1 Naposledy upravil: Tomas (24.06.2018 09:04:02)

Téma: Fargesia nitida Pillar - hnojení

Zdravím,

tento týden jsem hubil škůdce na sazenici Fargesie nitida Pillar, kterou pěstuji v nádobě na terase.

Přibližně před měsícem jsem si všiml většího množství, v různém rozsahu suchých, listů. Některé měly suché špičky, některé nepravidelně suchá místa. Všiml jsem si dokonce, že i nové listy, které se teprve rozvíjely, už byly poškozené. Celkově rostlina nevypadala úplně zdravě. Říkal jsem si ale, že rostlinu nejspíš příliš zkoumám a že se jedná o běžný stav.

Tenhle týden jsem objevil na bambusu třásněnky a aby toho nebylo málo i mšice. Množství škůdců nebylo nijak velké, ale myslím, že na suchých listech měli svůj podíl. Na hubení jsem použil postřik.

Rád bych se zeptal na radu, jestli by teď pomohlo bambus přihnojit. Rostlina vypadá teď mnohem lépe než před několika týdny, v poslední době vytvořila velké množství nových listů a poškozené do velké míry nahrazuje. K tomu jí rostě přibližně 15 nových výhonů, tak jsem si říkal, že v kombinaci s těmi škůdci by mu možná přihnojení pomohlo.

Hnojil jsem naposledy přibližně před měsícem a půl s NPK a vím, že Fargesie mohou být na příliš dusíku citlivé, tak bych něco nerad pokazil.

Přikládám několik fotek a prosím Wufenga o sdílení.
Na některých listech, myslím, že hlavně na těch ještě plně nerozvinutých bylo možné najít příčně malinké dírky, ve kterých se list nakonec oddělil. Jinde byly zase tmavé skvrny. Nové listy v poslední době vypadají v pořádku a zdravě.

Děkuji za pomoc.

Tomáš

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

2

Re: Fargesia nitida Pillar - hnojení

zaslal Tomas:

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

3

Re: Fargesia nitida Pillar - hnojení

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

4

Re: Fargesia nitida Pillar - hnojení

To poškození listů je normální. Může to být ještě důsledek zimy, přísušku či něčeho jiného. Moc bych to neřešil, jestli teď roste dobře a obrůstá novými listy. Po měsící a půl by se dalo pohnojit. Použil bych třeba Cererit, ten nemá tolik dusíku, nebo nějaké dlouhodobě se uvolňující hnojivo. Při pěstování v nádobách mi to přijde vhodnější. Rostlina si bere co potřebuje v průběhu celé sezóny. Já používám teď tablety Silvamix, ale třeba i dostupnější Osmocote bude dobré, chce to vyzkoušet. Teď jsem kupoval sazenici Fargesia Ivory Ibis z pěstíren v Německu a byly u ní nasypány kuličky hnojiva. Podle fotek na netu to vypadá jako Osmocote Pro, takže bych ho pro dlouhodobé pěstování v kontejneru klidně použil. Rostlina je vitální, krásně narašená.


PunBB bbcode test

P.S. Vše vypadá normálně, jen na té poslední fotce ty skvrny vypadají trochu jako napadení roztočem. Sleduj to a pokud by se to šířilo na další listy, pak by bylo potřeba zasáhnout. Ale může to být jen podobně vypadající poškození. Ty listy preventivně utrhni a odstraň z dosahu rostliny.

Napadení listu roztočem vypadá takhle:

PunBB bbcode test

5

Re: Fargesia nitida Pillar - hnojení

Děkuji moc za odpověď.

Listy, které se podobají napadení roztočem, jsem tedy odstranil a budu sledovat, jestli se to nebude šířit.

Rostlinu nemám dlouho, kupoval jsem jí přibližně před dvěma měsíci v Rosteto a pak jsem začal mít právě pocit, že nevypadá úplně tak zdravě, jako když jsem jí pořizoval (hodně listů mělo suché špičky, atd...). Poradil jsem se po telefonu a bylo mi řečeno, že bambus reaguje na nějaký problém třeba zpětně 14 dní a že to mohlo být třeba přísuškem před tím, než jsem bambus pořídil. Po domluvě jsem pohnojil s NPK a pak jsem objevil ty škůdce, tak jsem trochu zpanikařil, jestli se nejedná o nějaký zásadnější problém smile

Zkusím sehnat ty tablety Silvamix nebo ten Osmocote Pro a pohnojím. Snad bude vypadat trochu zdravěji.
Byl jsem se pro srovnání podívat na bambusy v Plzni v Hornbachu a těch kuliček jsem si tam také všiml. Jinak v Plzni je ta nabídka bambusů stejná jako jsi viděl v Praze v Hornbachu (F. murieliae - Neue Generation, Jumbo, Ivory Ibis, Red Zebra, Blue Lizard).

