49

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Viděl jsem, že ty ho máš asi od jara, tak jsem si říkal, že u nás nebude asi ještě úplně moc rozšířený.

Díky moc za linky, prostuduju.

Taky jsem se skoro všude dočetl, že by slunečné stanoviště mělo být v pohodě.

Ano, půjde na stejnou terasu, na druhou stranu, cca 5 m od toho Pillara. Pillar je zastíněný, ale na druhé straně je to minimálně 4 hodiny denně na slunci. Ty roztoče kontroluju a zdá se, že se to nijak nerozlézá. Sem tam narazím na nějaký list, tak je nehtem rozmačkám a myslím, že zatím ok. Když to chytne i Zebra, tak to asi nijak zásadně nevadí, mám v plánu toho dravého roztoče, tak se to vyřeší.

Poslal jsem foto sazenice, kterou mám předběžně vybranou. Má asi 10 nových výhonů, docela silných. Vypadá zdravě. Jen bych jí přesadil do většího kontejneru.

PunBB bbcode test

50

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Krásná rostlina. Já mám ani ne třetinovou. sad wink

51

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Díky, snad mi jí nikdo nevyfoukne smile

52

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Label Well-Born Bamboo Africa na podzim dodá na trh dvě novinky. Fargesia 'Elephant Talk'® a Fargesia 'Mighty Marabu'®.
Má jít o velké bambusy, které v začátku narůstají pomaleji, ale později dosáhnou velkých rozměrů. Zřejmě se pomaleji množí, takže jsou nabízeny jako limitovaná série v menším počtu kusů. Na trh v Německu by se měly dostat v září.

Fargesia 'Elephant Talk'® - nová tlustá a vzpřímená stébla vyrůstají v Německu od konce dubna do začátku května. Mají šedo-modrou barvu. Bílé stébelné pochvy pak na těchto stéblech vytvářejí krásný barevný kontrast. Má velké, tmavě zelené listy.

Tento vzpřímeně rostoucí kultivar dosahuje výšky nejméně čtyř až pěti metrů. Je zde potenciál, že na dobrých lokalitách doroste i výše. Zimní odolnost udávají v rozmezí minus 25 ° C až 28 ° C.

Fargesia "Elephant Talk" produkuje málo stébel v prvních letech. Za to později má narůstat rychleji. Nízký počet stébel je hlavním důvodem, proč není pro hromadnou výrobu tak zajímavý. Přesto je díky svému jedinečnému vzhledu nabízen v omezeném množství.


Fargesia 'Elephant Talk'®

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test




Fargesia 'Mighty Marabu'®

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Na fotkách vypadají parádně, tak jsem zvědav co se z nich vyklube a jak u nás porostou.

53

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Phyllostachys iridescens heterochroma - zaslal Paul87:

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

54

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Zdravím,

chtěl bych se zeptat...musí být Fargesie m. Red Zebra umístěná na slunném stanovišti, aby se jí vybarvila stébla? Nebo k vybarvení postačí polostín/stín?

Děkuji

55

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Mám jí teprve od loňska, zasazenou v polostínu. Barevnost nových výhonků to asi neovlivní, ale většinou slunce podporuje barvu starších stébel. Některé se ale i bez slunce přebarvují v zimě do tmava, zřejmě vlivem chladu, takže těžko říct, na mojí rostlině se to ještě nedá poznat.

56

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Phyllostachys Shanghai 4. Sazenice oproti loňsku foto zde: http://forum.bambusy.info/post/7809/#p7809 pěkně zesílila.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

57

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Mám novou, vlastní mutaci Phyllostachys aureosulcata aureocaulis. Vypadá stejně jako klasický Phyllostachys aureosulcata aureocaulis takže o barevnou novinku nejde, jen o novou mutaci z Phyllostachys aureosulcata spectabilis. Před pár lety jsem jí vyseparoval a letos už parádně jede. Původní rostlina skvěle roste a zimuje, tak doufám, že i tenhle Phyllostachys aureosulcata aureocaulis časem pořádně naroste.

PunBB bbcode test


PunBB bbcode test



PunBB bbcode test

58

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Po dvou letech v zemi jsem zklamán ze sazenicí "nových draků" Fargesia Blue LizardFargesia Red Zebra. Více o všech nových je zde: http://forum.bambusy.info/post/7641/#p7641

Ač je v Německu vychvalovali do nebes, s tím že vydrží plné slunce a i zimu bez většího kroucení listů, moje tedy kroutí masivně. O víkendu jsem je kontroloval a ze všech bambusů na zahradě, byly zkroucené nejvíc. Listy jsou dokonce poškozené i po téhle mírné zimě. Je to teprve jejich druhá zima v zemi, takže vše se může časem zlepšit, ale zatím tedy nic moc nepředvedly, zvlášť když je prodávají tak draho.

