61

Re: zima 2017-2018

Souhrn zimních škod u mne. Jako ve škole:

1 Fargesia rufa, Sasa kurilensis - absolutně žádné, jako by zima nebyla. Na jaře obě přinejmenším zdvojnásobily nadzemní hmotu. A to jsem obě na podzim přesazoval. Klobouk dolů a kleknout.

1- Bashania fargesii, Pleioblastus pygmaeus. Uschlo listí (Bashania 50 %, Pleioblastus 100 %), ale stoprocentní regenerace, vůbec žádné škody na stoncích, nové výhony OK. Zachovaly se jako třeba buk - uschlé listí drželo, ale pak ho vystřídalo zelené. Jsou teď krásné a jedou. Před nimi taky smekám. Z velkých bambusů je u mě Bashania nejodolnější (jen nesmí přijít jarní mráz, když lezou výhonky - už jsem takto kdysi o všechny přišel).

2 Phyllostachys alpina. Uschla část listí (asi 30 %), ale plně regenerovalo. Zůstalo ale pár vršků suchých, jenže se zdá, že to bylo už z léta tím suchem. Tak nevím. Stejně nemůžu moc porovnávat, protože jsem ji radikálně zřezal (na přání manželky, už to moc stínilo na zahradu).

3 Phyllostachys atrovaginata a parvifolia. Proschlo asi 50 % listí a uschlo pár větviček na vršku a dokonce pár ojedinělých stébel. Neoživly. Regenerace listů není tak stoprocentní jako u jiných druhů. Ale vcelku OK, jsou nové výhony a atrovaginata se zpožděním dohnala alpinu a bashanii. Bude mít přes 6 metrů (doufám), nejsilnější stonky mají ke 3,5 cm.

5 Phyllostachys rubromarginata - už loni chcípla. Nedala ani zimy, ani suchá léta. Už ji nemám.

Jiné druhy nepěstuju, a asi ani nebudu, nemám kde, leda bych koupil pozemek.

62

Re: zima 2017-2018

Orangutan napsal:

Souhrn zimních škod u mne. Jako ve škole:

1 Fargesia rufa, Sasa kurilensis - absolutně žádné, jako by zima nebyla. Na jaře obě přinejmenším zdvojnásobily nadzemní hmotu. A to jsem obě na podzim přesazoval. Klobouk dolů a kleknout.

Taky je chválím, musím říct že jsou to jedny z nejvitálnějších bambusů.

Orangutan napsal:

Souhrn zimních škod u mne. Jako ve škole:


1-  Z velkých bambusů je u mě Bashania nejodolnější (jen nesmí přijít jarní mráz, když lezou výhonky - už jsem takto kdysi o všechny přišel).

To je důvod, proč se jí u mně nedařilo. Pozdní mrazíky jí skoro každý rok poškodily nové výhony.

Orangutan napsal:

Souhrn zimních škod u mne. Jako ve škole:

2 Phyllostachys alpina. Uschla část listí (asi 30 %), ale plně regenerovalo. Zůstalo ale pár vršků suchých, jenže se zdá, že to bylo už z léta tím suchem. Tak nevím. Stejně nemůžu moc porovnávat, protože jsem ji radikálně zřezal (na přání manželky, už to moc stínilo na zahradu).

Zrovna tvoje rostlina mě inspirovala a chystám se svou přesadit do jiné zahrady do lepších podmínek. Už jsem chtěl loni, letos, ale nějak to zas nevyšlo, tak snad příští rok. smile

Orangutan napsal:

Souhrn zimních škod u mne. Jako ve škole:

3 Phyllostachys atrovaginata a parvifolia. Proschlo asi 50 % listí a uschlo pár větviček na vršku a dokonce pár ojedinělých stébel. Neoživly. Regenerace listů není tak stoprocentní jako u jiných druhů. Ale vcelku OK, jsou nové výhony a atrovaginata se zpožděním dohnala alpinu a bashanii. Bude mít přes 6 metrů (doufám), nejsilnější stonky mají ke 3,5 cm.

Jiné druhy nepěstuju, a asi ani nebudu, nemám kde, leda bych koupil pozemek.

Jak se dostanou přes 3 cm, tak už to jsou na pohled pěkné tyče. Před 2 a 3 lety jsem jim dal větší prostor a lepší (snad) lokalitu a jsem zvědav co udělají. Zatím postupně sílí, ale bude to chtít ještě čas, než z nich budou pořádní mackové.

Orangutan napsal:

Souhrn zimních škod u mne. Jako ve škole:

5 Phyllostachys rubromarginata - už loni chcípla. Nedala ani zimy, ani suchá léta. Už ji nemám.

Jiné druhy nepěstuju, a asi ani nebudu, nemám kde, leda bych koupil pozemek.

Tu už také nemám. Zkoušel jsem dvě a nepřipadá mi nijak zajímavá ani odolná.

63

Re: zima 2017-2018

Tak i moje Nigra to zvládla. Teď doufám, že nabere dost sil na příští zimu.


PunBB bbcode test

64

Re: zima 2017-2018

Určitě to bude chtít zakrytí přes mrazy. Tenhle výhonek nebude dost vyzrálý.