1

Téma: Nový projekt, Mrchojedy

Ahoj, po letech pěstování bambusů jen tak pro radost bez bariér různě po zahradě, jsme si řekli, že by bylo fajn udělat něco pořádně. Bambusy sice pěstuju 10 let, ale na svých začátcích jsem moc nedával pozor při výběru druhů a už vůbec ne při jejich sázení a následnou péči. Takže jsem si 8 let "hýčkal" Ph. aureu, kterou jsem před loni s chutí vyházel na kompost. Sice přežívala, měla i přes 4 metry, ale stačila zima s -18°C a šla až k zemi. Postupně jsme pak přešli na Ph. bissetti, nigra henonis, nuda, aureosulcata spectabilis, atrovaginata, parvifolia, Bashania fargesii a nějakou sasu. Vše je krom parvifolie bez bariér, zatím to zvládáme, vše je v udržované zahradě, něco z výhonů se poseká sekačkou a zbytek se vyrejpe a namnoží. Docela to funguje, pořád mám i tehdence je nechávat dál rozrůstat a přehnaně se o ně starat, velice mě bambusy zaujaly, obzvlášť poslední 2 roky.

https://postimg.cc/gallery/3iip4ruh0/

Něco o projektu
Letošní projekt je poměrně velký a dal hodně zabrat. Nový záhon má 15 m2, je po čerstvě zrušeném obřím kompostu s tím, že několik kubíků kompostu zde zůstalo a rozhrabalo se, či částečně zapravilo. I tak má profil půdy do cca 60-70 cm perfektní složení, je to ve starém sadu, kde je kyprá a velmi výživná tmavozem, bez kamenů. Pod tím máme poměrně tvrdý jíl. Což jsme využili a dali kořenovou bariéru až na úroveň toho jílu, tedy těch 70 cm, v přední části je tak záhon částečně nad zemí (díky sklonu terénu), což časem zamaskujeme, protože jako fólii jsme použili bazénovou fólii, odhadem má tlouštku 1,1 mm, je ještě k tomu prošívaná nilonem, máme s ní dobré zkušenosti i při jiných výsadbách, do očí bolí jen její barva smile . Obvod záhonu byl dost velký, takže je fólie na 2 kusy, spojení jsem vyřešil elegantně, přiložením metrových pruhů z každé strany spoje, nic efektivnějšího jsem nevymyslel, lišta na šrouby by rychle shnila. Záhon je totiž umístěn na severní straně stodoly, která nemá okapy. Půda je zde tedy vlhká celoročně, i v těch katastrofálních rocích jako bylo 2015 a 2018. Záhon je přes sezónu osluněn řekl bych dostatečně, na více jak půlku záhonu pálí slunce celý den, o pár metrů dále máme jiné mnohem odfláklejší bambusoviště a daří se všemu náramně. Díky umístění zde bambusy netrpí na zimní slunce (na severní straně stodoly neexistuje) a netrpí ani na zimní vichřice ze západu, v tomhle místě je to klimaticky velice výhodné. Roky zde zkoušíme i jinou exotiku a vše funguje skvěle.
Doslova pár metrů vedle máme hnojiště (máme hodně dobytka), takže hnoje kupa..

Osazení
Má představa je zde vysadit Phyllostachys shanghai 3 a Phyllostachys vivax Huangwenzhu. Tedy to největší co u nás může růst. Mám zamluvené rostliny v Rosteto, v červenci si pro ně jedeme.
Zatím občas záhon prohnojím, mám tu v sudu namíchané roční s čerstvými kravincemi, tím letos všechno prolejvam. Mam zkušenosti, že to má větší efekt, než naházení hnůj na zemi. Jen je to víc "dirty jobs" a i pracnější.

