1

Téma: Je vhodné stanoviště svažitá zahrada na vyvýšeném tarasu?

Dobrý den,
letos jsem s bambusy začal (s jedním :-) ), ale na další rok na jaro už jsem si zakoupil u Wufenga (či pana Wufenga, nevím jak správně oslovovat přezdívku), které teď zimují na zaskleném balkóně. Mám tedy zimní období na to vymyslet jaké stanoviště vybrat. Přemýšlím nad zahradou, která je orientována na západ a převážnou část dne na ní svítí sluníčko. Jde o svažitou zahradu, která je vyvýšená oproti okolí tak, že je obklopená kamenným tarasem (jarní tání z něj sem tam vyvalí kámen). Zahrada sousedí s venkovskou návsí, takže od větrů ze severozápadu, které převládají je víceméně krytá. Chystám tam vysadit následující phyllostachysy: aureosulcata Lama Tempel, aureosulcata Spectabilis a vivax Shanghai ( a třeba i jiné pokud ještě seženu).
Vcelku mi jde o to, že na této zahradě mám prostor a s pár terénníma úpravama by i mohla vyhovovat. Jde většinou o starou navážku z kamene, takže předpokládám, že bych místo pro bambus vykopal, zbavil přebytečného kamene a zavezl nečím vydatnějším z kompostu.
Očekávám, že pokud nepoužiju bariéru, tak díky kamenité struktuře okolí se bambusy nebudou moc dobře rozrůstat a pokud ano, tak bych je mohl redukovat odkopnutím nebo posekáním. A v případě, že i skrz kamenité podloží budou bambusy prorůstat, tak by mohl bambus svým kořenovým systémem taras zpevňovat.

Tak a teď přijde otázka, uvažuji správně?

2

Re: Je vhodné stanoviště svažitá zahrada na vyvýšeném tarasu?

svobiiik napsal:

u Wufenga (či pana Wufenga, nevím jak správně oslovovat přezdívku)

Klidně si tu můžem tykat. Ten pozemek asi nebude ideální. Mám na jednom místě na svažitém pozemku s jižní orientací (takže tam pere slunce) několik druhů. Je tam také dost kamení. Bývalé pole, nic moc hlína a hlavně sucho. Bambusy tam rostou, ale velmi pomalu. Díky suchu jsou malé, po více jak deseti letech cca. 3 metrové, ty samé v lepších podmínkách jsou dvojnásobné. Výhodou je, že se díky kamenité půdě rozrůstají jen zvolna do stran. Jestli to je u tebe podobné, nečekej že tam budou vysoké porosty. Záleží, jak je ta navážka propustná. To bych řekl je to nejdůležitější. Jestli to drží vodu, tak ok, ale jestli to proteče, bude to horší.

3 Naposledy upravil: svobiiik (16.10.2018 06:51:21)

Re: Je vhodné stanoviště svažitá zahrada na vyvýšeném tarasu?

Dobře, děkuji. No mohu tam navézt nějakou zeminu, není pro mě problém udělat větší jámu. Každopádně v těch místech mám i dvě vrby a pawlovnii plstnatou a těm se tam daří, ústí tam navíc svody z okapů. Je to pro mě jedna z možností, ale mě se líbí ta možnost regulace rozrůstavosti a to, že je to nevyužité místo na které je vidět, proto je to pro mě první možnost, která mě napadla.

4

Re: Je vhodné stanoviště svažitá zahrada na vyvýšeném tarasu?

Určitě za vyzkoušení to stojí. Když budou mít lepší zeminu podpoří to růst, ale poradí si i s kamenitou.

5

Re: Je vhodné stanoviště svažitá zahrada na vyvýšeném tarasu?

Pokud bude mít bambus vodu, tak poroste. Horší půda chce jen víc hnojiva.

6

Re: Je vhodné stanoviště svažitá zahrada na vyvýšeném tarasu?

Jirka napsal:

Pokud bude mít bambus vodu, tak poroste. Horší půda chce jen víc hnojiva.

Mám přístup ke koňskejm koblihám, mám domácí čističku odpadních vod, ten bambus pojede :-)
To mi připomělo a možná už by to bylo do jiného vlákna na téma hnojení, na podzim by se mělo hnojit bezdusíkatým hnojivem, ale moc jsem jich nenašel, takhle v normálních obchodech jsem našel Kristalon gold podzim, ten měl nejmenší podíl dusíku.
Tak se chci zeptat co používáte Vy?

7

Re: Je vhodné stanoviště svažitá zahrada na vyvýšeném tarasu?

Kristalon je dobrej, jen při větších porostech vyjde draho a protože má v sobě dusík, teď už bych s ním nehnojil. Hnojiv se dá najít spousta, většinou mají v názvu Podzim.

Třeba tohle mi přijde dobré.

AGRO Cererit Podzim je minerální hnojivo vhodné pro podzimní přihnojení všech rostlin na zahradě, jako jsou ovocné stromy, vinná réva, drobné ovoce-jahody a borůvky, okrasné rostliny-růže a hortenzie, konifery i listnaté stromy a keře. Zvyšuje odolnost proti vymrzání a podporuje vyzrávání plodů. Hnojivo je také možné použít v ekologickém zemědělství pro pěstování bioproduktů.

    složení: dusík-fosfor-draslík v poměru 0–0–30+10 MgO+42 S
    obsahuje koncentrované živiny, což znamená nižší spotřebu a vyšší plošnou vydatnost
    TIP: Toto hnojivo je možné použít také na jaře pro základní hnojení (např. před výsadbou brambor, okurek apod), nebo k přihnojení během vegetace jako zdroj draslíku a hořčíku
    postačí 1 aplikace od poloviny září do konce října