6

Re: Fargesia nitida Pillar - hnojení

To může být. Zejména ty zaschlé okraje listů jsou pravděpodobně důsledkem sucha a někdy to trvá, než se to projeví. Možná by se také dal už přesadit do většíno kontejneru. Jak jsem teď znovu koukal, některá stébla už jsou u kraje. Když bude kolem víc zeminy, bude to lepší. Jsem zvědav, jak se mu bude dařit trvale v kontejneru. Můj v zemi má ke 3 metrům a vypadá, že dá víc. smile

Hornbach asi vzal stejný sortiment pro všechny pobočky. Byl jsem mrknout ještě v Praze na Černém mostě a tam mají stejné a ještě navíc Fargesia murieliae Standing Stone. Škoda, ještě mě láká Fargesia Maasai, tak uvidíme, jestli se objeví.

7

Re: Fargesia nitida Pillar - hnojení

Poslal jsem Ti foto, jak to vypadá s plností kontejneru. V přední části se začíná trs zahušťovat, vyrůstá tam několik nových výhonů docela blízko okraji. V zadní části je naopak prostoru docela dost a žádné větší výhony nevyrazily. Napadá mě, že to může být místo, kde byl trs oddělen, a proto tam žádné větší výhony letos nerostou. Letos ho asi nechám v tomhle kontejneru a na jaře příští rok bych ho pravděpodobně přesadil do ještě trochu většího.
Kdybys někdy přidal fotku, jak vypadá ten tvůj Pillar, bylo by to super, rád bych se podíval. Viděl jsem někde jeho fotky, ale to bylo myslím v zimě, takže měl stočené listy. Ten můj má od země cca 2 metry, musel jsem ho trochu prostříhat, aby se vešel na terasu smile
Jinak v tom mém kontejneru jsem objevil taky asi ten Osmocote. Ale hodně těch kuliček už je prasklých a prázdných. Právě se dívám na netu, kde objednat to dlouhodobě se uvolňující hnojivo. Na fargesie používáš konkrétně Silvamix Forte 60?


PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

8

Re: Fargesia nitida Pillar - hnojení

Klidně v tom rok vydrží, ale zejména přes zimu by bylo lepší, kdyby se neopíraly výhony a stěnu kontejneru. Kvůli mrazu. Taky myslím, že v té zadní části trs byl rozdělený. Tam výhony vyrostou pravděpodobně až další rok. Rostlina byla asi dovezená z Nizozemí, ty kuličky značí, že byla taky zahnojená, takže není asi nezbytně nutné jí něco dodávat. Když se tam trochu ale přihodí, myslím, že jí to neuškodí.

Fotky zkusím udělat, ale mám ho teď před živým plotem, všechno se hozně rozrostlo a dost na nich asi bude splývat. Pak mám ještě druhou rostlinu jinde u plotu a tam je zas málo místa na focení, tak uvidím co z toho vyleze. Bude to ale až v létě, teď se k tomu nedostanu.

Používám Silvamix Forte 60 protože je univerzální a strkám to všude možně, nejen k bambusům. Dal by se koupit jiný s větším podílem dusíku, ale tenhle si myslím pro kontejnerovou rostlinu bude stačit výborně také. Ten Osmocote bude také dobrý, v zahraničí si to chválí. Pro moje porosty mi to ale přišlo jako drahá sranda. Pro menší výsadby bude OK.

9

Re: Fargesia nitida Pillar - hnojení

Moc děkuji za užitečné rady.

Kontejner na zimu zateplím polystyrenem, tak snad to bude v pohodě. No vida, říkal jsem si, odkud asi rostlina byla dovezena, zapomněl jsem se v Rosteto zeptat.

Kdyby se ti pak někdy tedy povedlo nějaké fotky pořídit, bude to super. Díky.

Zkusím tedy objednat ten Silvamix Forte 60. Ještě bych poprosil o poslední radu, jak a kolik tablet pro takovou rostlinu použít. Tablety rozmístím na povrch země po obvodu kontejneru a zaliju, že?

10

Re: Fargesia nitida Pillar - hnojení

Tomas napsal:

No vida, říkal jsem si, odkud asi rostlina byla dovezena, zapomněl jsem se v Rosteto zeptat.

Zkusím tedy objednat ten Silvamix Forte 60. Ještě bych poprosil o poslední radu, jak a kolik tablet pro takovou rostlinu použít. Tablety rozmístím na povrch země po obvodu kontejneru a zaliju, že?

Rostlinu množí školka v Nizozemí link zde: http://www.grassenerf.nl/bamboe/bamboe/cultivars.html Je možné, že se časem začne množit i jinde, hodně školek je v severním Německu, ale zatím jsem to nezaznamenal.

Tablety se dávají pod kořeny, když to nejde, zatlačit do půdy, aby tableta nebyla vidět. Šoup bych tam cca. 4 kousky, možná je to víc, než je doporučená dávka, ale nemyslím, že by to uškodilo. Spíš už to nemá efekt a člověk vyhazuje peníze.

11

Re: Fargesia nitida Pillar - hnojení

Děkuji za link a rady, jsem zase o něco chytřejší wink