1

Téma: Yuccy - Praha - prosinec 2014

Po mnoha letech pěstování několika druhů juk bez ochrany na zahradě v Praze mi jako nejodolnější zůstaly tyto.

Nejrozšířenější a nejběžnější Yucca filamentosa (flacida) - menší, keřovitá, hodně odnožuje

PunBB bbcode test

Z jiného zdroje Yucca filamentosa (flacida) - tato je trochu odlišná od první, je mnohem větší, jinak barevná a častěji kvete. Je také mnohem více na slunci, takže to může být způsobeno tím. V oběhu je ale mnoho semenáčů, takže se mohou lišit vzhledem.


PunBB bbcode test


PunBB bbcode test

Jediná, kmen tvořící, která mi přežila je Yucca recurvifolia.


PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

Z barevných mi trochu překvapivě nejvíc drží Yucca gloriosa Variegata

PunBB bbcode test

Yucca filamentosa Bright Edge, Yucca filamentosa Golden Heart, Yucca filamentosa Golden Sword mi drží, ale každoročně mají mnoho ohnilých listů, takže jejich ozdobnost je velmi malá. Zkusmo jsem je přesadil na jinou zahradu, kde mají poslední šanci se ukázat.

Yucca aloifolia, Yucca baccata, Yucca carnerosana, Yucca constricta, Yucca glauca, Yucca harrimaniae, Yucca periculosa, Yucca rostrata, Yucca torreyi, Yucca treculeana - ani jeden z druhů nepřežil venku bez ochrany. Nejhorší si myslím byla pro ně vlhkost. Zejména plískanice na jaře jich většina nepřežila. 

Nejodolnější z Agave - Agave neomexicana, Agave havardiana mi také nevydržely.

2

Re: Yuccy - Praha - prosinec 2014

Nechci zakládat nové téma.
Pěstuji dva druhy
1. Yucca filamentosa, krásně kvete a bohatě odnožuje.
2. Neznám druh. Kdo ho pozná, ať dá vědět. Plně mrazuvzdorná a po cca 8 letech pokvete. Vyhání z boku občas odnože, takže se dají odkopnout a přesadit.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

3

Re: Yuccy - Praha - prosinec 2014

Tyhle kmínkové by měly být Yucca recurvifolia či gloriosa. Někdo to nerozlišuje, někdy jsem viděl gloriosu uvádět jako poddruh recurvifolie. Lajcké rozlišení je, že gloriosa má spodní stranu listů hladkou, rostrata hrubou. Jsou moc pěkné, mně tu kmínkovou, co je na obrázcích výše letos přes zimu něco u země sežralo a přišel jsem o ní.

4

Re: Yuccy - Praha - prosinec 2014

Díky.
Tento rok pokvetou, tak snad neuhynou.

5

Re: Yuccy - Praha - prosinec 2014

Tak mi yucca pěkně kvete. S výškou květu cca 2 m
Pošlu pár fotek.

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

PunBB bbcode test

6

Re: Yuccy - Praha - prosinec 2014

Tak ty jsou fakt parádní. Krása.