1

Téma: OPRAVDU volné pěstování.

Zkoušel jste už někdo pěstovat bambusy bez jakéhokoliv omezování? Díky za jakékoliv reakce.

2 Naposledy upravil: Jirka (27.05.2019 21:23:54)

Re: OPRAVDU volné pěstování.

Já mám dojem, že volně jsme začali pěstovali bambus všichni. Jen časem se nám některým přestalo líbit, že bambus zabere moc místa a proto to řešíme zábranou. Pokud Ti nevadí, že ti časem bambus zabere několik 10 až 100 m2 tak ho pěstuj na volno.
Mohu Ti z vlastní zkušenosti potvrdit, že u Phyll. aure. spetabilisu nebo Bashanie fargesie to není žádný problém během 10 let.

3

Re: OPRAVDU volné pěstování.

Já mám skoro všechno volně. Každý rok to hlídám.

4

Re: OPRAVDU volné pěstování.

Mě bambusy zaujaly kvalitou materiálu, tyčí, a to, že jsou odolné druhy pro mě před cca 8 lety bylo dost překvápko. Od počátku je pěstuju primárně kvůli materiálu.
Mám dvoumetrovou atrovaginatu, metrové aureosulcaty (aureocaulis a spectabilis) a po zimě jen půlmetrovou (zajíc ji o 1/2 zkrátil) parvifolii. Mám k dispozici 8000m na JV svahu v 550m.n.m. Atrovaginata přichází běžně v zimě o listy, ale sílí vždy cca o 1/3 loňské výšky. U aureosulcat je to cca o 100% loňské výšky. Zajímá mě, zda by souvislý porost (včetně ohnutých stébel na okrajích) nebyl odolnější mrazu. Na pár fotkách netříděných výsadeb je vidět "bochánkovitý" tvar "trsu". Což by mohlo pomoci, aby mrazivý vzduch daný porost "obtekl" To sám časem zjistím. Ale napadlo mě se zeptat, zda už někdo tuhle zkušenost nemá. U jednoho pěstitele jsem zaznamenal, že rostliny, "ukryté" před větrem za domem, omrzly méně, než stejný trs o pár metrů dál. V okolí Anji je na google maps vidět, že tam rostou bambusy mezi stromy v lese.

5

Re: OPRAVDU volné pěstování.

Přesně tak to je, jak předpokládáš. Pozoruji to na svých rostlinách už dlouho. Když se sazenice vysadí, je výrazně méně odolná, než rostlina po několika letech pěstování. Myslím, že tam hraje roli několik faktorů. Když se rozroste na x krát x metrů porost sám o sobě vytváří mikroklima, které pomáhá růstu. Zpravidla po zimě bývá poškozená, pokud je poškození, strana vystavená slunci, případně větrům. To znamená, že omrzne jen menší část a zbytek bývá v pohodě. Čím větší plochu obsadí, tím má více živin, případně vody k dispozici. Sílící kořenový systém po letech zadržuje také více živin a věřím, že pomůže nadzemní části lépe přečkat zimu. Zejména za mrazů může suplovat nedostatek vody a listy tak méně schnou.

Byl jsem v bambusovém lese v Číně a někdy jde o smíšené výsadby se stromy, někdy je to jen monokultura bambusu. Neroste však tak, jak je známé z naších zahrad, kdy se je většinou snažíme udržet na nějakém vymezeném prostoru, ale rozrůstá se volně do stran, stébla jsou od sebe několik metrů. Přirovnal bych to trochu jako k našim smrkovým monokulturám. Na zemi je napadané bambusové listí, jak u nás jehličí, nic moc v podrostu neroste, jen někde.

Jesli máš takhle velkou plochu k dispozici, šlo by zapěstovat pěkný bambusový les. Velikost je parádní, jen ta nadmořská výška je trochu rizikový faktor. 550m.n.m může být dost, ale určitě záleží na lokalitě a průběhu zim na ní. Pokud tam pravidelně půjdou teploty pod -20°C rostliny se budou vyčerpávat a může se stát, že zůstanou menší a nikdy nerozvinou svůj potenciál. Taky je důležitá suma teplot za rok. V takhle výše položené lokalitě může sezona začínat později a některé druhy to může zpomalovat v růstu. Já mám hlavní zahradu cca. 450 m. n m. a mám o zhruba měsíc pozdější rašení stébel, než ostatní v jiných lokalitách. U některých druhů to je problém, že nestačí pořádně dozrát listy a každé jaro je rostliny musí obměnit, což myslím, také bere sílu. U mě je to třeba Phyllostachys parvifolia a částečně Phyllostachys atrovaginata, které mi lezou až většinou v červnu, občas i později.

Pro pokusnou výsadbu bych doporučil spíš různé Phyllostachys aureosulcata. Mají vynikající zimní odolnost, rychle narůstají, rychle se rozšiřují, jsou vitální i na chladnějších lokalitách a dokážou udělat i slušně tlustá stébla, která jsou pevná a vhodná k dalšímu využití. Taky bych doporučil vysadit více sazenic najednou, progres pak bude rychlejší o mnoho let.

Pokud jsou tam teď nálety, na krajích bych je klidně nechal jako větrolam. Ideální by bylo vysázet jehličnany ze strany odkud v zimě fouká, aby v zimě chytily studené větry. To pomáhá hodně.

6

Re: OPRAVDU volné pěstování.

Díky za rady. Za pár let dám vědět ;-)

7

Re: OPRAVDU volné pěstování.

Za mě určitě volně, pokud to jde. Sám nedávám fólie nikde a spoléhám na to, že kde to nechci, tam to ufiknu, vyrvu, ulomím, vykopnu a tak. Dal jsem kdysi jednomu člověku krásnou velkou sazenici alpiny - chtěl mít velký bambus - ale nechal si poradit, aby to dal do zábrany, tak to dal a má z toho po asi šesti sedmi letech pořád bonsai. Lidi si nedaj říct... ;-(