Aureocaulis.
Ph. propinqua Li-Yu-Gan vyzerá, že už dokvitol. Minulý rok vyhnal ešte spústu tenkých stebiel, ktoré hneď mali kvety. Teraz jedno steblo má už cez 4 m a vyvíja sa normálne. Ani na ostatných zatiaľ nepozorujem známky kvitnutia. Neskôr dám vedieť, ale podľa môjho názoru prežije. Aspoň dúfam, lebo je to pekný a aj odolný bambus.
Lotosy už začínajú ísť do kvetu. Prvý čakám, že sa zajtra už rozvinie. Najkrajšie sú ak sú vysadené volne v jazierku. Vo vývine sú o niečo pozadu, ale potom sa to už nedá porovnať s tými, čo sú v nádobách. Kvety sú až 2 m. nad hladinou, priemer cca 25 cm. V kombinácii s bambusmi nemajú chybu. Foto pošlem na mail.

18

Re: Bambusarium.sk - Bernolákovo

zaslal Szomolányi:

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

19

Re: Bambusarium.sk - Bernolákovo

Úžasné. Vždycky říkám, že kdybych nemohl/nesměl žít v Česku, chci žít na Slovensku. Teď už vím, že by to bylo co nejblíž Bernolákovu ;-) Tuhle zahradu vidět, a umřít.

Ještě dotaz: jak ti prosím tě roste Bashania fargesii? Díky.

20

Re: Bambusarium.sk - Bernolákovo

Záhrada sa dá vidieť aj bez toho, aby človek zomrel :-)) Ďakujem za kompliment. Čo sa týka lotosov, tak najkrajšie sú v auguste.
Bashania fargesii je u mňa vysadená na relatívne suchom svahu ako spevňovač a stabilizátor terénu. Napriek nie najlepším podmienkam má cca 6 m. a priemer stebla do 3 cm. Na ostrove Mainau v Bodamskom jazere som ju videl vysokú cca 10 m s priemerom stebla cca 5 cm. Tam ale mala ideálne podmienky. Čo sa týka mrazuodolnosti, nemá problém. Na jar bývajú trochu obschnuté listym ale to má za následok skôr jarné slnko ako mráz. Poškodené listy opadajú a vždy steblo krásne ozelenie.
Len keď sa dobre ujme, tak je to nezmar. Rastie všade a z dosť veľkej hĺbky. Niekedy steblo neviem ani vykopať, ak chcem odkopok. Možno aj 1 m. To ale zas dáva vysokú záruku, že dobre prezimuje.

21

Re: Bambusarium.sk - Bernolákovo

Ne, to není jen kompliment ze zdvořilosti, ale ocenění těch tisíců hodin trpělivé práce a studia. A malinko závisti nad výsledky. ;-) Určitě tam někdy zajedu. V Nitře, to je co by kamenem dohodil, jsem sloužil na vojně (ještě za komárů), tak si rád oživím vzpomínky (dnes již jen ty pozitivní :-)).

Díky za info. Na Mainau jsme s manželkou taky byli, je to asi 4 roky, a právě tam jsem viděl Bashanii jako nikdy předtím a nikdy potom. Přes Wufenga pošlu fotku (neví někdo, jak sem vkládat offline fotky z počítače?) Roste tam v polostínu stromů a prorůstá s Ph. nigrou punctata, která je asi stejně veliká. Možná ještě vyšší tam mají Ph. viridiglaucescens, ale pro mě je prostě B. fargesii ze všeho, co tam roste, nejhezčí. Potvrzuji, že nejsilnější stébla mají určitě 5 cm (spíš i něco přes) v průměru, výška bude opravdu kolem 10 m, ale nevylučuji, že i víc. Měřit to tam nepojedu.

Bashanii mám doma taky a rovněž nepřesahuje 6 m a 3 cm. Starám se o ni, jak můžu (hnůj, voda, probírka). Letos je to 10 let, co jsme ji sadil. Rozrůstá se manželce, k její velké radosti, do brambor a levandulí a dokonce i na několika místech prorazila asfalt na silnici (roste hned u plotu a bez kořenové zábrany). Je zajímavé, že i u mě nerostou bambusy stejným tempem, ale jakoby na střídačku - lepší roky a horší roky. Letos nic moc, přestože zima byla mírná.

Na Mainau jsme se dostali v rámci jiné akce - jeli jsme tam do motýlího domu (tropický veleskleník, kde jsou mj. různé druhy obrovských motýlů). Že tam rostou i bambusy, jsem nevěděl, i když jsem se po nich hned od začátku díval. Narazil jsem na pár menších, a když jsem ženě ukazoval asi čtyřmetrovou nigru a říkal jí, "Hele, pěkná nigra, ale docela malá, asi se o to neuměj pořádně starat," tak jsem netušil, jak budu za několik minut omráčen bambusovými giganty.

Mainau je ostrůvek v Bodamském jezeře, které prakticky nikdy nezamrzá, takže výrazně zmírňuje, vlastně skoro eliminuje, zimní mrazy a navíc celoročně zvlhčuje vzduch. Ideální podnebí nejen pro bambusy. Na své si přijdou i milovníci stromů, orchidejí, citrusů, růží... Kdyby mě líp platili, koupil bych ho (ten ostrov). cool

22

Re: Bambusarium.sk - Bernolákovo

zaslal Orangutan:


Bashania fargesii na ostrově Mainau - celkový habitus

PunBB bbcode test
Bashania fargesii - jedno z těch tlustších stébel.

PunBB bbcode test


Phyllostachys viridiglaucescens

PunBB bbcode test


Phyllostachys nigra punctata

PunBB bbcode test

23

Re: Bambusarium.sk - Bernolákovo

zaslal Szomolanyi:

Pekný večer !
Posielam Vám fotky:
-Prvá je Phyllostachys atrovaginata
-Ostatné sú Phyllostachys parvifolia
Zatiaľ sú to jediné bambusy tento rok čo stoja za zmienku.Po relatívne teplom predjarí ,suchom apríly a máji väčšina bambusov ešte nevyrašila, alebo len veľmi biedne. U niektorých druhov je omeškanie oproti roku 2018 až jeden a pol mesiaca. Niektoré až teraz len začínajú vyliezať. Npr. Ph. rubicunda, Ph. concava, Ph. angusta.Včerajšie a dnešné dažde to snáď ešte popoženú, ale moc si od toho už nesľubujem. Ale aspoň spomínané prvé dva určite potešili.

S pozdravom

Szomolányi

Phyllostachys atrovaginata

PunBB bbcode test

Phyllostachys parvifolia

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

24

Re: Bambusarium.sk - Bernolákovo

Také je to u mně letos slabší, jen pár bambusů dělá radost.

Na té první fotce je jelení jazyk - Asplenium scolopendrium?