1

Téma: Phyllostachys nigra Kiyoshi

Zakládám téma pro tuto raritu. Slíbil jsem, že jí budu průběžně mapovat. Zajímá to i pěstitele v zahraničí, tak zde budu sledovat její růst.

Phyllostachys nigra Kiyoshi má zajímavě zbarvená stébla. Některá jsou žlutá, žlutozelená se zelenými proužky, pak tmavnou, některá jsou s tmavě hnědými skvrnami, některá jsou skoro celá tmavá. Některé listy jsou panašované. Podobný barevný mix stébel jsem ještě nezaznamenal u žádného druhu. Sazenici dostal Noah Bell z Bamboo Garden v USA od pana Kiyoshi. Do Evropy importoval J.V.D.Palen.


Sazenice je z června 2017. Byla vysazena hned do volné půdy.



PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

2

Re: Phyllostachys nigra Kiyoshi

Květen 2018. Sazenice přikrytá zdárně přezimovala a vyhání 4 nové výhonky.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

3

Re: Phyllostachys nigra Kiyoshi

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

4

Re: Phyllostachys nigra Kiyoshi

To je moc dobře, že ti takto vyhání pěkna stébla.Jsem take moc zvědav jak bude vypadat,už mam na příští rok zamluvenou sazenici tak snad bude moznost porovnání v rustu a barevnosti

5

Re: Phyllostachys nigra Kiyoshi

Stébla zdárně narostla a i v malé tloušťce už se na nich projevuje žlutozelené zbarvení. Některé listy jsou krásně panašované.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

6

Re: Phyllostachys nigra Kiyoshi

Rostlina se snaží, vyhnala do 4 směrů na svou velikost velmi silné rhizomy.


PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

7

Re: Phyllostachys nigra Kiyoshi

Červen 2019. Sazenice se má pěkně k světu. Vyhnala 8 nových výhonů z toho 7 pěkně roste, jeden pravděpodobně pustí. Dva jsou oproti loňsku výrazně silnější. Z bočních rhizomů nevyrostlo zatím nic, u dvou na koncích přežily malé výhonky z podzimu 2018.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

8

Re: Phyllostachys nigra Kiyoshi

Březen 2020. Díky teplé zimě rostlina zimovala výborně. Loni měla velký přírůstek, stébla mají přes 2.5m. Loňská stébla jsou žlutá se zeleným proužkem, s občasnými tmavými skvrnami. Předloňská stébla se už vybarvují do tmava.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

9

Re: Phyllostachys nigra Kiyoshi

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

10

Re: Phyllostachys nigra Kiyoshi

Krásná rostlina a pěkně roste.
Z fotek mi přijde že má docela velké listy oproti klasické nigre.

11

Re: Phyllostachys nigra Kiyoshi

Ono to trošku na těch fotkách klame. Ty velké listy jsou spíše na malých stéblech, která se nechovala ještě jako dospělá. Na těch vysokých už jsou listy normální.

12

Re: Phyllostachys nigra Kiyoshi

Tak to je fajn, přeci jen čím větší listy tím menší mrazuodolnost