1

Téma: Jaký druh bambusu

Zdravím zdejší členy

a prosím o radu.

O bambusech jsem něco pročetl a dost se mi líbí. Pro můj účel (i se mi nejvíce líbí) by se hodil některý s výběžkatých.

Ale nechci investovat čas a peníze do instalace kořenové bariéry. A nemám ani tolik místa pro tento druh bambusů(s ohledem na jejich pozdější neustálé rozšiřování).

Můj dotaz tedy zní - je některý z druhů fargesií podobný výběžkatému bambusu?
Jde mi hlavně o tvar, tedy vysoký s olistěním vysoko nad zemí? Né listy hned od zěmě nebo do 1 metru nad zemí.

Potřebuji ho vysadit kolem 2 m vysokého betonového plotu, cca 30 m délka. A jde mi o to aby do výšky cca 1,5m (min.1m) neměl žádné listy. Clonu potřebuji vytvořit až nad bet.plotem.
Výška stačí 3m až 4m.

děkuji uctivě za radu.

2

Re: Jaký druh bambusu

Najít takové bambusy nebude snadné, ale jsou. V současnosti mám cca. 3,5 metru vysokou rostlinu Fargesia nitida Great Wall. Do zhruba 2 metrů nemá listy ani větvičky. Ale trvalo to 8-10 let, než takhle narostla a ještě není záruka, že v současné době nabízené sazenice Great Wall takhle vyrostou, protože jsou laboratorně množené a jednotlivé várky se můžou lišit.

Možná potřebné výše dosáhnou některé, teď na trh dávané novinky z Německa podrobnosti zde: http://forum.bambusy.info/topic/742/nov … dy/page/3/ Dospělé rostliny ještě ale v Evropě nejsou k vidění a ani se zatím neví jak porostou u nás, takže to je loterie, ale věřím, že ten potenciál mají.

Ještě by se daly použít před pár lety na trh uvedené hybridy Fargesia murieliae x nitida. V zahradě je mám pár let a nejlépe z jich vychází Fargesia "Viking". Opět je nutno počítat, že prvních pár let budou husté i odspodu, později, až vyrostou a zesílí, stébla budou holá. "Viking" roste opravdu dobře, v současné době se u nás dá sehnat, takže bych ho doporučil pro tento účel.

3

Re: Jaký druh bambusu

A je nutné se vázat na to jestli dole přirozeně rostou či nerostou větvičky? Odhaduji, že je reálné ručně oškubat větvičky každý rok po tom co vyskočí na nových výhoncích.

4

Re: Jaký druh bambusu

Pokud by se škubalo, dala by se použít třeba i Fargesia rufa, ale stejně by trvalo hodně let, než vyroste. 3 metry udělá, ale 4 metry už jsou pro ní moc. Pokud byl požadavek na takhle vysoké, napadají mě hlavně ty, co jsem psal výše.

5

Re: Jaký druh bambusu

Pokud Ti nevadí čekat cca 10 let, tak zasaď Fargesii jak doporučuje Wufeng.

Píšeš, že to chceš kolem plotu cca 30m délky, tak máš na výběžkaté bambusy dostatek místa a tam se dá již dobře vybrat.

Pokud chceš holé stébla do určité výšky, tak když koukneš na moje fotky, tak spodní větvičky ručně odstraňuji.

Jestli se Ti bambus líbí, tak to není otázka 1-2 let, ale je to na roky a tak si rozmysli jaký druh. Jinak na 30m délky budeš potřebovat velké množství sazenic Fargesie, ale výběžkatých bude stačit cca 1/4 a to již na penězích poznáš a máš i na kořenovou zábranu.

6 Naposledy upravil: vratena (15.08.2018 07:52:17)

Re: Jaký druh bambusu

Tak jsem trochu přestřelil, není to 30m délky, ale jen 20m,ale i tak jelikož mám malou zahradu (do šířky), rád bych je udržel v pásu max 30cm-50cm od bet. plotu (jestli je to reálné).

U těch výběžkatých mám strach, že to poroste jako divé a až to vyčerpá délku kolem plotu, najde si to cestu pod bet.plotem a bude to až u souseda.

Dají se ty výběžkaté obrýváním (jak častým?) udržet pod kontrolou?

Je nějaký vyběžkatý bambus co roste do max 4m?

Pokud ne, jak často bych musel na tuto výšku zastřihovat bambus?

díky

7

Re: Jaký druh bambusu

Betonový plot je široký pojem - máš tam základ, nebo je to z desek a sloupky?
Pokud tam máš základ aspoň 60 cm, tak bych se toho nebál, že podroste.
Výběžkatý bambus se dá pěstovat v dlouhém pásu třeba jen cca 50 cm -1m širokém.

Obrývat se to dá, ale 20 metrů je na rýč moc (mám s tím letitou zkušenost) stejně něco uteče.
Po tom co mi bambus utekl k sousedům, tak mám skoro všude zábrany.
Bambusů do 4m je dost. Mrkni na seznam u Wufenga. Pokud ho budeš pěstovat v zábraně - úzkém, ale dlouhém pásu, tak jsem přesvědčen, že stejně nenaroste do svého maxima a můžeš si dovolit ji bambusy u kterých se udává větší výška.
V chráněném místě může pěkně vyniknout Phyll. nigra nebo také Phyll. aure. alata nebo Phyll. aure. aureocaulis a spousta dalších.

Aby bambus dorostl Tebou požadovaných rozměrů, tak počítej, že než narostou, tak budeš čekat nejméně 5 let a více. Záleží na velikosti sazenic.
Nejsem příznivcem střihání bambusu a já jsem střihal jen sazenice poškozené mrazem (někdy špičky umrznou)

Jinak trsovité bych zasadil po 1m a výběžkaté po 3m, ať mají prostor.

Jiná možnost je tam zasadit sloupové túje.

8

Re: Jaký druh bambusu

No nejedná se o klasický bet. základ.Jsou to bet.sloupky, mezi desky bet. a pod nimi spíše jen podhrabový bet.základ cca 40-50cm. Takže zábrana by musela být z obou stran.

Túje nechci.
Pročetl jsem toho už hooodně, ale nic co by se dalo použít k mému účelu, jsem zatím nenašel.

9

Re: Jaký druh bambusu

Ta Fargesia "Viking" by se využít dala. Pokud nejsou problémem peníze, daly by se koupit vzrostlé sazenice a uspořit roky času. Na tu délku to ale bude investice pár desítek tisíc a možná bude problém je sehnat v Česku.

10

Re: Jaký druh bambusu

Tak pár desítek tisíc by už problém byl, to se přiznám.

Pokud bych tu Fargesii udžoval (odrýval) je v úzkém pruhu (cca 20-30cm) kolem plotu, bude to stačit k jejímu růstu.

11

Re: Jaký druh bambusu

Při výšce 4metry to je málo pro jakoukoli rostlinu. Reálné je tak 0.5 - 1 metr. Tak úzký pruh by vysychal a v zimě příliš rychle promrzl.

12

Re: Jaký druh bambusu

Tak výška by stačila 3m (více už by stínilo bazénu).
Co se týče toho pruhu kolem plotu, nebyl by to čistě jen pás bambusů před plotem.Před bambusy by byl ještě cca 1m pás většinou s květinami a keříky.
Voda není problém.