Klima
Bydlíme v klimaticky příhodné oblasti, která netrpí na extrémy, bydlíme v malé vsi mezi kopci. V zimě tu máme velice často nejvyšší teploty z republiky, protože k nám proudí oceánský vzduch z Německa, jsme velice malá oblast, kde se to projevuje. Nejsme v nížině, takže tu ani zimní minima nemáme přehnaně nízká, já jsem třeba tady vyrostl a za 30 let u nás bylo pod -20°C jen 2x (a to -20,3°C smile ). Jinak tu máme i při tuhých zimách nejčastěji do -16°C. V našem případě je nadmořská výška velice zavádějící údaj. My jsme třeba stejně vysoko jako Liberec (dokonce ještě o 10 m výše) ale klima tu máme srovnatelné s polabím.

Budu rád za připomínky k výsadbě, ještě to půjde změnit, než se bambusy vysadí. Rád bych zde postoval jak se rostlinám daří, ale uvědomuji si, že na ty obří stébla si počkám i 10 let. I když trochu doufám, že díky tomu kompostu to bude rychleji smile .

2

Re: Nový projekt, Mrchojedy

To zní dobře. Půda, lokalita, vlhkost, umístění vypadají dobře. Pokud chceš nějaké kritické připomínky, tak bych jen váhal s tou jezírkovou fólií. Když pominu barvu, tak bych viděl problém v tom, že je měkká. Sám s tím zkušenost nemám, ale na zahraničních fórech varují, že jezírkovou fólii bambus propíchne. Používá se tvrzená HDPE fólie, kterou ostré a tvrdé špičky bambusů nepropíchnou. Více třeba tady:  http://forum.bambusy.info/post/6617/#p6617, je tam ve vlákně i spojení konců fólie pomocí lišty a šroubů.

Nepochopil jsem, zda vybrané bambusy budou v jednom prostoru či každý zvlášť, ale myslím, že by mohly růst i dohromady. Zvlášť mi přijde lepší. 

Vybrané druhy proč nezkusit, zkušenosti s nimi mám tady: http://bambusy.info/?clanky:velke-bambusy

Já už výše uvedené nemám. Jeden mi vymrzl (Phyllostachys Shanghai 3), druhý se mi zdál méně odolný než zelený Phyllostachys vivax.

Pokud jde o druh Phyllostachys vivax, tak v mé zahradě v Praze seřazené podle odolnosti šli takto:


    Phyllostachys vivax Shanghai
    Phyllostachys vivax Mcclure
    Phyllostachys vivax aureocaulis
    Phyllostachys vivax Huanwenzhu
    Phyllostachys vivax Huanwenzhu-inversa

Nemám tak teplou lokalitu, jako Rosteto, tam je to v podstatě vinařská oblast s teplým písčitým podložím, takže mi v průběhu let omrzaly. Teď už mám jen Phyllostachys vivax Shanghai, který mi přišel nejodolnější. I od dalšího pěstitele kousek od Prahy mám zkušenost, ža tenhle mu narostl nejvíc, další stagnovaly, protože v zimě víc omrzaly. V Rostetu ho mají ode mne, takže by tam možná také byl k mání.

Oba jsou ale zelené, takže pokud by šlo o jinak barevná stébla, já bych spíš zkusil Phyllostachys vivax aureocaulis, to je krasavec.

Slabina všech výše uvedených bambusů je přecijen zimovzdornost. Když přijde blbá zima a pošle je to k zemi, trvá několik let, než znovu naberou sílu a začnou tvořit silná stébla. Myslím, že jsou vhodné jen do opravdu teplých lokalit (což podle popisu může být i tvoje), tak jestli máš chuť je zkoušet, budu rád, když dáš vědět, jak ti rostou.

Ještě mě napadá, že pokud ti tam prosperuje Phyllostachys nigra henonis, tak by tam měly růst i ostatní zmíněné druhy. Řekl bych, že je na tom dost podobně.

3

Re: Nový projekt, Mrchojedy

Děkuji moc za reakci a odkazy, vše jsem si s chutí pročetl, i když něco už nastudované mám.

Ta bazénová (nikoli jezírková!!) fólie asi z fotky klame, to není ta, co se používá na nadzemní bazény typu Mounfield, ale je to z podzemního betonového zrušeného bazénu. Bohužel nevím značku, nic, můžu jen z blízka vyfotit. Samotná role kolem toho 15 m záhonu byla tak těžká, že jsme jí museli nést ve 2 lidech. Osobně by mě překvapilo, pokud by pak nějaká stébla vyrazila třeba ve stáji mezi krávama big_smile , protože nejde běžně propíchnout ani nožem, fakt je to tlustá, těžká ...  wink .