Fargesia Ivory Ibis mi z nich přijde nejlepší, kroutí méně a zatím se zdá, že poroste dobře. Když jí však porovnám s tím, jak rostly před lety starší kultivary, tak mi to přijde dost podobné, žádný zázrak se nekoná.

U starších kultivarů Fargesia murieliae po loňském suchém a teplém létě pozoruji citelné poškození a ztrátu vitality. Možná se děje to, co už v západní Evropě proběhlo dříve. Starší kultivary ztratily vitalitu a začaly chřadnout. Moje rostliny začínají vykazovat takové příznaky.

Situace s Fargesia murieliae se mi zdá v současnosti nejistá. Otázkou je, zda se starší kultivary vzpamatují a nové je teprve nutné několik let prověřit, zda se jim u nás bude dařit. Původně jsem myslel, že zkusím i další z nových kultivarů, teď ale po ne příliš dobrých zkušenostech s těmito třemi, další zatím pořizovat nebudu. 


wufeng napsal:

Od roku 2013 se v nabídce německých pěstitelů objevují nové kultivary, které vychvalují do nebes. Mají být mnohem vitálnější, odolnější vůči nemocem, hezčí než starší kultivary. Může to být pravda, neboť pochází z volné přírody (více podrobností zde.)

Pod marketingovým názvem Well-Born Bamboo Africa (6 různých) se pomalu dostávají do oběhu. Ikdyž je to naprosto nesmyslný název, neboť tyto bambusy s Afrikou rozhodně nemají nic společného a zřejmě jde o snahu názvem upoutat a dobře prodat, bambusy, které se tak dostávají na trh, rozhodně stojí za vyzkoušení.

Fargesia murieliae „Blue Lizard“ (Japo 72, Fargesia spathacea „Blue Dragon“) – růst vzpřímený, poměrně silná zelená stébla s bílými listovými pochvami, listy větší, tmavě zelené, výsledná výška kolem 3,5 metru

PunBB bbcode test

Fargesia murieliae „Red Zebra“ (Japo 51, Fargesia spathacea „Purple Dragon“) – růst vzpřímený, vynikají zejména jeho tlustší stébla, která se na slunci barví do fialova, což v kontrastu s bílými stébelnými pochvami dělá nápadný kontrast, výhonky načervenalé, listy velké, široké, tmavě zelené, výsledná výška kolem 3,5 metru, asi nejhezčí a nejbarevnější semenáč


PunBB bbcode test

Fargesia murieliae „Ivory Ibis“ (Japo 55, Fargesia spathacea „Evergreen“) – zpočátku roste vzpřímeně, později se sklání do stran, stébla svěle zelená pokryté bílým práškem, listy husté, tvoří neprůhlednou stěnu, výsledná výška kolem 3,5 metru

PunBB bbcode test

59

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Při dnešním brouzdání na internetu jsem narazil na novinky 2020 na stránkách Palena, pro mě osobně nejlepší Phyllostachys aureosulcata 'Blackfire, podle popisu se máme na co těšit.
Dále Fargesia robusta ASA 1220 SHAA-1 a Fargesia scabrida 'Silver Dragon
Všechny vypadají parádně jen ty ceny jsou ještě velké.

60

Re: Nové bambusy pro okrasné zahrady

Blackfire už jsem poptával, ale nechtěl mi to rezervovat na příští rok, tak uvidíme jestli bude k dispozici. Pokud tedy bude stabilní.

Silver Dragon je slabě rostoucí mutace z meristému. Také panašování má do léta snad mizet. Dost bych se bál i odolnosti v zimě, takže pro mě to zajímavé není.

Tu robustu s dalšími by bylo dobré dostat přímo od frantíka. Ta jeho Fargesia robusta sp. je myslím tahle ASA 1220 SHAA-1 a má i myslím ASA 1220 SHAA-2 a další, čert aby se v tom vyznal. Občas je má i jako 2,5 litru za 25 Euro, tak to by bylo za dobrou cenu. Občas 10l za 70 euro, ty budou zas velké, tak to by taky ve výsledku šlo, než čekat až to Palen namnoží. Vůbec se ti frantík neozval?