S tou Nigra henonis jsi mě potěšil, osobně jsem nevěděl že není moc odolná, máme jí tu třetím rokem, nikdy s ní problém nebyl. Snad je to správný druh, přijde mi, že má o proti Tvým fotkám mnohem tmavší stébla. A má pro mě zatím nejhezčí habitus ze všech bambusů co máme, má extra husté olistění. Každopádně jako jediný bambus ještě neraší, není to nějaké poznávací znamení?

https://postimg.cc/B83ZPcjQ

A ano, chtěl jsem je dohromady, protože než celý prostor zaroste 1 bambus, to by už bylo fakt na roky.

A za tebou se v tom červenci také chystáme, chtěli jsme tu černou nigru, právě ten vivax shanghai (který v rostetu nemají, aspoň podle ceníku).
Upřímně toho huangwenzhu jsem rezervoval jen podle toho, že ho v Rostetu měli v ceníku (chtěl jsem největší nabízené) a žluté vivaxi mi pan Kocourek vymlouval, že nejsou moc odolné. Poradit si nechám, i když ta žlutá barva je prostě lákavá smile .

Nemáš někde sepsaný článek o prostříhání stébel, nikdy jsem to nedělal, letos ale to udělám skoro u všech druhů. Jako jestli je na to nějaká rovnice, nebo prostě vyřezat ty nejtenčí stébla?

4

Re: Nový projekt, Mrchojedy

Dle mé zkušenosti můžeš odstranit až 1/3 stébel a nemá to vliv na budoucí růst.
Osobně u starších rostlin, které vyhánějí několik desítek stébel již při růstu odstraňuji slabá a nebo poškozená stébla. Protože preferuji spodní část u bambusu bez větví, tak je při růstu odstraňuji a to také do 1/3 rostlin u vyšších stébel jen kam dosáhnu.
Někdo nechává spodní větve, ale mě se to nelíbí, protože tak dle mě bambus nevynikne. Jinak jak všechny stébla narostou a zalistí se, tak provedu průřez bambusu. Jediný bambus, kde nechávám spodní větve je Bashanie fargesie, kde uprostřed rostliny stávím dceři rádoby bunkr. Snad tento rok naposled, protože jej o 2/3 umenším a nechám rozrůst Phyll. parvifolii. Podívej se na moje fotky zde na fóru.


Jinak přeji hodně radosti s pěstováním bambusu.

5

Re: Nový projekt, Mrchojedy

Super, díky. To bude pěkná hromádka stébel.

Jeden rok jsem ty spodní větvičky na Ph. aurea vystřihoval na starších stéblech, sice to vypadalo pěkně, ale když je stéblo už vyzrálé, tak to nejde ustřihnout úplně u stébla a zůstávaly tam 0,5 cm pahýlky. Což se jako komplikace projevilo až když bambus zmrznul a já stébla chtěl použít následující rok třeba u rajčat, no nešlo to. Takže letos už to taky vylamuju, spíše jen na zkoušku, nikdy jsem to nedělal, nevím jestli to nějak stéblu neublíží, když ještě není plně vyvinuté smile .

6

Re: Nový projekt, Mrchojedy

Neboj, právě tak to dělám. Když to vylomím při růstu, tak to nenechá ty kousky, které zůstávají po nůžkách. Jinak když vystřihnu starší stéblo a chci tento kousek odstranit, tak to jde krásně flexou se smirkovým kotoučem a pak je to hladký.

7

Re: Nový projekt, Mrchojedy

ovar napsal:

S tou Nigra henonis jsi mě potěšil, osobně jsem nevěděl že není moc odolná, máme jí tu třetím rokem, nikdy s ní problém nebyl. Snad je to správný druh, přijde mi, že má o proti Tvým fotkám mnohem tmavší stébla. A má pro mě zatím nejhezčí habitus ze všech bambusů co máme, má extra husté olistění. Každopádně jako jediný bambus ještě neraší, není to nějaké poznávací znamení?

https://postimg.cc/B83ZPcjQ


Podle té fotky to nedokážu přesně určit, ale klidně to může být ona.


ovar napsal:

A za tebou se v tom červenci také chystáme, chtěli jsme tu černou nigru, právě ten vivax shanghai (který v rostetu nemají, aspoň podle ceníku).
Upřímně toho huangwenzhu jsem rezervoval jen podle toho, že ho v Rostetu měli v ceníku (chtěl jsem největší nabízené) a žluté vivaxi mi pan Kocourek vymlouval, že nejsou moc odolné. Poradit si nechám, i když ta žlutá barva je prostě lákavá smile .

Phyllostachys nigra tu mám 3 sazenice, jednu pěkně velkou a 2 menší. Phyllostachys vivax Shanghai mi bohužel zbyly jen poslední malé kousky, velká sazenice už je pryč. V červenci jsem ale prvních 20 dní mimo.

Phyllostachys vivax Huanwenzhu vím, že v Rostetu jde parádně. Ono záleží asi i na původu, já měl z jiného zdroje a ten mi přišel slabší. Pokud mají namnožený ten jejich, tak to stojí za vyzkoušení.

8

Re: Nový projekt, Mrchojedy

Jirka napsal:

Neboj, právě tak to dělám. Když to vylomím při růstu, tak to nenechá ty kousky, které zůstávají po nůžkách. Jinak když vystřihnu starší stéblo a chci tento kousek odstranit, tak to jde krásně flexou se smirkovým kotoučem a pak je to hladký.

Flexou big_smile big_smile

To Wufeng: Aha, díky za info, tak to se nepotkáme, chystali jsme se kolem 10.7. Stejně nemáš ten Shanghai, tak bych byl jen zklamaný.

9 Naposledy upravil: ovar (07.10.2019 22:31:55)

Re: Nový projekt, Mrchojedy

Tak koupě bambusů se nám pěkně protáhla, proběhlo to až minulý týden. Rostliny byly úžasný, shanghai 3 byl v 70 L nádobě, Vivax "Huangwenzhu" byl asi ve 30 L nádobě. Kvůlu kratší káře jsme je museli zkrátit na 3,5 m. Cestu přežily bez poškození, a pomohla jen lepící páska! big_smile

Bez váhání jsme je ještě vysadili, je to z toho důvodu, že bychom je zimovali v garáži a tam se přes zimu nic nezalejvá (máme tam stovky rostlin, převážně palmy a subtropy a ty se přes zimu postě nezalejvají) bylo tak vysoké riziko, že by tam bambusy přeschly. Půda při výsadbě byla hezky vlhká, až mokrá, tak se snad bude dařit. Trochu se nám ten projekt opozdil, ale hlavně že to dopadlo smile .
Ještě v Praze před prodejnou na káře.
https://i.postimg.cc/YqfSqZJc/70496495-904621793251086-5089347834134659072-n.jpg

Shanghai 3, za léto hezky prokořenil aspoň celý obsah nádoby.
https://i.postimg.cc/3xNH5qhF/71591959-986204581711478-1057973500112797696-n.jpg

Pohled na záhon z boku, obě rostliny rostou v jednom záhonu.
https://i.postimg.cc/wMgSWfFJ/71484810-2275819309331349-6590769573618778112-n.jpg

10

Re: Nový projekt, Mrchojedy

Jestli mohu poradit.
Na zimu dej k rostlině cca 10-20 cm mulče. Vysadil jsi celkem pozdě, tak je důležité ochránit kořenový systém. Pokud by přes zimu odešla stébla, tak by rostlina měla v zemi přežít bez poškození a vyžene z jara nové výhonky.

11

Re: Nový projekt, Mrchojedy

Jistě s tím se počítá cool . V této části zahrady je výborné klima, přežívají nám tu zatím bez poškození a ochrany, čajovníky, kamélie, ostrolistec, magnolie grandiflory a mnoho dalšího. Letos zkoušíme hned vedle Sequoia sempervirens.

12

Re: Nový projekt, Mrchojedy

Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti, že Phyllostachys vivax Shanghai je zatím největší nejvyšší bambus u nás neb je znatelně zimo vzdornější než ostatní klony Phyllostachys vivax. Hlavně ale přečkal zimu 2011-12 a kupodivu mu regenerovala i namrzlá stébla. Jinak jsem po té zimě 2011-12 začínal s bambusy znova neb i Bashania fargesii mi vymrzla kompletně v tom co bylo nad zemí. Zachovala se mi po té zimě roční a starší stébla jen u následujících tyčovinových druhů: Bashania qingchengshanensis, Phyllostachy humilis a právě ten Phyllostachys vyvax Shanghai. Totálně zmrzla i všechna stébla P. bisseti, P. nuda, P. atrovaginata, P. parvifolia a dokonce i P. aureosulcata a jeho všechny klony. A nyní i další zkušenost. Postupně mi odešly i P. vivax aureocaulis a P. vivax Huanwenzhu, naopak skvěle se mi jeví a je obrovský a super dekorativní P. vivax Hunawenzhu Inversa. Zde foto mého P. vivax Shanghai z léta 2014 - fotil jsem to někdy v ten den jak Němci přejeli na mistrovství světa v Brazílie domácí 7:1! Zde foto: https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CED … nghai_.jpg 


wufeng napsal:

To zní dobře. Půda, lokalita, vlhkost, umístění vypadají dobře. Pokud chceš nějaké kritické připomínky, tak bych jen váhal s tou jezírkovou fólií. Když pominu barvu, tak bych viděl problém v tom, že je měkká. Sám s tím zkušenost nemám, ale na zahraničních fórech varují, že jezírkovou fólii bambus propíchne. Používá se tvrzená HDPE fólie, kterou ostré a tvrdé špičky bambusů nepropíchnou. Více třeba tady:  http://forum.bambusy.info/post/6617/#p6617, je tam ve vlákně i spojení konců fólie pomocí lišty a šroubů.

Nepochopil jsem, zda vybrané bambusy budou v jednom prostoru či každý zvlášť, ale myslím, že by mohly růst i dohromady. Zvlášť mi přijde lepší. 

Vybrané druhy proč nezkusit, zkušenosti s nimi mám tady: http://bambusy.info/?clanky:velke-bambusy

Já už výše uvedené nemám. Jeden mi vymrzl (Phyllostachys Shanghai 3), druhý se mi zdál méně odolný než zelený Phyllostachys vivax.

Pokud jde o druh Phyllostachys vivax, tak v mé zahradě v Praze seřazené podle odolnosti šli takto:


    Phyllostachys vivax Shanghai
    Phyllostachys vivax Mcclure
    Phyllostachys vivax aureocaulis
    Phyllostachys vivax Huanwenzhu
    Phyllostachys vivax Huanwenzhu-inversa

Nemám tak teplou lokalitu, jako Rosteto, tam je to v podstatě vinařská oblast s teplým písčitým podložím, takže mi v průběhu let omrzaly. Teď už mám jen Phyllostachys vivax Shanghai, který mi přišel nejodolnější. I od dalšího pěstitele kousek od Prahy mám zkušenost, ža tenhle mu narostl nejvíc, další stagnovaly, protože v zimě víc omrzaly. V Rostetu ho mají ode mne, takže by tam možná také byl k mání.

Oba jsou ale zelené, takže pokud by šlo o jinak barevná stébla, já bych spíš zkusil Phyllostachys vivax aureocaulis, to je krasavec.

Slabina všech výše uvedených bambusů je přecijen zimovzdornost. Když přijde blbá zima a pošle je to k zemi, trvá několik let, než znovu naberou sílu a začnou tvořit silná stébla. Myslím, že jsou vhodné jen do opravdu teplých lokalit (což podle popisu může být i tvoje), tak jestli máš chuť je zkoušet, budu rád, když dáš vědět, jak ti rostou.

Ještě mě napadá, že pokud ti tam prosperuje Phyllostachys nigra henonis, tak by tam měly růst i ostatní zmíněné druhy. Řekl bych, že je na tom dost podobně.